Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 ноември 2017
Мислења
64
Поени од реакции
25
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Ne mil tie kako tebe gi znae Candy. Tuka vo Bugarija vo 2017 godina se vratija okolu 30 000 bugari i kazaa sekade samo ne anglija. Uspeaa samo tie sto odat da rabotat pristojna rabota a do nea skoro i nema da stignes tamu. Ke otides tamu ke si gi izbrisat cevlite anglicanite od tebe i ke si ja svitkas opaskata i ke begas nazad bez da gledas pozadi! Baba mi vika poubavo da si prv vo selo nego posleden vo grad! Ke vidis i ke osetis sam koga ke otides tamu :) Jas ziveam odlicno mene anglija ne mi treba i nema da mi zatreba nikogas
Milo mi e zatebe uzivaj si inace imam rodnini imaat kamioni vo anglija jas sum sofer ovde pozdrav a i ne e taka loso tamu
 
Член од
1 октомври 2011
Мислења
828
Поени од реакции
785
Zdravo jas bev na intervju 24.03.2016 godd so brojce 99**/2015 i momentalno sum na dopolnitelna proverka. Dali nekoj ima kako mene i nekoja informacija poveke za nasata situacija
Исто, тука така сме со датата на интервју. Нема ново, чекаме. Некој мислам дека имаше напишано пред нас што бил некој месец порано дека од дополнителна на позитивно му се сменило.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Исто, тука така сме со датата на интервју. Нема ново, чекаме. Некој мислам дека имаше напишано пред нас што бил некој месец порано дека од дополнителна на позитивно му се сменило.
intervju 27.01.2016 od 25.03.2017 na dopolnitelna do den denesen br 8xxx/2015.Ostanuva da cekame .
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
37
Поени од реакции
55
се извинувам , но каква е таа проверка од вицепрезидент и дали е за сите ? јас сум стигната до издавање на указ на вицепрез. , дали тоа значи дека и јас дека после тоа ке бидам на проверка ? фала многу!
 
Член од
27 ноември 2017
Мислења
64
Поени од реакции
25
се извинувам , но каква е таа проверка од вицепрезидент и дали е за сите ? јас сум стигната до издавање на указ на вицепрез. , дали тоа значи дека и јас дека после тоа ке бидам на проверка ? фала многу!
Nemora obavezno da se odi na toj status.
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Што значи ова, до каде сум со процедурата, што следува?
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
736
Поени од реакции
452
Што значи ова, до каде сум со процедурата, што следува?
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
aman be druze nie ovde ke se zadavime ti vidi so prasuvas na sekoja srana skoro ti e odgovorot , inace toa znaci deka ke cekas use min 3 meseci maks godina dena so sto dokumenti si i koga bbese na itervju pozz
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Што значи ова, до каде сум со процедурата, што следува?
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
После ова следува статус дека ти е одобрена/вратена на дополнителна проверка молбата за државјанство.
Да споделиш кога и каде беше на интервју и со какви документи си?
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Nekoj da kaze do kade se stignati vo DABC, veke edna godina se napraj koga imam podneseno za proishod.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Ova go procitav na srpskiot forum, so 10.03.2017 se potpisani
Od fevruari nemat zemeno,nekoi cak i januar.. polata sto im e smenet status vo avgust vo odobreno v proces na izdavanje cekaat uste,ne mi e verno voa ili pa slabo gi azuriraat podatocite na stranata na dabc.. sto streba da go popravat toa..
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Ne mil tie kako tebe gi znae Candy. Tuka vo Bugarija vo 2017 godina se vratija okolu 30 000 bugari i kazaa sekade samo ne anglija. Uspeaa samo tie sto odat da rabotat pristojna rabota a do nea skoro i nema da stignes tamu. Ke otides tamu ke si gi izbrisat cevlite anglicanite od tebe i ke si ja svitkas opaskata i ke begas nazad bez da gledas pozadi! Baba mi vika poubavo da si prv vo selo nego posleden vo grad! Ke vidis i ke osetis sam koga ke otides tamu :) Jas ziveam odlicno mene anglija ne mi treba i nema da mi zatreba nikogas
Ова за Англија ти е точно.

Многу Бугари се вратија од таму и сега или се во БГ или во друга земја (Германија, на пример). Меѓу нив, и од Македонија.[DOUBLEPOST=1521855812][/DOUBLEPOST]Значи вака...

Поучен од многуте информации на форумов и различните мислења, како и низ дискусија со неколку форумџии (како и скоцкување дека 2+2=4) + официјалните нови правилници, решив да ги извадам истите документи што ги имав предадено во ДАБЧ, и да ги предадам на денот на интервју во МП (за кое што имам некој месец до тоа).

Бидејќи се водев од старт преку прв братучед, бев предупреден дека тоа е слаб линк и дека веќе година дена преку тоа скоро и да не даваат државјанство.

Па така, најдов преку официјални документи на македонски органи, предок роден во 1902 во село блиску до БГ граница. Па, така, оваа входјашт линија ќе биде таа на која што ќе се повикам. Бидејќи имаше разлики во презимиња, тоа се реши со адвокат/нотар и докажувањето на стеблото се "дозавери" со потврда од БККС. И да не го следев форумов, многу работи ќе испуштев, а се битни.

Ја споделувам оваа информација тука, можеби на некој ќе му се најде.

Но, скоро и да е официјално, дека преку прв братучед нема големи шанси. Входјашт, роден пред 1918, да.

Кој сака, како сака нека ја толкува оваа информација. Гледам дека веќе е и дискутирано страници наназад, па затоа, потврда и од мене.

Со среќа! На сите, и мене. :P
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom