Бугарско воено воздухопловство 2

  • Креатор на темата Du
  • Време на започнување
Член од
15 декември 2010
Мислења
197
Поени од реакции
87
Отрjад - 28 /Wing28/ бил винаги ком военни. Ама баш сега мислам е ком правителство на подчинение на министер председателот. Пилоти са цивилни, не са военни пилоти, от бившиот Балкан Ервеjс.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Член од
22 јануари 2011
Мислења
53
Поени од реакции
2
Добар ден!
Да ви соопштам - ќе има голема авиошоу во Бугарија!
Авиошоу ќе биде од 2 до 4 Септември Крумово аеродром, во близина на Пловдив.
Досега, потврдено учеството на бугарските воздухопловни сили - Миг-29, Су-25, Миг-21, Cougar, Ми-17, Pilatus PC-9, S-27J Spartan.
Меѓународниот - српски Галеб, Швајцарија - PC-7, Еурофајтер, "Грипен" - можеби, F-16 - можеби.
Од Германија вети да ми испрати еден Ме-109! Ако има ќе биде супер!
Преговори со бразилската група. Речиси сигурно вклучуваат Миг-29 OVT.
Може да ви каже како да стигнете до Пловдив! Јас ќе бидам среќен да те видам! Нашето списание Криле ќе има штанд таму!

Еве линкови за вести од воздух Shove:
Листа на поканети земји. Не сите ќе дојде!
http://www.pan.bg/view_article-1-3221-BIAF-2011-ot-2-do-4-septemvri-na-letishte-Krumovo-Spisyk-s-pokanenite-dyrzhavi-i-samoleti.html

Бугарска позива Бразилу!
http://pan.bg/view_article-1-3446-NOVINA-NA-SPISANIE-KRILE-BYLGARIQ-KANI-BRAZILIQ-ZA-UChASTIE-V-BIAF-2011.html


Ме-109 ће присуствовати фестивалу:
http://www.pan.bg/view_article-1-3534-EADS-podgotvq-predlozhenieto-si-za-bylgarskite-VVS-Me-109-shte-uchastva-na-BIAF.html
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
Добар ден!
Да ви соопштам - ќе има голема авиошоу во Бугарија!
Авиошоу ќе биде од 2 до 4 Септември Крумово аеродром, во близина на Пловдив.
Досега, потврдено учеството на бугарските воздухопловни сили - Миг-29, Су-25, Миг-21, Cougar, Ми-17, Pilatus PC-9, S-27J Spartan.
Меѓународниот - српски Галеб, Швајцарија - PC-7, Еурофајтер, "Грипен" - можеби, F-16 - можеби.
Од Германија вети да ми испрати еден Ме-109! Ако има ќе биде супер!
Преговори со бразилската група. Речиси сигурно вклучуваат Миг-29 OVT.
Може да ви каже како да стигнете до Пловдив! Јас ќе бидам среќен да те видам! Нашето списание Криле ќе има штанд таму!

Еве линкови за вести од воздух Shove:
Листа на поканети земји. Не сите ќе дојде!
http://www.pan.bg/view_article-1-3221-BIAF-2011-ot-2-do-4-septemvri-na-letishte-Krumovo-Spisyk-s-pokanenite-dyrzhavi-i-samoleti.html

Бугарска позива Бразилу!
http://pan.bg/view_article-1-3446-NOVINA-NA-SPISANIE-KRILE-BYLGARIQ-KANI-BRAZILIQ-ZA-UChASTIE-V-BIAF-2011.html


Ме-109 ће присуствовати фестивалу:
http://www.pan.bg/view_article-1-3534-EADS-podgotvq-predlozhenieto-si-za-bylgarskite-VVS-Me-109-shte-uchastva-na-BIAF.html
Ќе дојдам.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Шведска официално понуди Грипен.
http://news.ibox.bg/news/id_147359993
Според Грипен, срок на користене - 30 години.
Во понудениот пакет влегува - авиони, обука, инвестиционен пакет от страна на Грипен и трансфер на технологии и ноу-хау.

Както преди бев напишал,много ке е битно какви инвестициони пакети ке предложат сите.Това ке играе голема улога.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
Не можам да се изначудам на темава, се фалите со тоа дека ќе купите една рака авиони грипен и тоа прашање е кога ќе биде можеби 2012 или 2013 година а може и да не ги купите воопшто, како и да е, мислејќи со тоа дека сте достигнале некакво ниво во авиацијата. Само ќе ви кажам дека низ Македонските аеродроми (во тогашна Југославија) пред 22 години било предвидено да има авиони сличен како грипенот и да биде произведен и дизајниран во Југославија.



Еве ја кабината, http://en.wikipedia.org/wiki/Novi_Avion

Никогаш нема да достигнете до фаза во која ќе произведувате борбени авиони, тоа кажува само дека и еден цел век ќе ви е малку да го достигнете нивото во кое ние сме живееле.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не можам да се изначудам на темава, се фалите со тоа дека ќе купите една рака авиони грипен и тоа прашање е кога ќе биде можеби 2012 или 2013 година а може и да не ги купите воопшто, како и да е, мислејќи со тоа дека сте достигнале некакво ниво во авиацијата. Само ќе ви кажам дека низ Македонските аеродроми (во тогашна Југославија) пред 22 години било предвидено да има авиони сличен како грипенот и да биде произведен и дизајниран во Југославија.



Еве ја кабината, http://en.wikipedia.org/wiki/Novi_Avion

Никогаш нема да достигнете до фаза во која ќе произведувате борбени авиони, тоа кажува само дека и еден цел век ќе ви е малку да го достигнете нивото во кое ние сме живееле.
:) Ако ке си мериме авиjaциите(което е глупво) треба да те информирам,дека доста долго време Бугариja има поголема ваздушна борбена флота от САД. Бугариja произведуваше во почетокот на ХХ века свои авиони,когато вие уште не знаевте што е држава.
Jaс не разбираш зашто се фалиш со нешто што не е ваше,а от времето на Jгославиja?! Се едно jaс да ти се фалам со руски МиГ :)
А за това зашто го пишуваме това, след 20 години застоj доjде време да си подновим дел от борбедната авиjaциja. Што лошо има?!
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Кадаиф, колко авиона "Нови Авион" има произведено?



Не можам да се изначудам на тоа како може да се гордееш со некоjа макета од пластмаса.
Да те информирам - во 70-те и 80-те во секоjа професионална гимназиjа во Бугариjа клубовете за конструиране /ТНТМ/ ке ти направеха по-добар макет.

А ето и новината од денеска /користен е Google Translate :toe:/:
Рокот за давање на одговорите во RfI е продолжен до крајот април

Рокот за обезбедување на информации за RfI за идниот ловци натпревар ќе биде до крајот на месец април - тоа коментираа официјални извори во Министерството за одбрана. Според нив, причината е дека повеќе од една фирма (земја) се изразиле неможност да ги подготват бараните информации во рок до крајот на март. Времето за одговор е продолжено за сите коментираа уште од МО. Пратени биле писма до сите на кои им е испратен RfI, вклучително и до шведската влада.

За процесот на подготовка на инвестиционија проект е најважно да има информации од сите можни кандидати. Затоа и роковете се повеќе индикативни во оваа фаза на подготовка, а не строго дефинирани како да има постапка. На Шведска и Saab и на средбата денеска повторно им е дадена можност да замислат информациите во подоцнежна фаза.
Потсетуваме дека денес за време на прес-конференцијата на претставниците на шведската влада, кои објавија одговор на бугарското барање, стана јасно дека рокот е продолжен. Првично се соопштуваше дека земјата, која имала желба за отсрочка е Германија, но се чини дека најверојатно станува збор и за САД.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
:) Ако ке си мериме авиjaциите(което е глупво) треба да те информирам,дека доста долго време Бугариja има поголема ваздушна борбена флота от САД. Бугариja произведуваше во почетокот на ХХ века свои авиони,когато вие уште не знаевте што е држава.
Jaс не разбираш зашто се фалиш со нешто што не е ваше,а от времето на Jгославиja?! Се едно jaс да ти се фалам со руски МиГ :)
Јас сум роден во Југославија момче и нормално да се фалам со тоа што е од моите дедовци!

А ти не си роден во Русија, и прав си, да сте произведиле цели два прототипа во историјата кои никогаш не летнале :)
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Јас сум роден во Југославија момче и нормално да се фалам со тоа што е од моите дедовци!

А ти не си роден во Русија, и прав си, да сте произведиле цели два прототипа во историјата кои никогаш не летнале :)
Не ми одговори - колко авиони "Нови Авион" има произведено?
И кога си поранешен Jугословjанин, вероватно си горд и со мегународното име на земjата ти? И си славjанин, а не антички.
Интересни сте - кога имате корист - сте први Jугословени. Кога е за лошо - тоа вас не ви касае.

Та колко авиона има произведени?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Јас сум роден во Југославија момче и нормално да се фалам со тоа што е од моите дедовци!

А ти не си роден во Русија, и прав си, да сте произведиле цели два прототипа во историјата кои никогаш не летнале :)
:vozbud::vozbud::vozbud: No comment!
За твоja жалост сум роден точно там. :) Ти ми се фалиш со нешто,што никога не станало реалност...
Не само летнали чиче,ами и први бомборадирали :) Прачитаj малце повеке за 1912 и бомбардирането над Одрин(Едирне)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
:vozbud::vozbud::vozbud: No comment!
За твоja жалост сум роден точно там. :) Ти ми се фалиш со нешто,што никога не станало реалност...
Не само летнали чиче,ами и први бомборадирали :) Прачитаj малце повеке за 1912 и бомбардирането над Одрин(Едирне)
Не се фалам, туку сакам да ти илустрирам дека треба уште многу фурни леб да изедете за да дојдете на нивото на нашето мислење, култура и интелект!

--- надополнето ---

Не ми одговори - колко авиони "Нови Авион" има произведено?
И кога си поранешен Jугословjанин, вероватно си горд и со мегународното име на земjата ти? И си славjанин, а не антички.
Интересни сте - кога имате корист - сте први Jугословени. Кога е за лошо - тоа вас не ви касае.

Та колко авиона има произведени?
А словените кога дошле на територијата на Македонија нашле една прааазна земја, така ли?
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Не се фалам, туку сакам да ти илустрирам дека треба уште многу фурни леб да изедете за да дојдете на нивото на нашето мислење, култура и интелект!
Стварно?!
Както каза некоj тук преди време - ние, Jугословените имахме мастики и бехме на друго ментално ниво :pos2:
Кога во Белград си играха со пластмасови модели на кокпити, Бугариjа веке имаше 2 космонавти и сателити во Космосот.
За моделите ти казах - во секоjе бугарско школо ке ти направеха подобро моделче.

А словените кога дошле на територијата на Македонија нашле една прааазна земја, така ли?
Тоа е ваша дилема, читам во "Историjа" уште не можете да се разберете кои сте.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.229
Поени од реакции
7.039
Стварно?!
Както каза некоj тук преди време - ние, Jугословените имахме мастики и бехме на друго ментално ниво :pos2:
Кога во Белград си играха со пластмасови модели на кокпити, Бугариjа веке имаше 2 космонавти и сателити во Космосот.
За моделите ти казах - во секоjе бугарско школо ке ти направеха подобро моделче.



Тоа е ваша дилема, читам во "Историjа" уште не можете да се разберете кои сте.
Абе многу добар глас ве бие вас, сите во светот ве почитуваат, ви симнуваат капа итн, еве на што ја асоцира Европа кога ќе чујат за Бугарија.



Болна е вистината, знам. :(

 

Kajgana Shop

На врв Bottom