Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
Го забораваат патот. Има.и што се враќаат
точно има и такви но на прсти да ги изброиш тие се обично паразитите и дебилите безработниците тие што се расправаат со тебе овде нели па от тоа и бегаме не само от беспарицата туку и от тоа што оваа е 100 посто НЕФУНКЦИОНАЛНА држава и за жал таква ке остане....
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Ова за Англија ти е точно.

Многу Бугари се вратија од таму и сега или се во БГ или во друга земја (Германија, на пример). Меѓу нив, и од Македонија.[DOUBLEPOST=1521855812][/DOUBLEPOST]Значи вака...

Поучен од многуте информации на форумов и различните мислења, како и низ дискусија со неколку форумџии (како и скоцкување дека 2+2=4) + официјалните нови правилници, решив да ги извадам истите документи што ги имав предадено во ДАБЧ, и да ги предадам на денот на интервју во МП (за кое што имам некој месец до тоа).

Бидејќи се водев од старт преку прв братучед, бев предупреден дека тоа е слаб линк и дека веќе година дена преку тоа скоро и да не даваат државјанство.

Па така, најдов преку официјални документи на македонски органи, предок роден во 1902 во село блиску до БГ граница. Па, така, оваа входјашт линија ќе биде таа на која што ќе се повикам. Бидејќи имаше разлики во презимиња, тоа се реши со адвокат/нотар и докажувањето на стеблото се "дозавери" со потврда од БККС. И да не го следев форумов, многу работи ќе испуштев, а се битни.

Ја споделувам оваа информација тука, можеби на некој ќе му се најде.

Но, скоро и да е официјално, дека преку прв братучед нема големи шанси. Входјашт, роден пред 1918, да.

Кој сака, како сака нека ја толкува оваа информација. Гледам дека веќе е и дискутирано страници наназад, па затоа, потврда и од мене.

Со среќа! На сите, и мене. :P
Не може со изјава, декларација, без доказ, со тетки вујни стриковци... ама.ај што се замарам
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Dali znaete do koj mesec e stignato od 2016 za ukaz za dobivanje
Октомври ноември[DOUBLEPOST=1521900786][/DOUBLEPOST]
Dali znaete do koj mesec e stignato od 2016 za ukaz za dobivanje
Октомври и ноември, знам ги разгледуваат нешто, би требало август и септември да ги дадат на потпис

Било како 2016 треба да ја финишираат до јуни
 
Член од
7 март 2018
Мислења
103
Поени од реакции
80
Ok fala na info i ja taka imam slusnato posto ja sum 27.10.2016 sega sum na red posto cekam na proverka od vic.3 meseca nema nisto
 
Член од
7 март 2018
Мислења
103
Поени од реакции
80
Bev na finalna so polozitelno stanoviste prestoi izdavane na ukaz od vice.posle me stavija na PROVERKA OD VICEPREZIDENTOT 859/2016 PREKU BRAT MI IDEM IMA BG.PASOS
 
Член од
21 октомври 2017
Мислења
252
Поени од реакции
277
Momentalno se e zakoceno a ke se otkoce posla 4 godini. Ke ima pretsedatelski izbori i ako togas dojde drug pretsedatel i Jotova da se smene od viceprezident[DOUBLEPOST=1521916610][/DOUBLEPOST]
Momentalno se e zakoceno a ke se otkoce posla 4 godini. Ke ima pretsedatelski izbori i ako togas dojde drug pretsedatel i Jotova da se smene od viceprezident
Ne podnasajte dokumenti ne si gubite vremeto
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom