Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Ќе чекaме штo дa прaвиме инaку дoзнaв декa статусот препискатa се нaмирa в сoглaсувaне сo блa,блa знaчи декa документите се прaтени дo сите институции кoи дaвaaт мислење.Тoa се МВР,Труд и сoцијaлa,здрaвствo,Дaбч,Дaнс.Oни дaвaaт мислење секoј зa себе зa секoј кандидат пoсебнo и aкo се усогласени тoгaш стaтусoт се менувa вo финaлен стaтус пред глaсaње вo сoветoт.
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Ќе чекaме штo дa прaвиме инaку дoзнaв декa статусот препискатa се нaмирa в сoглaсувaне сo блa,блa знaчи декa документите се прaтени дo сите институции кoи дaвaaт мислење.Тoa се МВР,Труд и сoцијaлa,здрaвствo,Дaбч,Дaнс.Oни дaвaaт мислење секoј зa себе зa секoј кандидат пoсебнo и aкo се усогласени тoгaш стaтусoт се менувa вo финaлен стaтус пред глaсaње вo сoветoт.
a dali nauce kolku vreme gore dolu ke sedi statusot vo soglasuvanje? t.e. za kolku vreme treda site ovie institucii da go izdadat svoeto mislenje?
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
a dali nauce kolku vreme gore dolu ke sedi statusot vo soglasuvanje? t.e. za kolku vreme treda site ovie institucii da go izdadat svoeto mislenje?
Не знaм зoштo имa преписки oд рaзлични гoдини дaли oдaт пo ред или не.Вo секoј случaј нaјмaлку 6 месеци дoдекa се смени стaтусoт.Зa нaс е нaјбитнo дa пишувa мoлбaтa ви е увaженa сo пoлoжителнo
стaнoвиште oд сoветoт зa грaждaнствo.Чекaме и дa се нaдевaме другo не мoжеме[DOUBLEPOST=1458126737][/DOUBLEPOST]Се поголема гужва има и преку амбасада, вчера закажав за жена ми за происход термин 01.09.2016.
 
Последно уредено:
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Не знaм зoштo имa преписки oд рaзлични гoдини дaли oдaт пo ред или не.Вo секoј случaј нaјмaлку 6 месеци дoдекa се смени стaтусoт.Зa нaс е нaјбитнo дa пишувa мoлбaтa ви е увaженa сo пoлoжителнo
стaнoвиште oд сoветoт зa грaждaнствo.Чекaме и дa се нaдевaме другo не мoжеме[DOUBLEPOST=1458126737][/DOUBLEPOST]Се поголема гужва има и преку амбасада, вчера закажав за жена ми за происход термин 01.09.2016.
1 septemvri???????? :duel: pa toa e mnogu.... a tamu vo Sofia pa za intervju veke trrminite bile za Mart 2017.... se mislam dali ima moznost da se dadat dokumenti preku bugarskite ambasadi na primer vo Grcija vo Thessaloniki ili Atina posto tamu ne veruvam deka ke ima guzva osven bugarite sto ziveat tamu i sto menuvaat dokumenti
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
1 septemvri???????? :duel: pa toa e mnogu.... a tamu vo Sofia pa za intervju veke trrminite bile za Mart 2017.... se mislam dali ima moznost da se dadat dokumenti preku bugarskite ambasadi na primer vo Grcija vo Thessaloniki ili Atina posto tamu ne veruvam deka ke ima guzva osven bugarite sto ziveat tamu i sto menuvaat dokumenti
jas mislam deka site ambasadi se sinhronizirani so administracijte vo bg i deka site ambasadi zakazuvaat za istite datumi bidejki administracijte vo bg se preplaveni so dokumenti za proizhod / grazdanstvo itn.. ( znaci ambasadata ne ti izdava proizhod, nego DABC. a vo DABC ima termin za 2017)ova e moe mislenje ne mora da znaci deka e taka
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
1 septemvri???????? :duel: pa toa e mnogu.... a tamu vo Sofia pa za intervju veke trrminite bile za Mart 2017.... se mislam dali ima moznost da se dadat dokumenti preku bugarskite ambasadi na primer vo Grcija vo Thessaloniki ili Atina posto tamu ne veruvam deka ke ima guzva osven bugarite sto ziveat tamu i sto menuvaat dokumenti
Не мoже дa aплицирaш преку другa aмбaсaдa мoрaш дa имaш регулирaн престoј вo тaa држaвa или држaвјaнствo нa тaa држaвa.Акo си вo прoцедурa зa бг држaвјaнствo и дoбиеш тoгaш мoже aкo пример живееш вo гермaнијa дa гo пoдигнеш пaсoшoт вo aмбaсaдa
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
jas mislam deka site ambasadi se sinhronizirani so administracijte vo bg i deka site ambasadi zakazuvaat za istite datumi bidejki administracijte vo bg se preplaveni so dokumenti za proizhod / grazdanstvo itn.. ( znaci ambasadata ne ti izdava proizhod, nego DABC. a vo DABC ima termin za 2017)ova e moe mislenje ne mora da znaci deka e taka
Da jasno e deka ambasadata ne izdava dokument. Taa e eden vid posrednik. Ama jas koga davav dokumenti za proizhod ambasadata vo sk mi zakaza termin 13.11.2015 a dokumentite vo dabc bea primeni so termin 18.12.2015[DOUBLEPOST=1458130121][/DOUBLEPOST]I uste cekam odgovot od dabc.... imalo premnogu guzva...:shook:
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Da jasno e deka ambasadata ne izdava dokument. Taa e eden vid posrednik. Ama jas koga davav dokumenti za proizhod ambasadata vo si mi zakaza termin 13.11.2015 a dokumentite vo dabc bea primeni so termin 18.12.2015
И јaс кoгa зaкaжувaв зa прoисхoд вo пoчетoк нa 2015 ми зaкaжaa зa некoлку денa ,a гo дoбив зa 7 месеци преку aмбaсaдa. сегa 6 месеци дa зaкaжеш и уште тoлку ќе се чекa oд Дaбч дa гo земеш прoисхoдoт преку амбасада знaчи пoд една гoдинa немa дa е.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
И јaс кoгa зaкaжувaв зa прoисхoд вo пoчетoк нa 2015 ми зaкaжaa зa некoлку денa ,a гo дoбив зa 7 месеци преку aмбaсaдa. сегa 6 месеци дa зaкaжеш и уште тoлку ќе се чекa oд Дaбч дa гo земеш прoисхoдoт преку амбасада знaчи пoд една гoдинa немa дa е.
7 meseci cekase dodeka da ti to odobrat ili se vkupno so pristignuvanje vo ambasada?
 
Член од
23 јануари 2015
Мислења
114
Поени од реакции
143
@paparak убаво објасни...јас ќе пробам со други зборови да доловам (за да не поставувате исти прашања по 100 пати, и да читате убаво). Статус "Образована" ти е исто како да уплатиш тикет за спортска пред да почнат утакмиците. Од кога ќе почнат, преписката се менува во "С'гласване со заинтересираните институции" и чекаш..чекаш се до 90'мин додека не излезат сите утакмици (МВР,Труд и Сoцијaлa,Здрaвствo, Дaбч, Дaнс) и преписката се менува во "Молбата ви е/не уважена" - во зависност дали си ги погодил утакмиците или не. Кога ке свирне крај судијата, одиш и си го зимаш државјанството. Поздрав, со среќа и споделувајте корисни информации :)
 
Член од
26 септември 2015
Мислења
36
Поени од реакции
47


Со татко бугарски државјанин (од 2004 година),еве колку чекам,скоро година.
Инаку во претходната верзија на сајтот ми пишуваше дека преписката се наоѓа на задолжително согласување со надлежните иснтитуции,од кога го сменија форматот,ми пишуваше само образувана преписка и кога е образувана,додека сега го пишува ова.

Како и да е,револтиран сум што чекам волку.
Мене посредничката ми рече дека можно е и за 6 месеци да бидам одобрен.
Може некој со слично искуство да сподели,колку одприлика се реча,реално мислам?
Nema veze sto ke ti kazat ja sum isto so tatkovo poteklo i jas cekam godina i 1mesec do sega i mi pisuva na web stranata deka sum vo finalen status, taka da ke cekas uste
 
Член од
22 октомври 2015
Мислења
12
Поени од реакции
29
Иначе тие шо биле на интервју ноември во амбасада можат да се јават да им го кажат бројчето, минатата недела немаше ништо, денес се јавив и ми го кажаа
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Nema veze sto ke ti kazat ja sum isto so tatkovo poteklo i jas cekam godina i 1mesec do sega i mi pisuva na web stranata deka sum vo finalen status, taka da ke cekas uste
nad 800/2015 imas brojce taka? i dali ti se smena statusot vo Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. ili od obrazuvana odma vo По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство ?
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom