Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
Има ли неко да е добил произход ове године и што се дешава у ДАБЧ са издавање на произходи ? Работе ли или не ?
 
Член од
6 февруари 2015
Мислења
53
Поени од реакции
54
Мене ми требаат македонски стари изводи од 1860та година тука некаде, дали на тие изводи мислеше @Imperatrica ? тие не можам да ги барам во БГ, кога луѓето се македонци родени во мкд, тие треба да ги поврзам со бг изводи од роднини.

Иначе пратив маил сега во велико тарново и централниот архив, за бг војник од прва светска војна се работи, на тие архиви мислевте?
Се извинувам што не ти одговорив порано. На работа Кајгана е блокирана, немам пристап, а од мобилниот ми е тешко да пишувам. Дечките веќе ти одговориле, никакви документи не даваат во нашите архиви.
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ово со дабч стана шпанска серија, таму ништо не се знае. Фаворит на боико борисов е спас ташев, а на вмро е борис борисов, а и владимиров не е без шанси. Ако кандидатот на вмро не биде избран каракачанов се заканува дека ке ја откаже поддршката на владата.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
ne te razbiram kakvoe toa uverenie od maticnata sluzba,zosto ne se povrzes so izvodi so tvojot pradedo,vo izvodot pisuva samo drzavjanstvo-makedonsko,a i neli ti veke go zede pasosot?
Gi spremam na majka mi koja ima razlicno prezime od mene moram da dostavam dokument od mene deka sum i kerka i izvadiv uverenie za majka mi kade sto e pravila promena na preziminja i tamu stoi nacionalnost makedonec na dedo mi.A toa so stariot dokumet go spremam radi rezerva dokolku ne upale so mojte dokumenti.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Gi spremam na majka mi koja ima razlicno prezime od mene moram da dostavam dokument od mene deka sum i kerka i izvadiv uverenie za majka mi kade sto e pravila promena na preziminja i tamu stoi nacionalnost makedonec na dedo mi.A toa so stariot dokumet go spremam radi rezerva dokolku ne upale so mojte dokumenti.
А толку ли се битни презимињата, јас документите што ги однесов освен на татко ми и на баба ми сите други имаа различни презимиња, и татко на баба ми и нејзиниот прв братучед со татко му
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
А толку ли се битни презимињата, јас документите што ги однесов освен на татко ми и на баба ми сите други имаа различни презимиња, и татко на баба ми и нејзиниот прв братучед со татко му
Ma ne se bitni preziminjata tuku na toj dokumet dedo mi i baba mi gi pise nacionalnost makedonci.Ali ako ne ne go dostavuvam toj dokument ke odam samo so izvodite.
Znaci da pojasnam toj dokument ili uverenie e ustvari celosen prepis od glavnata kniga na rodenite.Za da ti go dadat toj dokument oni ja otvarat knigata i uverenieto go pisuvaat na masina a podatocite se ustvari celio zivot na taa osoba od majka tatko do brakovi razvodi deca se bukvalno se.Toa e ustvari dokumentot sto mnogu na forumov prasuvaa kako da dokazat deka edna osoba so dve razlicni preziminja e ista osoba.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Се извинувам што не ти одговорив порано. На работа Кајгана е блокирана, немам пристап, а од мобилниот ми е тешко да пишувам. Дечките веќе ти одговориле, никакви документи не даваат во нашите архиви.
Знам и мене не сакаа воопшто ни да ме примат во архивата а не па да ми дадат, вработениот уште на врата кога се спомна бугарско, само рече знам за што сте дојдени и за што ви треба и не чуваме од бугарско никакви документи, нешто гадно смрди тука ама тоа е сега што да правиме, од оваа кожа во друга не се може, очигледно дека манџата ни ја спржиле од горе,.......
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
Ово со дабч стана шпанска серија, таму ништо не се знае. Фаворит на боико борисов е спас ташев, а на вмро е борис борисов, а и владимиров не е без шанси. Ако кандидатот на вмро не биде избран каракачанов се заканува дека ке ја откаже поддршката на владата.
da da navistina mnogu se odolgovleci procesot na naznacuvanje na noviot direktor,ova odamna trebase da se resi ocigledno deka nesto ima nekakvo nesoglasuvanje pomegu koalicionite partneri,
a i mene me interesira dali od nova godina navaka nekoj ima dibieno proizhod dali preku ambasada-konzulat,ili direktno sofia?
moite dokumenti se prateni sofia pred nova godina so konzularnata posta,ali kako dopolnitelen dokument dostaviv deklaracija zaverena na notar i uverenie od BKKS,i neznam sto ke bide dali da se nadevam na pozitiven odgovor ili ne.
i ako nekoj ima informacija koga treba da se ocekuva povratna posta neka pise
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.360
Поени од реакции
4.821
А толку ли се битни презимињата, јас документите што ги однесов освен на татко ми и на баба ми сите други имаа различни презимиња, и татко на баба ми и нејзиниот прв братучед со татко му
Ma ne se bitni preziminjata tuku na toj dokumet dedo mi i baba mi gi pise nacionalnost makedonci.Ali ako ne ne go dostavuvam toj dokument ke odam samo so izvodite.
Znaci da pojasnam toj dokument ili uverenie e ustvari celosen prepis od glavnata kniga na rodenite.Za da ti go dadat toj dokument oni ja otvarat knigata i uverenieto go pisuvaat na masina a podatocite se ustvari celio zivot na taa osoba od majka tatko do brakovi razvodi deca se bukvalno se.Toa e ustvari dokumentot sto mnogu na forumov prasuvaa kako da dokazat deka edna osoba so dve razlicni preziminja e ista osoba.
Ајде кај тебе доставуваш уверение или што и да е каде се содржани сите промени на имиња презимиња и слично за лицето, ама кај оние што носат само изводи каде не е се убаво и експлицитно напишано и те како се важни имињата и презимињата кои стојат на документот. Имаше милион примери напишано каде имале стари документи ама имало мало отстапување во името/презимето па ги враќале пак да докажат дека се работи за истата личност. Не се играјте барај те сите документи да ви бидат со исти имиња и презимиња не си ја комплицирајте самоте постапката.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ma znam ali se e ispomesano i se e konfuzno gi prasav zosto kaj mene i kaj majka mi nema nacionalnost grafata e prazna a kaj bab mi i dedo mi stoi makedonci oni me gledaat kako 500 evra.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Ајде кај тебе доставуваш уверение или што и да е каде се содржани сите промени на имиња презимиња и слично за лицето, ама кај оние што носат само изводи каде не е се убаво и експлицитно напишано и те како се важни имињата и презимињата кои стојат на документот. Имаше милион примери напишано каде имале стари документи ама имало мало отстапување во името/презимето па ги враќале пак да докажат дека се работи за истата личност. Не се играјте барај те сите документи да ви бидат со исти имиња и презимиња не си ја комплицирајте самоте постапката.
Ne znam so da kazam, mene mi odobrija pred dve nedeli, a preziminjata bea razlicni
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.360
Поени од реакции
4.821
da da navistina mnogu se odolgovleci procesot na naznacuvanje na noviot direktor,ova odamna trebase da se resi ocigledno deka nesto ima nekakvo nesoglasuvanje pomegu koalicionite partneri,
a i mene me interesira dali od nova godina navaka nekoj ima dibieno proizhod dali preku ambasada-konzulat,ili direktno sofia?
moite dokumenti se prateni sofia pred nova godina so konzularnata posta,ali kako dopolnitelen dokument dostaviv deklaracija zaverena na notar i uverenie od BKKS,i neznam sto ke bide dali da se nadevam na pozitiven odgovor ili ne.
i ako nekoj ima informacija koga treba da se ocekuva povratna posta neka pise
Како бе незнаете јас неколку пати напишав дека пред мои очи 2ца земаа происход на почеток на фебруари преку амбасада имале аплицирано крајот на ноември па сеа ти види си дали да чекаш или не. Ако и ти си бил во тој период јави се во амбасада и прашај си.
Ne znam so da kazam, mene mi odobrija pred dve nedeli, a preziminjata bea razlicni
Незнам и јас што да кажам, не се правам експерт наведов зашто е реално да се внимава на тие податоци. Имаше доста луѓе на форумов кои се пожалија дека им правеле проблеми за минимални разлики, како иначе ќе покажеш ако пример татко ти во твојот извод да го пишат Владимир, а во неговиот извод да стои Велимир.
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
75
Поени од реакции
54
Како бе незнаете јас неколку пати напишав дека пред мои очи 2ца земаа происход на почеток на фебруари преку амбасада имале аплицирано крајот на ноември па сеа ти види си дали да чекаш или не. Ако и ти си бил во тој период јави се во амбасада и прашај си.

Незнам и јас што да кажам, не се правам експерт наведов зашто е реално да се внимава на тие податоци. Имаше доста луѓе на форумов кои се пожалија дека им правеле проблеми за минимални разлики, како иначе ќе покажеш ако пример татко ти во твојот извод да го пишат Владимир, а во неговиот извод да стои Велимир.
она што е битно е матичниот број, тој е неменлив,за разлика од името и презимето
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
@
wiksa jas toa go koregirav i imam resenie a znaes deka vaka citajki dojdov do edna misla deka ustvari jas so toa resenie deka oni mi odobruvat poradi greska na maticaro promena na imeto na majka mi ima napomenato deka ona od prezimeto od prviot brak spored izvodi so gi uvidele od ne znam koj knigi taa sega e so ova presime i nekade na zadnata strana ja pise vo zagrada kako majka na podnositelot na baranjeto a toa sum jas da ja dokazam vrskata..Mos i nema potreba da se mavam so toa uverenie.
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Здраво на сите
Имам поднесено документи во Министерство во Октомври 2013, отидено на интервју Февруари 2014. Вчера најдов бугарска крстеница и венчаница од баба ми. Истите треба да ги поврзам со изводи, за да се види семејно стебло...Кај и да е за 2-3 месеци очекувам некаква промена на статус на апликацијата. Имам добиено происход со изјава. Прашањето ми е, дали треба да чекам промена на статус или веднаш да ги носам документите на шалтер во Софија?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom