Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 септември 2009
Мислења
323
Поени од реакции
55
Decko ova ne e institucija za da prasuvas GLUPOSTI barem do tolku imas vo glavata znaci majkati e bugarka rodena licna karta ima tolku mozes da ne svakas so timbata so toa glavata pa da prasuvas si imas ambasada,pravosudie blgarsko tolku e lesno samo treba da go vklucis mozoceto koj dokumenti treba da gi odnesam dokumentot na majkati licnata karta ne sigurno mojata ke odis prvo vo DABC PA OD TAMU VO PRAVOSUDIETO SO PROIZHODOT I GOTOVO lesno e aj sega zemi cuclata i na spiene.Docna e
Не ми објаснувај што е институција а што не, прашањето го поставив ако може некој да ме упати, ДА ЗНАЕВ НЕМАШЕ ДА ПРАШУВАМ, ама македонче како македонче ако некој може да заврши работа полесно од него чекај ќе го исплукам и извреѓам, како може он да земе побрзо од мене, ради таквите како тебе никаде во светот не не сакаат. И те молам да не ми реплицираш повеќе, стави ме на игнор и не ме замарај, членовите најкултурно ми објаснија што треба да направам, така да те молам ти вклучи го мозочето, прочитај некоја книга и излези социјализирај се, добро е за психата.
 
A

andrea85

Гостин
Може ли некој расположен да ми каже како најдобро да се почне процедура за БГ пасош и =то треба најппрвин и од каде?
Ве молам не велете прочитај назад зашто читав се и гледам дека се се менува , некои велат прво од Струмица, или прво во амбасада? фала
 

MamaLover

Admiral
Член од
2 март 2013
Мислења
296
Поени од реакции
304
Може ли некој расположен да ми каже како најдобро да се почне процедура за БГ пасош и =то треба најппрвин и од каде?
Ве молам не велете прочитај назад зашто читав се и гледам дека се се менува , некои велат прво од Струмица, или прво во амбасада? фала
навистина би било добро некој да ја објасни процедурата за вадење пасош,и преку посредник и преку амбасада ,како оди целата процедура од почеток до крај,а не 400 страни само се расправаат те бугари те патриоти бла бла
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
навистина би било добро некој да ја објасни процедурата за вадење пасош,и преку посредник и преку амбасада ,како оди целата процедура од почеток до крај,а не 400 страни само се расправаат те бугари те патриоти бла бла
Македонска работа. Завист злоба. Па проколнати се тие што ја шират.
Процедурата е објаснета во амбасада.
 
Член од
2 септември 2012
Мислења
319
Поени од реакции
91
Decki eve vi broj od bg klubot vo strumica..dajte nekoj neka se javi i neka prasa so kako i neka ne informira.neznam dali sega treba mak ili bg da se zboruva...071239202.i sega ako se znae od bratucet 1,2,3 dali ke moze?jas imam 2 bratuced sto ima bg pasos,dali ke moze negoviot proizhod da go dostavam i jas kako doument ili ne...nekoj ubavo sto znae neka objasni za site..pozz
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Ne mi e verno toa za bratucedite. Na primer, nekoj Albanec ima ist pradedo, ili prababa, so nekoj goranec, ili torbes, ili ima tret bratuced albanec koj veke zemal pasos. Teoretski, ako se 5 deca vo familija 5x5x5=625,po 2 roditeli =1250 treti bratucedi. Pomnozeno po pet iljadi, koi veke dobile, toa e okolu 6 miliona. Tolku albanci nema vo Albanija, Kosovo i vo Makedonija zaedno.
 
Последно уредено:
K

Kacar

Гостин
Дали ако почината тетка на дедо ми( кој исто така е починат) за која се има документ дека е бугарка т.е има бугарско државјанство пошо и била бугарка, може да помогне за добивање бугарски пасош ?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Дали ако почината тетка на дедо ми( кој исто така е починат) за која се има документ дека е бугарка т.е има бугарско државјанство пошо и била бугарка, може да помогне за добивање бугарски пасош ?
Прашај во амбасада најдобро.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Дали ако почината тетка на дедо ми( кој исто така е починат) за која се има документ дека е бугарка т.е има бугарско државјанство пошо и била бугарка, може да помогне за добивање бугарски пасош ?
Ти -> Родител ->Дедо ->-Прадедо ->>Сестра -> Чукундедо=бугарски пасош.
Ако со изводи ја докажеш врската со жената=уверение.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Decki eve vi broj od bg klubot vo strumica..dajte nekoj neka se javi i neka prasa so kako i neka ne informira.neznam dali sega treba mak ili bg da se zboruva...071239202.i sega ako se znae od bratucet 1,2,3 dali ke moze?jas imam 2 bratuced sto ima bg pasos,dali ke moze negoviot proizhod da go dostavam i jas kako doument ili ne...nekoj ubavo sto znae neka objasni za site..pozz[/quote

Фала за вρојот и неκа се јави неκој 1. да не се јавуваме сите да досаѓаме и неκа не инфоρмиρа во име на сите фоρумџии

да
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
@Nefandus
А зошто сакаш да вадиш бугарски пасош? Имаш македонски можеш и со него да патуваш.
http://24vesti.mk/prva-poraka-na-junker-nema-proshiruvanje-na-eu-vo-slednite-5-godini

OVA SE KAZUVA
Прва порака на Јункер: Нема проширување на ЕУ во следните 5 години

Нема да има ново проширување на Европската унија во следните пет години, порачува новиот претседател на Европската комисија, Жан – Клод Јункер пред европратениците во Стразбур. [DOUBLEPOST=1405456156][/DOUBLEPOST]
mene mi pobaraa samo da se potpisam koga bev tamu,na nekoj dokument i toa bese vo fevruari i uste cekam proishod,a imam edno prasanje jas imam od dedo mi rabotnicka kniska dali toa ke bide dovolno gledam na forumov nekoj napisal deka odnel licna karta od baba ili dedo i ne go priznale toj dokument ako moze nekoj da mi kaze,dali e rabotnicka kniska dovolno ili treba uste nesto

Eeej ne odi toa taka mislam deka treba da se javis na nekoj broj sto ti go dava onoj sto potpolnuva dokumenti za bg proizhod pa posle se ceka bg proizhod da bide ti se javi ??? Mislam da ne gresam dusa deka brojot e od Bugarija i kazuvas koga si roden ime prezime jas uste ne sum vrtel ovie denovi koga ce se oslobodam ce ja pocnam postapkata
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Picture 1724.jpg Picture 1725.jpg Picture 1722.jpg Ксамил - 1942, македонски војник на царштината
Дали поколенијата на овие војници ги исполнуваат условите за болгарски паспорт.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
120
Поени од реакции
37
Imam edno prasanje ako moze nekoj da mi odgovori. Tatko mi e roden 1941 koga ovde vo MKD bila na vlast bugarska administracija i togas bilo bugarska teritorija dali toa moze da pomogne vo procedurata za dobivanje na bg drzavjanstvo (nemam original krstenice od nego) imam samo negov mkd izvod kaj sto ja pisuva datata na raganje sto e dovolen dokaz deka e roden na bg teritorija vo toa vreme. Ako nekoj znae ve molam pisete.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
67
Поени од реакции
12
Imam edno prasanje ako moze nekoj da mi odgovori. Tatko mi e roden 1941 koga ovde vo MKD bila na vlast bugarska administracija i togas bilo bugarska teritorija dali toa moze da pomogne vo procedurata za dobivanje na bg drzavjanstvo (nemam original krstenice od nego) imam samo negov mkd izvod kaj sto ja pisuva datata na raganje sto e dovolen dokaz deka e roden na bg teritorija vo toa vreme. Ako nekoj znae ve molam pisete.
drugar toa ne ti valja, na site nas nekoj od roditelite..dedovcite... ni se rodeni vo toa vreme pa site taka ke mozime da dokazime...
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Imam edno prasanje ako moze nekoj da mi odgovori. Tatko mi e roden 1941 koga ovde vo MKD bila na vlast bugarska administracija i togas bilo bugarska teritorija dali toa moze da pomogne vo procedurata za dobivanje na bg drzavjanstvo (nemam original krstenice od nego) imam samo negov mkd izvod kaj sto ja pisuva datata na raganje sto e dovolen dokaz deka e roden na bg teritorija vo toa vreme. Ako nekoj znae ve molam pisete.
κρатκо и јасно. " НЕ МОЖЕ"
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom