Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 февруари 2016
Мислења
107
Поени од реакции
107
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ
Aman ne e mozno. Bravo od 2015 velis na intervju bil?
 
Член од
22 август 2014
Мислења
504
Поени од реакции
947
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ
cudno.. a so kakvi dokumenti e drugarti ?
 
Член од
20 февруари 2015
Мислења
92
Поени од реакции
79
11304/2014 11305/2014 11308/2014
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ

od 2014 ima tocno 11907 brojcinja

10989/2014 Молбата Ви е уважена. Вашата преписка е вклјучена в Указ 187 от 2015 год.

od pocetokot na 10 000/2014 site se uvazeni. kon krajot na 10000/2014 ima i uvazeni i pred razgleduvanje. a od 11000 nagore ima i razgledani i pred razgleduvanje i obrazuvana prepiska
Тиа су сите сас нови произходи ?
 
Член од
25 февруари 2015
Мислења
810
Поени од реакции
1.561
Walkman nema veze ti si najaktiven eve sega najnovo za apliciras si nekoj rodnina ti treba dupli izvodi od rodninite i od roditelite ako apliciraat dvajca braka ili brat i sestra i originalni da se bidejki bo dabc gi zadrzuvaat posle isto taka da zemes potvrda od zdruzenite ako imas veke rodnina taka trosocite se zgolemuvaat
Da, ali toa bese za dopolnitelni dokumenti.
Inace, sum da se ide so posrednik, u sekoj slucaj, posto, sto ja znam kako treba i sto treba da se pravi, kade da se odi na koja vrata.
 
Член од
4 ноември 2012
Мислења
11
Поени од реакции
13
друштво што бидна со 2013 година
11***/2013 сум сеште ми пишува Преписката е извадена за доп'лнителна проверка МП
имам однесено документи од први братучеди, од удостоверение од прадедо ми од В.Тарново дека служел војска 2 години бугарија.... и еве сеуште чекам... Дали некој знае нешто ... зошто статусов никако не се менува ?
Воедно ви благодарам што споделувате информации, респект за Форумов
И среќно на сите!
 
Член од
16 декември 2015
Мислења
45
Поени од реакции
112
Da, ali toa bese za dopolnitelni dokumenti.
Inace, sum da se ide so posrednik, u sekoj slucaj, posto, sto ja znam kako treba i sto treba da se pravi, kade da se odi na koja vrata.
Ovaa e nova procedura stara e 1 nedela za vo mp isto taka pokraj rodninska vrska ti treba i potvrda od zdruzenie
A za posrednici i ne mora da se ide preku niv covek moze i samako ima vreme da ceka a da ne ceka mu treba posrednik i toa ne bilo kakov tuku da moze i preku red da zabrsi rabota za vo dabc
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Ovaa e nova procedura stara e 1 nedela za vo mp isto taka pokraj rodninska vrska ti treba i potvrda od zdruzenie
A za posrednici i ne mora da se ide preku niv covek moze i samako ima vreme da ceka a da ne ceka mu treba posrednik i toa ne bilo kakov tuku da moze i preku red da zabrsi rabota za vo dabc
A tie sto dobile proizhod so potvrda od zdruzenie posle toa za ministerstvo na pravda treba pak nova da vadat?
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
A tie sto dobile proizhod so potvrda od zdruzenie posle toa za ministerstvo na pravda treba pak nova da vadat?
Не треба, на самиот происход пишува по кој основ си го зел, и нема потреба од други документи за потекло.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
A tie sto dobile proizhod so potvrda od zdruzenie posle toa za ministerstvo na pravda treba pak nova da vadat?
Jas da sum bi dostavil ako treba I nova nema ni da prasam ke igram na sigurno varianta kaj 500 evra tamu u 530 evra 30 evra nema da mi smenat nisto ili 50 toa e moe mislenje a dali treba ili ne neznam toa sepak chuvstvuvam rizik taka zatoa bi postapil kako so navedev gore :)[DOUBLEPOST=1458052217][/DOUBLEPOST]
Не треба, на самиот происход пишува по кој основ си го зел, и нема потреба од други документи за потекло.
I mene mi pisuvase na samiot proizhod vrz koja osnova mie izdaden ama sepak baraa a dopolnitelni dokumenti taka da ne sum pogresil so gi dostaviv na vreme
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Проблемот е што ризикот се ствара ако однесеш нова потврда, затоа што испаѓа дека потврдите ги штанцаат таму во клубот ;), оригиналната потврда е таа врз која што е добиен происходот, и по која комисијата во ДАБЧ одлучила дека кандидатот има блгарски происход/потекло, и тоа се си пишува на самиот происход издаден од ДАБЧ. Без кој што неможеш ни да аплицираш во МП.
 
Член од
7 октомври 2014
Мислења
513
Поени од реакции
1.007
Проблемот е што ризикот се ствара ако однесеш нова потврда, затоа што испаѓа дека потврдите ги штанцаат таму во клубот ;), оригиналната потврда е таа врз која што е добиен происходот, и по која комисијата во ДАБЧ одлучила дека кандидатот има блгарски происход/потекло, и тоа се си пишува на самиот происход издаден од ДАБЧ. Без кој што неможеш ни да аплицираш во МП.
Potvrdata original bi trebalo da gi vrakat so znam mene mi bese Vraten dok koga mi go dadea proizhodot so nego I started dok mi gi vratija a so potvrdite neznam kako odi j dali se vrakat :)
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
59
Поени од реакции
20
Sakam da prasam. Jas odnesov dokumenti od bratmi vofebruar za proizhod po. Vtor. Pat bidejki pred edna god bev odbien.. Dali ke bese dobro. Da. Odnesam i potvrda od klub ili dovolni se dok. Od bratmi za ponatamu?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom