Бугарско воено воздухопловство 2

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од Du, 9 март 2010.

 1. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.406
  Допаѓања:
  1.680
  Не се совместими со системите на НАТО.
  Кога един СУ или МиГ излети не може да биде виден како авион соузник от натовските радари и аниони. Истото и кога МиГ или Су засекат тук авион на држава от НАТО, ги разпознават како вражески.
  Друг проблем е - не са многоцелеви постоечките. Скапи за одржуване са исто, тежко се набават и делови за нив.
   
 2. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.406
  Допаѓања:
  1.680
  Става все поjaсно,дека БГ се е насочила ком F-16 Viper
  http://www.aeropress-bg.com/news/bulgaria/5869-премиер'т-борисов-f-16-е-по-доб'р
  Како контра оферта, SAAB предложи за истите пари не 8 авиона,а 10, но решението реално е политичко.
  Нема да се изненадам,ако при средбата во Jaнуари 2019 мегу Трмп и Борисов биде обjaвена покупката.
   
 3. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.406
  Допаѓања:
  1.680

Сподели преку: