Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ni zamre optimizamot a so toa I forumov, e koga davaa na site drzavjanstva kakov optimizam imase, se pisea desetici stranici na forumov, toa bea vreminja:(:(:(:(:(
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Мислам дека некаде на форумов прочитав нешто на оваа тема но мислам дека немаше некој прецизен одговор, па да прашам ако некој знае да ми одговори. Кога ќе испадне производот можиш да направиш бг лична карта па дали може со неа да управуваш (купиш) кола на бг таблички и што ви се случило потоа ако пример те одбијат за пасош. Што ќе се случи со личната карта, дали ќе ти ја одземат и ќе треба возилото да го префрлуваш на наши таблички.
 
Член од
23 септември 2017
Мислења
25
Поени од реакции
74
Мислам дека некаде на форумов прочитав нешто на оваа тема но мислам дека немаше некој прецизен одговор, па да прашам ако некој знае да ми одговори. Кога ќе испадне производот можиш да направиш бг лична карта па дали може со неа да управуваш (купиш) кола на бг таблички и што ви се случило потоа ако пример те одбијат за пасош. Што ќе се случи со личната карта, дали ќе ти ја одземат и ќе треба возилото да го префрлуваш на наши таблички.
Со происходот докажуваш само потекло,неможеш да вадиш лична карта.За лична карта ти треба или Д виза или гражданство...
 
Последно уредено:
K

Kiko

Гостин
Денеска проверин статусот ми е сменет на финална. Пред нова година не беше. Интервју крајот на ноември 2016 , преку прв братучед , изводи произход , без потврда или документ :) Ај да се надеваме дека ќе се сменат работите на подобро.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Денеска проверин статусот ми е сменет на финална. Пред нова година не беше. Интервју крајот на ноември 2016 , преку прв братучед , изводи произход , без потврда или документ :) Ај да се надеваме дека ќе се сменат работите на подобро.
Сите одиме на финална, пиши кога ќе поминеш на Совет за државјанство, таму е проблемот.
 
Член од
1 март 2015
Мислења
44
Поени од реакции
95
Дали има некој со статус "Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија", и колку време стои на потпис?
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.152
Која е процедурата за бугарски пасош, какви документи треба да имам и колку трае процедурата и колку кошта сето тоа?
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
За on-line проверка:srv bggr ais BgInfo Za intervju se vnesuvaat podatoci od molbata podnesena vo bg za grazdanstvo letovo sum na finalno intervju za-DRZAVJANSTVO- Sovet do site sto baraat azil ili bilo sto vo vrska so :studiranje,drzavjanstvo,rabota,privremen prestoj obratete se do pravno lice za toa sto ve interesira ili posetete gi veb stranicite za imigraciono biro na istata drzava sto sakate da ja posetite Imate mnogu poznati advokaturi kade moze da se obratite kavi se procedurite i da vi objasnat i da vi dadat realna slika za vashiot sluchaj. Capture1.PNG Capture2.PNG Capture3.PNG
 
Член од
13 јануари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
zema ga dokument so EGN i adresu, kd se ide u policija za slikanje za l.k. i pasos, dali traziv izvod na rodeni da e legaliziran i preveden?. dali nekoj e bija u zadno vreme...
 
M

mucu

Гостин
Decki deneska se javiv vo ambasada i mi rekoa deka mi e gotov proishodot,go cekam 1 godina i 4 meseci, so potvrda od bugarsko zdruzenie (pradedo mi e roden pred 1912god) i sakam da ve prasam dali imam shansi da zemam bugarski pasos, zosto vekje imam bugarsko poteklo (neli proishodot e poteklo). Se nadevam deka ke zemam pasos bidejki pradedo mi i dedo mi ziveele vo selo na granica so bugarija
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
85
Поени од реакции
28
Capture010.PNG Ова го читав интересно подобро е кога го прочитв реално и јас нагаѓав ама прочитав и сам си појаснив. Capture09.PNG Capture0102.PNG
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Сакате уште една Горка вистина? Од 01.07.2018 г. влегуваат во сила новите измени во
НАРЕДБА № 1 ОТ 19 ФЕВРУАРИ 1999 Г. ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ГЛАВА ПЕТА ОТ ЗАКОНА ЗА Б'ЛГАРСКОТО ГРАЖДАНСТВО.
Тие што прашуваа како може да ти ги примаат документите во МП ако не ги признаваат потврдите, стигна одговорот: Откако ќе закажете и ќе ви ги примат документите во МП ќе се спроведе интервју доколку се доставени сите неопходни документи според оваа Уредба. Значи нема ни да ги примаат ако не се според законот.
Членот 6 си останува ист, по директна линија со документи.
Во рок од 14 дека ќе извршат експертски преглед на документите за нивната усогласеност со нормативните акти од дирекцијата "Бугарско државјанство", мислам ова последново важи само за тие со разрешен престој или брак... Има повеќе измени, кој сака нека прочита,
Еве ги измените
https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/-549705728
gi sledev izmenite na ovaj zakon na istiov link i imat promeni,pred nekolku dena mi imase receno eden posrednik ama ne veruvav na negovite zborovi deka ke se naprajt golema promena deneska (petok) ke imalo nekoe glasajne ama koso gledam smenet e i clenot 6 (koj kocese dosta) koj isto taka ke stapit na sila kako i drugite promeni juli godinava, ke vidime so ke bidit i so kakvi informacii ke proizlezat jotova i drugite za novive izmeni koke gi zavrsat site promeni na zakonot.

p.s: Dekembarot bev staven da dopolnitelna i moram da odnesam dopolnitelni dokumenti(aplicirano samo so potvrda) do april godinava taka daj boze neka gi pregledet posle juli da go fatam noviov zakon mozda ke davet so potvrdi koj gi znajt :D
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom