Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.275
Поени од реакции
1.236
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, Преписката е предоставена на ДАБЧ за изготвјане на мотивирано становиште к'м издаденото удостоверение за б'лгарски произход.
Nekoj poveke da znae za ovoj statis
чуден статус,,,колку што разбирам БАРААТ мислење од ДАБЧ?!?!?!?!?!!!?!?!?!??!?!??!?!??што имаш направено,,,,,со што документи си!??!?
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
30
Поени од реакции
58
Член од
17 јуни 2016
Мислења
6
Поени од реакции
0
Se bara da dokazes poteklo po prava linija. Majka tatko baba ili dedo ili uverenijata od bygarskite zdruzenija.kade isto se izdavaat po prava linija priMer: pra Dedo-dedo-majka-ti ( ako se odi od strana na majka) itn.[DOUBLEPOST=1467571284][/DOUBLEPOST]
Se bara da dokazes poteklo po prava linija. Majka tatko baba ili dedo ili uverenijata od bygarskite zdruzenija.kade isto se izdavaat po prava linija priMer: pra Dedo-dedo-majka-ti ( ako se odi od strana na majka) itn.
Здраво дечки.

За бугарски пасош поднесов во 2013, интервју имав во октомври 2013. Бев вратен на дополнителна проверка, и однесов дополнителни документи (Копија на БГ пасош на вујкоми и извод од матична книга од мајками и вујкоми, со што се докажува оти се брат и сестра). Пред 2-3 месеци ми се смени статусот со што ми го пишува ова:
"
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство."

Дали има некој подетални инфорамции, или да се сретнува со истиов случај. Аплицирав директно во министерството во Софија. Разбирам дека треба да се однеси документ, но јас вејќе го однесов документот пред 1,5 година.
Isti slucaj sum i jas. Za dopolnitelno imam podneseno vojna kniska od brat na dedomi.


Послато са Lenovo A3500-FL уз помоћ Тапатока
 
Член од
11 февруари 2013
Мислења
178
Поени од реакции
141
Se bara da dokazes poteklo po prava linija. Majka tatko baba ili dedo ili uverenijata od bygarskite zdruzenija.kade isto se izdavaat po prava linija priMer: pra Dedo-dedo-majka-ti ( ako se odi od strana na majka) itn.[DOUBLEPOST=1467571284][/DOUBLEPOST]
Se bara da dokazes poteklo po prava linija. Majka tatko baba ili dedo ili uverenijata od bygarskite zdruzenija.kade isto se izdavaat po prava linija priMer: pra Dedo-dedo-majka-ti ( ako se odi od strana na majka) itn.
se izvinuvam sto upagam jas sum 2013 so licna karta od pradedo povrzana so site dokumenti pa go imam istiot status a potvrdite bar za sega ne gi spomenuvajte gledame kako pominuvaat drugarive sto odnele bkk
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Си тераат по старо, некој ќе помине со потврдите, некој со вујко или братучеди. Ама ја стегаат работата. Кај се сега оние емисари кои шетаа по. Македонија и ветуваа закони, да се пишувам бугар(јас сум не мора никој да ми каже како ќе се изјаснувам) ќе биде подобро се от отворија здруженија ама зошто? Каде се сега патриоти по халкидики или Турција место да гласаат закони да не висат луѓето со години, да трошат нерви и пари. Враќаат со брат, сестра, чичко, тетка. Ало брат бугар, а на друг брат му бараат доказ. Лудило. Овој наш најголем син што го имам на лого се врти во гроб, а и сите револуционери.
 
Член од
26 јануари 2016
Мислења
64
Поени од реакции
69
Што има ново со прекратените од 2013, а што имаа дополнителен документ доставено бкк потврда од Лазар Младенив. Лазар викаше дека ќе ги вратат, чека некаков список од мп, тера некоја тужба и сл. Што се случува
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
може да очекуваме некоја промена?:)
Ќе има, ама каква. Сите тука трепериме кога сајтот нема да работи.? Нели бараа оставка од директорката на блгарско гражданство ( не е крива таа работи како ќе и наложат)Вмро треба да го земе правос'дието или нека излезе од власта. Ама не се они Че Гевара
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
969
Поени од реакции
826
Dali nekoj od prekratrnite ima promena na formulacijata. Neli pisuvase prepiskata e prekratena deka nedostasuvaat podatoci za poteklo bugarin. Sega mi pisuva prepiskata e razgledana od sovetot po grazdanstvo i e donesena odluka prepiskata da bide prekratena poradi nedostatok na dokazi za bugarsko poteklo...
 
Член од
28 ноември 2009
Мислења
4.653
Поени од реакции
6.491
Редно време беше.
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Р Б'лгарија
 
Член од
4 мај 2016
Мислења
20
Поени од реакции
7
Fala na odgovorot vakov status jas prv pat gledam ne znam dali ode na kaj podobro ili na poloso
Gorankimov имам пишано претходно на форумов, и мене ми се смени во истиов статус минатата недела, но досега никој не може да ми каже што значи, те молам доколку добиеш некои информации сподели ги тука.
 
Член од
16 април 2015
Мислења
64
Поени од реакции
40
Ќе има, ама каква. Сите тука трепериме кога сајтот нема да работи.? Нели бараа оставка од директорката на блгарско гражданство ( не е крива таа работи како ќе и наложат)Вмро треба да го земе правос'дието или нека излезе од власта. Ама не се они Че Гевара
ништо ново....:(
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom