Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
27 јули 2015
Мислења
134
Поени од реакции
285
Значи типично Македонска работа. Абе душата ве боли ако некој ви земе провизија или ќе заработел на вас некое евро..... па нормално, зошто некој би ви завршил работа без притоа да заработи некое евро. Абе што народ ќе бевне да неможе да види подалеку од носот. За ваша информација ја сум веќе во германија и пасошот ме чини пет дена работа. Дај малку размислувајте во секоја работа морате прво да вложите па тек после да очекувате нешто.
Master,sekoja rabota,sekoja usluga ako se raboti "profesionalno"si ima cena.Toa e normalno.Mnogu od dokumentite koji jas gi prilozuvav vo prepiskite na kerka mi i mene gi napraviv tuka u MK i plakjav zaverka u BG ambasada 15Eu so pesna i prevod na istite 200-300 denari.Vazno e rabotata da se zavrsi.Sekoj si odi po svoj pat.Jas licno sum odel do Sofija i Blagoevgrad kade imam adresa sam so sopstveno vozilo.Trosocite ne se vazni ako imas cel pred tebe.Jas napisav za cenite kakva e faktickata sostojba zatoa sto sum kontaktiral so edno preveduvacko biro vo Sofija koje raboti za nasite posrednici i naplakja 10Eu.Sakam samo da kazam deka posrednicite se kako taksisti sto vozat bez taksimetar i ve gledaat kako bankomat na koj mu go znaat pinot(makata) i ne se sramat da pobaraat bilo koja suma pari za uslugata.A nasite decki sakaat sto pobrgu da odmaglat od ovaa vukoebina i plakjaat.Kako zaklucok se okolu dobivanje BG drzavjanstvo moze da se najde na internet i da se odraboti licno i posigurno i poevtino.Posrednicite,povekjeto od niv prodavaat magla,topla voda bozem imaat nekoja silna vrska,covek tamu,covek vamu i se carevi.Nivnata vrska pocnuva i zavrsuva kaj portirot vo DABC so napojnica vo vid na nekoj siten podarok za da pusti nekoj preku red.Pozzz Ajvardzii
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
316
Vo Sofija toa cini 20Leva ako ti si go odneses dokumentot.Posrednik koj jas go znam zema 15Eu po dokument.Znaci uslugata cini neto 10Eu vo Sofija a se drugo e pazarna ekonomija,business,marza ili ekstra profit...Posrednikot ako nosi so sebe u Sofija 20 dokumenti za prevod + legalizacija i uste klienti za predavanje dokumenti ili pak na intervju ili za zemanje ukaz i dr. si zema ubava suma...Toa e zivot...Ama volna ima kaj sto ima ovci neli?
Убава математика си направил, ама за легализација во Софија се чека неколку дена, значи треба двапати да одиш во Софија. Во амбасада во Скопје кошта 15 евра плус, 300 до 500 за превод и се чека неколку недели. така да 1100 не е многу. А колку печалат посредниците тоа е друга приказна, кај нас во Велес двајца ортаци кои ги работат пасошите од самиот старт се вистински богаташи, моментално се инвеститори во изградба на станбена зграда.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
Колку што видов поназад во муабетот, се фативте за тоа зошто посредниците наплаќале по 20 евра за превод+легализација по документ, а истата легализација ја плаќале 10 евра во Бугарија. Легализација во амбасадата во Скопје ќе ве чинеше 15 евра, плус преводот 250 денари, што е вкупно приближно исто 20 евра. И колку очекувате да ви наплати??? Колку што имам видено, посредниците се релативно евтини, на времето слушав за многу повисоки цени. Јас лично одбивам да користам услуги од посредници, ама тоа не е заради нивните цени.
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
36
Поени од реакции
57
НЕНЕНЕННЕНЕЕ,,,,,,,,,,,,,,,,ЛАЖЕШ...није могуче
Ako je on lagao mene i ja lazem vas....
////////////////////////////////////////////
Zdravo svima!
Ovako, 4.12.2015. godine sam predao dokumenta u DABC, 20.2.2016. je "izdadeno udostvorenie", a posle jedno 20-ak dana ga je potpisao predsednik DABC-a.
Danas sam bio u Sofiji, u Ministarstvu pravosuđa, da zakažem intervju i dobio sam termin za 6.3.2017. godine. Inače, idem preko posrednika, Violete iz Dimitrovgrada,
i za sada mogu da kažem da je žena izuzetno korektna i da zna šta radi. Nadam se da će tako ostati do kraja. Pozz
////////////////////////////////////////////
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
93
Поени од реакции
83
Cekajte be luge, kakvi promeni sakate, i jas sum 57**/2015, ama rano e za nas. Treba prvo so 1 da pocnat so red.. Za site ke bidi poleka poleka :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
imam prijatel so 4xxx/2015 sto ima promena kako e uspeano neznam ama ke gledam za razberam pozdrav
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Сега јас проверив броеви oд 11900 до 11907 и сите тие се преко конзулатот.Сите се во оваа состојба "По преписката Ви предстој да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство"

11100/2014 и 11300/2014 исто
11304/2014 11305/2014 11308/2014
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ

od 2014 ima tocno 11907 brojcinja

10989/2014 Молбата Ви е уважена. Вашата преписка е вклјучена в Указ 187 от 2015 год.

od pocetokot na 10 000/2014 site se uvazeni. kon krajot na 10000/2014 ima i uvazeni i pred razgleduvanje. a od 11000 nagore ima i razgledani i pred razgleduvanje i obrazuvana prepiska
 
Последно уредено:
Член од
28 мај 2014
Мислења
55
Поени од реакции
67
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Dali na nekoj mu se menal ovaj status na pozitivno ili negativno ako znae nekoj neka pise .. Fala unapred! Pozz do site so srekja !
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Dali na nekoj mu se menal ovaj status na pozitivno ili negativno ako znae nekoj neka pise .. Fala unapred! Pozz do site so srekja !
pa koga ke ti ja razgleda sovetot ke ti kazat dali e pozitivno ili negativno. ovaj status znaci deka e pred razgleduvanje... koj broj i koja god si ?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Убава математика си направил, ама за легализација во Софија се чека неколку дена, значи треба двапати да одиш во Софија. Во амбасада во Скопје кошта 15 евра плус, 300 до 500 за превод и се чека неколку недели. така да 1100 не е многу. А колку печалат посредниците тоа е друга приказна, кај нас во Велес двајца ортаци кои ги работат пасошите од самиот старт се вистински богаташи, моментално се инвеститори во изградба на станбена зграда.
Go zaboravi toj tretiot sto se narekuva gangster i od pasosi prodavanje sto kupi stan na kerka mu podolu edna ulica od zgradata sto ja gradat ovie
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Master,sekoja rabota,sekoja usluga ako se raboti "profesionalno"si ima cena.Toa e normalno.Mnogu od dokumentite koji jas gi prilozuvav vo prepiskite na kerka mi i mene gi napraviv tuka u MK i plakjav zaverka u BG ambasada 15Eu so pesna i prevod na istite 200-300 denari.Vazno e rabotata da se zavrsi.Sekoj si odi po svoj pat.Jas licno sum odel do Sofija i Blagoevgrad kade imam adresa sam so sopstveno vozilo.Trosocite ne se vazni ako imas cel pred tebe.Jas napisav za cenite kakva e faktickata sostojba zatoa sto sum kontaktiral so edno preveduvacko biro vo Sofija koje raboti za nasite posrednici i naplakja 10Eu.Sakam samo da kazam deka posrednicite se kako taksisti sto vozat bez taksimetar i ve gledaat kako bankomat na koj mu go znaat pinot(makata) i ne se sramat da pobaraat bilo koja suma pari za uslugata.A nasite decki sakaat sto pobrgu da odmaglat od ovaa vukoebina i plakjaat.Kako zaklucok se okolu dobivanje BG drzavjanstvo moze da se najde na internet i da se odraboti licno i posigurno i poevtino.Posrednicite,povekjeto od niv prodavaat magla,topla voda bozem imaat nekoja silna vrska,covek tamu,covek vamu i se carevi.Nivnata vrska pocnuva i zavrsuva kaj portirot vo DABC so napojnica vo vid na nekoj siten podarok za da pusti nekoj preku red.Pozzz Ajvardzii
So e bitno dali ke ti zemi posrednikot 20 evra ili 10 evra zar jas ako odam za sofija licno zosto ke me kosta 10 evra neli treba da istrosam pari tamu? Patot pa ke jades plus ke se maltretiras ni nerviras pa pak da odes da se maltretiras in koga ke vidis cenata ke ti izleze I poveke moze naj na kraj posrednicite si imat cene ta se dvizi od 500 do 600 evra I ti ja kazuvat od samiot start i toa e toa plus za vo rod od 3 godini parte gi davas po 100 po 150 evra koga ke vidis ne e nisto na sekoj 6 meseci da davas po 100 evra jas mislam deka nema ni da osetis kako gi davas zosto ne gi davas na ednas kako I da e sekoj si ima svoe razmisluvanje I toa e toa
 
Член од
16 декември 2015
Мислења
45
Поени од реакции
112
Nikoj nema nisto protiv posrednicite, vo globala. Ima protiv koga se ponasaat kao beogradski taksisti koi od autobuska do dorcul razdaljina od 1 km ti naplaca kao da te vozel 20 km. Nikoj ne e protiv toa da se plati usluga, toa si e normalno, ali ne me l'zi i pravi budala nego te facaat u mutno. Neka dojde sega od koga site znaeme deka 1 dokument moze da se povrze i so drug i neka mi go naplati puta 3.
I makedonceto ide so posrednik, cesno si placa, ama mu e preku glava od majmuni koj sto mu ja koristi i makata, trpenieto i dobrinata.[DOUBLEPOST=1458022388][/DOUBLEPOST]
Podnesi baranje da te prekratat? Nikoj i nisto ne te sprecuva vo toa.
Walkman nema veze ti si najaktiven eve sega najnovo za apliciras si nekoj rodnina ti treba dupli izvodi od rodninite i od roditelite ako apliciraat dvajca braka ili brat i sestra i originalni da se bidejki bo dabc gi zadrzuvaat posle isto taka da zemes potvrda od zdruzenite ako imas veke rodnina taka trosocite se zgolemuvaat
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
30
Поени од реакции
58
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Dali na nekoj mu se menal ovaj status na pozitivno ili negativno ako znae nekoj neka pise .. Fala unapred! Pozz do site so srekja !
od koja godina si i koj broj
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom