Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Дали има некој со статус "Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија", и колку време стои на потпис?
јас, од мај/јуни 2017 не се сеќавам точно кој месец...и уште си стои а однесов дополнителни документи за взходјашт потекло (лична карта од дедо)....
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Decki deneska se javiv vo ambasada i mi rekoa deka mi e gotov proishodot,go cekam 1 godina i 4 meseci, so potvrda od bugarsko zdruzenie (pradedo mi e roden pred 1912god) i sakam da ve prasam dali imam shansi da zemam bugarski pasos, zosto vekje imam bugarsko poteklo (neli proishodot e poteklo). Se nadevam deka ke zemam pasos bidejki pradedo mi i dedo mi ziveele vo selo na granica so bugarija
Momentalno ne davaat so potvrdi, eve so taa potvrda iljadnici sme staveni na dopolnitelna, 99% nemame sto da odnesime dopolnitelno,da imavme nemase da odime so potvrdi, da se nadevame deka ke smenet nesto[DOUBLEPOST=1515836885][/DOUBLEPOST]
gi sledev izmenite na ovaj zakon na istiov link i imat promeni,pred nekolku dena mi imase receno eden posrednik ama ne veruvav na negovite zborovi deka ke se naprajt golema promena deneska (petok) ke imalo nekoe glasajne ama koso gledam smenet e i clenot 6 (koj kocese dosta) koj isto taka ke stapit na sila kako i drugite promeni juli godinava, ke vidime so ke bidit i so kakvi informacii ke proizlezat jotova i drugite za novive izmeni koke gi zavrsat site promeni na zakonot.

p.s: Dekembarot bev staven da dopolnitelna i moram da odnesam dopolnitelni dokumenti(aplicirano samo so potvrda) do april godinava taka daj boze neka gi pregledet posle juli da go fatam noviov zakon mozda ke davet so potvrdi koj gi znajt :D
Kako smenet e clen 6 koga gledas pogore Brunhilda ti pisi clen 6 e isti, izmenite opsto kazano se vo toa koga ke se podava barajneto za drzavjanstvo vo isti den ke ti pravat I intervju, toa e sve, znaci samo pobrzo ke ne odbivaat, ke ni gi skratat makite hahaha
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Momentalno ne davaat so potvrdi, eve so taa potvrda iljadnici sme staveni na dopolnitelna, 99% nemame sto da odnesime dopolnitelno,da imavme nemase da odime so potvrdi, da se nadevame deka ke smenet nesto[DOUBLEPOST=1515836885][/DOUBLEPOST]
Kako smenet e clen 6 koga gledas pogore Brunhilda ti pisi clen 6 e isti, izmenite opsto kazano se vo toa koga ke se podava barajneto za drzavjanstvo vo isti den ke ti pravat I intervju, toa e sve, znaci samo pobrzo ke ne odbivaat, ke ni gi skratat makite hahaha
Вториот паус ти е 100% точен, не знам што е овој застојот, требаше неделава да има промени...

Мене ме ставија на задолжителна, ок ќе си чекам, Но брат ми е од мај 2017 на финална, како или може да дознаеме до каде е работата со него?
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
zema ga dokument so EGN i adresu, kd se ide u policija za slikanje za l.k. i pasos, dali traziv izvod na rodeni da e legaliziran i preveden?. dali nekoj e bija u zadno vreme...
Јас неделава ќе одам, според процедурата треба да имаш преведен и легализиран извод
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Вториот паус ти е 100% точен, не знам што е овој застојот, требаше неделава да има промени...

Мене ме ставија на задолжителна, ок ќе си чекам, Но брат ми е од мај 2017 на финална, како или може да дознаеме до каде е работата со него?
Ke ima ne se sekiraj za skoro vreme
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Fatigo ova zosto si na zadolzitelna
neli si so voena kniska
Знаеш како е кога ќе го тегнеш лавот за опашка? Е така кога бев на финална, бркав луѓе за побрзо, на некој му падна во очи разликата во презимето и ете побрзо, па после средував во архиви, праќав молби па ме вратија во процедура од почеток[DOUBLEPOST=1515848766][/DOUBLEPOST]
Ke ima ne se sekiraj za skoro vreme
Се надевам до февруари имам право да работам после ќе одмарам три месеци
 
Член од
2 октомври 2015
Мислења
109
Поени од реакции
50
ke ni gi skratat makite hahaha
Има некој членови позади во темава што рекоа дека добиле само со потврда, и еден посредник ми рече дека МОЖНО е да земеш само со потврда. Што значи нешто како лотарија му е дојдено ова само со потврда од здружение..?!
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
Има некој членови позади во темава што рекоа дека добиле само со потврда, и еден посредник ми рече дека МОЖНО е да земеш само со потврда. Што значи нешто како лотарија му е дојдено ова само со потврда од здружение..?!
It's must be special kind of stupid to believe in that
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Има некој членови позади во темава што рекоа дека добиле само со потврда, и еден посредник ми рече дека МОЖНО е да земеш само со потврда. Што значи нешто како лотарија му е дојдено ова само со потврда од здружение..?!
So potvrdi od zdruzenie davaat proishod od DABC, I seto toa e zakonski bidejki vo zakonot stoi deka bugarski proishod se dokazvi so stari dokumenti,dokumenti od Bugarska crkva I so potvrdi od zdruzenia. No problemot e vo MP od tamu ne davaat, redat na dopolnitelna I nekoi se odbieni.Kon krajot na 2016 imase period koga davaa na site,toa bea nekolku meseci, I od togas nikoj ne se ima pofaleno so pasos vraka samo so potvrda od zdruzenie. A od toj posrednik sto ti veli poinaku od ova begaj podaleku, da bil posten ke ti kazel deka momentalno ne davaat a kako ke bide ponataka samo Gospod znae.
 
Член од
28 ноември 2012
Мислења
91
Поени од реакции
46
Дали има некој со статус "Проверка от Вицепрезидента на Р Б'лгарија", и колку време стои на потпис?
Јас сум со истиот статус преписка 2016, од средината на декември го имам тој статус
 
Член од
24 јули 2015
Мислења
98
Поени од реакции
54
pisev nekolku pati a neznaeme dali e toa taka:mozno li e dokolku bratot/sestrata ima dokazan proizhod mine a dokolku go zemale pred 2012 pasosot i nemat poteklo ne minat posto mojot slucaj bratmi imase poteklo od 2013 i jas pominav
moze i taka da e. Ama ostanuva da se nadevame. A sto poteklo imase brat ti?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom