Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Sakam da prasam. Jas odnesov dokumenti od bratmi vofebruar za proizhod po. Vtor. Pat bidejki pred edna god bev odbien.. Dali ke bese dobro. Da. Odnesam i potvrda od klub ili dovolni se dok. Od bratmi za ponatamu?
Dovolno ti se dokumentite od brat ti :)[DOUBLEPOST=1458052864][/DOUBLEPOST]
И беше одбиен со брат блгарин? o_O
Da zosto pred edna god ne davaa so braka ni sestri samo so roditeli I predci baba dedo, a sega raboti te se smenija taka da site so imat nekoja vrska ke zemat brat sestramu brced cicko vujko so site se dobiva :)
 
Член од
9 октомври 2015
Мислења
378
Поени од реакции
464
Има ли некој што завршува на -иќ да успеал да земе декларација?
Нема врска како се презиваш битно е местото на раѓање на дедоти или прадедоти да било под бугарско!
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Убава математика си направил, ама за легализација во Софија се чека неколку дена, значи треба двапати да одиш во Софија. Во амбасада во Скопје кошта 15 евра плус, 300 до 500 за превод и се чека неколку недели. така да 1100 не е многу. А колку печалат посредниците тоа е друга приказна, кај нас во Велес двајца ортаци кои ги работат пасошите од самиот старт се вистински богаташи, моментално се инвеститори во изградба на станбена зграда.
Mojata namera e da kazam kolku cini vo "Solun"(eden somun) a do "Soluna" neli kako vo pogovorkata "tri somuna"...Zbor mi e da razotkrijam kolku e neto cenata.Posrednicite sekogas vikaat"abe brat i mene mnogu me kosta..."i covek treba da se rasplace kolku se tie altruisti i bozem samo pravat usluga za bedni pari sto ne e tocno.Si imaat kvalitetna zarabotka i neka im e so srekja zatoa sto nie nivnata usluga ja plakjame svoevolno.Sekoj si ima svoj nacin na razmisluvanje.Jas odenjeto do Sofija go smetam i kako relaksacija,prosetka.Zavrsuvam rabota,potoa sekoj pat vo nekoj drug Mall mal shoping i na kraj smetkata e ista ama zadovolstvoto e cist "profit".
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
И беше одбиен со брат блгарин? o_O
Sugirno bev pdvoen poso mi dadoa rok 8 dena da dnesam dopolnitelni dokumenti i mi dade da se potpisam na dok. Plus i posrednikpt ne me izvesti niso dali e odbieno ili ne, ne bese zainteresiran, i resiv so drg nanovo da apliciram
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Zdravo na site ima li nekoj dobieno ukaz od dopolnitelna mp. Od 2014 god.jas veke 5 meseci imam odneseno i nema nikakvi promeni. Pozdrav na site vo forumov.
 
Член од
28 јануари 2016
Мислења
18
Поени од реакции
16
Vo Sofija toa cini 20Leva ako ti si go odneses dokumentot.Posrednik koj jas go znam zema 15Eu po dokument.Znaci uslugata cini neto 10Eu vo Sofija a se drugo e pazarna ekonomija,business,marza ili ekstra profit...Posrednikot ako nosi so sebe u Sofija 20 dokumenti za prevod + legalizacija i uste klienti za predavanje dokumenti ili pak na intervju ili za zemanje ukaz i dr. si zema ubava suma...Toa e zivot...Ama volna ima kaj sto ima ovci neli

Поздрав до сите кои се активни на темава
Тука можат да се најдат многу корисни инфо, нов сум на форумов и решив да се обидам да ја терам целата процедура без посредник ,станува збор за студент во Софија , само што поднесов во Дабч за происход (веќе имам стар но без назначено потекло од 2014 ,и сега побарав дупликат со корени кои баш и не се мн убедливи - старо удостоверение од дедо ми по татко од блгарско основно училиште каде е назначено народност - блгаринчо)
сакам да прашам дали има некој што поминал со ваков документ и дали ќе ми биде доволен не сум вадел декларација мислев за после за во правосудие да вадам
како и ако некој знае точно да ми каже како и каде да правам преводи и легализација во Софија бидејки се изнамачија моите да ми ги легализ.во амбасада во Скопје док за происход ,требало термин,требало лично итн.
 
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Ke pomine!I jas imav staro udostoverenie od 2012 god. i lani go zasiliv so dokument od dedo mi kako "б'лгарин" povrzuvajki se so izvodi od mene preku tatko mi do nego.Dobiv duplikat na proizhod kade i toj dokument e vnesen.Potoa odobruvanje na BG "грaжданство" e samo prasanje na vreme.So srekja...
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
jas sum so ist takov dokument, proizhod mi dadoja, bev na intervju, sega cekam da mi dojdi redot za proverka - inace dokumentot si e super i jas kolku sto znam se racuna vo dobrite dokumenti za dokazuvanje bg poteklo. a i toa sto pisuva blgarin e dobar dokaz
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom