Бугарско воено воздухопловство 2

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од Du, 9 март 2010.

 1. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.253
  Допаѓања:
  1.625
 2. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.253
  Допаѓања:
  1.625
  Бугариja започнува преговори со Шведска за Gripen.
  Бара се офсет за минимум 100% от парите за покупка на авионите во воената промишленост или друг дел от икономиката.
  http://bnr.bg/post/100845494/balgar...-za-zakupuvaneto-na-boini-samoleti-za-armiata
  --- Споено дупло мислење, 23 јуни 2017 ---
  Бугарската компаниja Булсатком ке лансира со SpaceX првиот си комуникационен сателит - Bulgaria Sat- 1,за коj има веке проевен интерес и от министерство за одбрана на Бугариja. Тоа ке биде вториот лансиран сателит во бугарската историja после првиот во 80-те години.

  [​IMG]

  http://www.bulgariasat.com/
  http://www.spacexstats.xyz/#NextLaunch

  Во живо ке може да се гледа овде
  https://www.youtube.com/watch?v=QCpqX21hX4o
   
  Последно уредено: 23 јуни 2017
  На Атлантист му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  262
  Честитки за успешното лансирање на Бугарскиот Сателит. Ова е втор пат СпејсЕкс да користи предходно користен прв степен. За лансирање на предходно користена ракета коминтентите добиваат големи дисконти.

  За два дена, во Недела ќе има ново лансирање на Спејс Екс, а по распоред за една недела, 1- 2 Јули уште едно. Значи се случува она што и се очекуваше, за тоа веќе пишував во другата тема, зачестување на лансирањата + паѓање на цените. Досега лансираа ~ еднаш месечно, сега се очекува и до 3-4 лансирања месечно.
   
  На fmi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.253
  Допаѓања:
  1.625
  Вежбите на полигонот на Шабла.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Zoran MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 5. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.253
  Допаѓања:
  1.625
  Контрасти

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На OMG!! му/ѝ се допаѓа ова.
 6. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.253
  Допаѓања:
  1.625
  Воените пилоти от базата Граф Игнатиево днес са одбили да излетат за вежби, но продолжуват да носат Air Policing за чуване на воздушниот простор. Се тоа е како протест на решениjaта на министара на одбраната - Каракачанов да рестартира изборот на нов борбен авион за ВВС.
  http://bnr.bg/post/100887908/boinite-piloti-ot-aviobaza-graf-ignatievo-sa-otmenili-uchebnite-poleti
   

Сподели преку: