Бугарско воено воздухопловство 2

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од Du, 9 март 2010.

 1. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.834
  Допаѓања:
  884
  mnogu razlichna oprema
  od gardijan do brdm 2
  od Hamer do BTR 60.
   
 2. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.376
  Допаѓања:
  1.678
  Тоа да, докато не замине стара советска во историjaта.
   
 3. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.376
  Допаѓања:
  1.678
  Последно уредено: 27 септември 2018
  На Zoran MKD му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.834
  Допаѓања:
  884
  ako se na podarok.
  79 mil dol parce
   
 5. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.376
  Допаѓања:
  1.678
  За подарок не може да става и прашане.
  Буджетот за борбени авиони заделен от Бугариja е минимум 8 авиона за малце над 1 милиарда долари.
  Ке видим дали ке добиеме и оферта за F-18 Super Hornet от САД.

  Имаме примерот на Словакиja,коja веке нарача 14 борбени авиона F16- Viper за 1,589 милиарди евра, тоа прави около 113 милиони евра за парче со симулаторите, со обуката, со наурожането и така натаму...

  Шансите са за повеке броjки F-16 Barak от Израел,по примерот на Хрватска, но со сериозна израелска инвестициja во отбранбениот сектор во Бугариja
  Американски F-16Viper
  Шведски Gripen
  Во играта ке остане и
  Втора рака италиански Eurofighter, но смного мали шанси.

  Политически се оди ком американски авион, прашане е каков.
   
  Последно уредено: 28 септември 2018
 6. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.483
  Допаѓања:
  8.010
  Може ф-35 да купите, да бидете први со стелт технологија на балканите.
   
 7. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.834
  Допаѓања:
  884

  Драг комшија 8 авиони се ништо треба ескадрилА винг воздухопловен , ке и сремонтирате МиГ 29 и до 2025 господ да ве види .
  Ф/16 сака одржување скапа играчка еден АИМ 120 Д е 800.000 долари па ти види.
   
 8. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  7.483
  Допаѓања:
  8.010
  Па тоа им е работа на тие авиони, да те седнат у скут, да не можеш сам да ги одржуваш, да плаќаш тон пари за наоружување и опрема, исто кога ќе купиш ролс ројс мора само овластен дилер и механичар да посетуваш
   
 9. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.376
  Допаѓања:
  1.678
  Не можем да си го дозволим како цена, а и американците нема да го дадат како технологиja.
  --- Споено дупло мислење, 29 септември 2018 ---
  Тоа е план за 2 етапа. Првата набавка е минимум 8, за да могат да влезат да се освоjaт.
  Ако гледаме набавката на Хрватска со тези пари от Израел можемем да добиеме около 20-30 борбени авиона, но тоа ке са F16 Barack. Овде е прашането дали да биде нов или втора рака.

  Такви са плановите за ескадрила на два етапа.
  Во моментот Миг 29 се ремонтира и се чекат новите.
  Се повеке и повеке стана jaсно дека ке са оди ком американска машина. Дали нови или стари ... ке видиме.
  А за оружието - нема евтино. Услов от тендерот е офсет програма. Дали американците ке дозволат нешто от наурожанието да се произведува локално - ке видиме.

  .
  --- Споено дупло мислење, 29 септември 2018 ---
  Кога имаш брада, ке мора да имаш и гребен.
   
  Последно уредено: 29 септември 2018
 10. Zoran MKD

  Zoran MKD Мијак на квадрат.

  Член од:
  11 септември 2010
  Мислења:
  1.834
  Допаѓања:
  884
  Barak e star avion , i prashanje kolku nalet ke ostane site se bliyzu 4000-5000 sata nalet.
  Se ti e jasno .
  Odlicghno odrzhuvan no vo sushtina F-16 A isto jo izdelije 9-12 vrsnici .
   
 11. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.376
  Допаѓања:
  1.678
  Знам, за тоа. Зависи што ке барат нашите--дали повеке броjки за парите или помалце броjки, но со повеке можности.
  Интересен факт е дека премиера замина во САД като измести председателот и на неколко пати во средите си зборуваше за превоуражаването и стратегическото партнерство со САД.
  Ке видим какви оферти ке има на -1-ви октомври и до краja на годината наново ке има избран авион.
   
 12. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.376
  Допаѓања:
  1.678
  Официално веке:

  САД нуди :
  Нов F-16 Viper
  Нов F-18

  Шведска нуди:
  Нов Jas 39- Gripen

  Италиja нуди:
  Втора рака Eurofighter
   
  Последно уредено: 1 октомври 2018
 13. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.376
  Допаѓања:
  1.678
  СААБ нуди како офсет да изгради регионалне центар за подржка во Бугариja, ако биде избран Gripen.
   

Сподели преку: