Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Кај нас стари документи нема да добиеш,објаснето е неколку страници претходно,па контактирај со Бугарскиот архив дај податоци таму и можда ке ти најдат нешто,сите ние т.е голем дел чекаме од таму ако добиеме нешто.Имаш се објаснето на само неколку страни пред оваја,каде што треба да пратиш.Со среќа
Мене ми требаат македонски стари изводи од 1860та година тука некаде, дали на тие изводи мислеше @Imperatrica ? тие не можам да ги барам во БГ, кога луѓето се македонци родени во мкд, тие треба да ги поврзам со бг изводи од роднини.

Иначе пратив маил сега во велико тарново и централниот архив, за бг војник од прва светска војна се работи, на тие архиви мислевте?
 
Последно уредено:
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Мене ми требаат македонски стари изводи од 1860та година тука некаде, дали на тие изводи мислеше @Imperatrica ? тие не можам да ги барам во БГ
Логиката на изводите е следна: Извод на родени се вади од матичната служба во општината на раѓање, а умреницата - од матичната служба во општината кадешто починало лицето, а таа не мора да е истата кадешто се родило. Во 1860 година не постоиме како држава и не постојат денешните општини, затоа не сфаќам како може државата Македонија да издава такви изводи.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Мене ми требаат македонски стари изводи од 1860та година тука некаде, дали на тие изводи мислеше @Imperatrica ? тие не можам да ги барам во БГ, кога луѓето се македонци родени во мкд, тие треба да ги поврзам со бг изводи од роднини.
Чекај 1860,македонски изводи?Или ке бидат турски или српски или бугарски,кој македонски изводи ги бараш од тоа време.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Епа каде да барам?
1860 не постои ни Бугарија како држава, а не постои ни Бугарската егзархија. Само турски документи од тоа време, и тоа со османски правопис (со арапски букви).
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
1860 не постои ни Бугарија како држава, а не постои ни Бугарската егзархија. Само турски документи од тоа време, и тоа со османски правопис (со арапски букви).
Па знам, ништо од целава работа, во кој архив да барам што да правам, не знам више?
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Епа каде да барам?
Е па во Бугарски Архив ако имаат нешто од тоа време ,или со податоци што ги имаш во мвр и како што би рекле оп ке отворат книгите со прашина и ке ти дадат наш македонски извод,ако тогаш се заведени како бугари,турци и сл. Сега ке пише Македонец па да се погордееме ;)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Па знам, ништо од целава работа, во кој архив да барам што да правам, не знам више?
А зошто баш 1860? Тоа е нечија година на раѓање или на умирање? Во секој случај можеш да се обратиш кон бугарскиот архив (само те молам не прашувај како, на темава 50 пати имам одговорено на тоа прашање), наведи им колку што можеш повеќе информации што ги знаеш. Релеватни, се разбира.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
А зошто баш 1860? Тоа е нечија година на раѓање или на умирање?
Раѓање

Пишав во В. тарново маил и во ЦДА па да видиме, останатите архиви не чуваат до толку
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Раѓање
Пишав во В. тарново маил и во ЦДА па да видиме, останатите архиви не чуваат до толку
Па барај по година на умирање, од 1870 натаму веќе има Бугарска егзархија, а подоцна и држава. Всушност кога се обраќаш во архивот, наведи сѐ што знаеш, секакви датуми и факти.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Раѓање

Пишав во В. тарново маил и во ЦДА па да видиме, останатите архиви не чуваат до толку
Е па чекај можда ке излезе нешто од таму ако не за овој од 1860 ,дај друго име после него друг роднине поврзан со него ама од 1915 па натаму,ова турци ке ти излезат,а може и комита некој ,мала шала немој да се љутиш.
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Ne se zivi toa e problemot! Kasa popara se tie arhivite v maticno!!
Znam i jas zaglaviv vo toj lavirint veke dva meseca ni oni ne znaat so zakoni imaat.Sega im velam ako mi tekna da si smenam jas ime i prezime neli toa treba da se regulira i kaj moite deca i oni velat da treba epa gi prasuvam zosto vo mojot izvod ne mozam da isravam prezimeto na majka mi oni mi velat epa ne mozes.Znaci treba da se naprave ispravka ali ne moze.More zivi ke gorat utre site pa ke im odam.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Znam i jas zaglaviv vo toj lavirint veke dva meseca ni oni ne znaat so zakoni imaat.Sega im velam ako mi tekna da si smenam jas ime i prezime neli toa treba da se regulira i kaj moite deca i oni velat da treba epa gi prasuvam zosto vo mojot izvod ne mozam da isravam prezimeto na majka mi oni mi velat epa ne mozes.Znaci treba da se naprave ispravka ali ne moze.More zivi ke gorat utre site pa ke im odam.
Па ги мрзи ,џабе зимаат плата.Е ако најдеш познат можда и ке завршат работа за негов атер демек,а не дека тоа се завршува за 5 мин .
 
Член од
8 декември 2014
Мислења
26
Поени од реакции
48
Денес разговарав со Борис Вангелов Борисов му честитав празник и тој исто повратно честиташе не смета за браќа.Рече дека сеуште е неизвесно кој ке биде претседател.Утре се состанувал министерскиот совет и утре треба Бојко да одлучи помеѓу него (Борис Борисов),Димитар Владимиров и Спас Ташев.Така да треба да стискаме палци утре за Борис Вангелов Борисов
 
Член од
22 октомври 2014
Мислења
1.187
Поени од реакции
694
Па ги мрзи ,џабе зимаат плата.Е ако најдеш познат можда и ке завршат работа за негов атер демек,а не дека тоа се завршува за 5 мин .
Ma ke im odam dodeka ne im se smaci da me gledat i da mi gi dadat pravilnite dokumenti sto mi trebaat.Toa trebalo majka mi da mi go naprave ali bre isto e a majka mi pred 20 god.a jas sega so koj k... veke sakaat ne mi e jasno.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom