Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
така да...не би зел пасош на земја која се прави дека ја признава мојата земја
не го признава мојот јазик;
не го признава мојот народ;
не ја признава мојата историја;
не ги признава мојата култура и традиција.
***
доколку би имал пасош на бугарија кој сум го заслужил ако сум роден на нејзина територија би се откажал од истиот.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
производот влегува во вашата држава. Ако БГ (С) им го тинтра на атињаните за влезот во ЕУ и НАТО тоа е сосема друго

BG или MK има само таму каде што е опишан производот (состав и разни тракатанци). Во земја на производ се пишува име на држава [Makedoniya]
Изпадаш наполно во дребни елементи. Изкористено е уставното име на државата ви и не гледам каде е проблема... Това дали ке се скрати името на државата или не - наполно е приватна работа. Државата не контролира секи един дали пишува Македониja или МК.
--- надополнето: Oct 24, 2011 11:51 PM ---
така да...не би зел пасош на земја која се прави дека ја признава мојата земја
не го признава мојот јазик;
не го признава мојот народ;
не ја признава мојата историја;
не ги признава мојата култура и традиција.
***
доколку би имал пасош на бугарија кој сум го заслужил ако сум роден на нејзина територија би се откажал од истиот.
Не знам кога Бугариja призна немскиот jaзик, германскиот народ, германската култура и традициja со декрет. Вие сакате нешто, што никога не е правено.
Продолжувате да си измислувате проблеми и това ви е наjголемиот проблем.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Никаква слика не зборувам јас.
Знаеш добро на што мислам.... ;)
Нема како да се асимилира историja, а уштепомалко народ во XXI век. На вакви работи, некоj можеше да ти поверва во XIX век, днес - тежко.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.051
Поени од реакции
15.026
Изпадаш наполно во дребни елементи. Изкористено е уставното име на државата ви и не гледам каде е проблема... Това дали ке се скрати името на државата или не - наполно е приватна работа. Државата не контролира секи един дали пишува Македониja или МК.
е*ате државата кога не проверува ништо.
Продолжувате да си измислувате проблеми и това ви е наjголемиот проблем.
не се измислени проблеми кога соседите се прават волци во јагнешки кожи
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
е*ате државата кога не проверува ништо.

не се измислени проблеми кога соседите се прават волци во јагнешки кожи
Проверува дали има напишано на бугарски и дали количината е толкова што пишува. Не ги интересува друго.
Или кога некоj сам влегува во филми.
Проблема е во това што го наброуваш е во екслузивитета, коjто сакате.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
799
Поени од реакции
525
абе уште се надевате дека држава ке бидне од македонијава ....луѓето не бугарски и марсовски ке земат!!!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.309
Поени од реакции
8.438
Нема како да се асимилира историja, а уштепомалко народ во XXI век. На вакви работи, некоj можеше да ти поверва во XIX век, днес - тежко.
Ако е вистина тоа што го зборуваш - дека секој Македонец ќе биде рамноправен граѓанин со секој Бугар во Бугарија, ако се изјасни како Македонец, тогаш ние сме за ќотек.
Но, дали е така само на хартија?
Хм?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ако е вистина тоа што го зборуваш - дека секој Македонец ќе биде рамноправен граѓанин со секој Бугар во Бугарија, ако се изјасни како Македонец, тогаш ние сме за ќотек.
Но, дали е така само на хартија?
Хм?
Винаги сум кажувал,дека секи граганин има равни права и равни задолжениja. Ако сака да се определи како македонец - негово право е.
Вие заборавате едно многу битно нешто,дека Бугариja не е конституирана како држава на различните етноси, а како држава на поединици грагани. Не етносите са носачи на правата, а граганитот е носач на правата.
 
S

Sagan

Гостин
Кај се Блгарите во Македонија? Кај се однародените 30.000 Македонци да идат да гласаат за својот блгарски президент? А fmi? Нешто, не се осештат баш като Блгари или...?
А тие што отишле да гласаат, им плаќале. Ех, шо уба земја била Блгарија...

“Едвај стотина луѓе заминаа преку граница да гласаат на изборите за претседател на Бугарија. Жителите на источните градови на Македонија што поседуваат бугарски пасош не покажаа интерес да гласаат...“
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Кај се Блгарите во Македонија? Кај се однародените 30.000 Македонци да идат да гласаат за својот блгарски президент? А fmi? Нешто, не се осештат баш като Блгари или...?
А тие што отишле да гласаат, им плаќале. Ех, шо уба земја била Блгарија...

“Едвај стотина луѓе заминаа преку граница да гласаат на изборите за претседател на Бугарија. Жителите на источните градови на Македонија што поседуваат бугарски пасош не покажаа интерес да гласаат...“
Отговора на твоето прашане е во самото прашане. Не е задолжително да гласат, това е нивен избор дали да гласат или не.
Това дека во Бугариja 50 % не излезнаха да гласат, дали докажува дека не се чувствуват бугари?:pos: Аjде малце посериозно, може?
Во РМ имаше точно 2 секции за гласане - Скопjе и Битола, а во Бугариja имаш во сека населба, во секо школо и пак само 50% гласаха.
Да не зборуваме дека един голем дел немат право да гласат во Бугариja,заштото последните 4 месеца не са живели во Бугариja.
Ние сега ке из изберем македонеца от Гоце Делчев за председател, па да видим тогава. :icon_lol:
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.075
Поени од реакции
1.342
Во принцип после 96 страни може да кажеме дека вака на форум сите сме многу јаки,се докажуваме кој е појак македонец или кој бугарин а кој не а всушност бидејќи сме луѓе се правиме од интерес.Не обвинувам никој но неможе никој да ме убеди дека ако некој има шанса да земе бугарски пасош и притоа знае дека иднина има со него дека нема да го земе.Тоа може на мали деца да кажувате ама јас ги поминав тие приказни одамна.Така беше со многу мои пријатели кои беа ептен големи патриоти и сега сите се со бугарски пасоши.Мене не ме интересира дали некој има бугарски пасош или не,секој сам одлучува за себе но ме нервира фактот што знам многу луѓе и од форумот тука се со бугарски пасоши ама спијат по овие теми пробувајќи да продаваат леб и вода.Океј земи си пасош ама барем немој да се преправаш и да влегуваш во филм.Е само тоа ме зачудува за моите сонародници.Таа дволичност....Тоа е тој балканси менталитет,нас не не уништи странци туку самите себе.Незнам некако мене се тоа ми се празни приказни а многу наседнуваат на нив.Џабе седите на темиве,нема фајде
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
..неможе никој да ме убеди дека ако некој има шанса да земе бугарски пасош и притоа знае дека иднина има со него дека нема да го земе...
ти тврдам ЗА МЕНЕ.

имам доста пријатели од околниве држави па така и од бг.ме молеше да ми заврши работа со пасошот, нормално, одбив!!
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.824
Поени од реакции
6.093
Отговора на твоето прашане е во самото прашане. Не е задолжително да гласат, това е нивен избор дали да гласат или не.
Това дека во Бугариja 50 % не излезнаха да гласат, дали докажува дека не се чувствуват бугари?:pos: Аjде малце посериозно, може?
Во РМ имаше точно 2 секции за гласане - Скопjе и Битола, а во Бугариja имаш во сека населба, во секо школо и пак само 50% гласаха.
Да не зборуваме дека един голем дел немат право да гласат во Бугариja,заштото последните 4 месеца не са живели во Бугариja.
Ние сега ке из изберем македонеца от Гоце Делчев за председател, па да видим тогава. :icon_lol:
Ајдееееее, весела математика.
Сега ќе одам по твоја логика: колку македонци имаат бугарски пасош, според ваши проценки околу 80.000 :pos:, е сеа, да излезеа барем 50 % од таквите (како во матичната им земја), тоа значи околу 40.000 од овде требаше да гласаат, еве ќе одземеме уште 50% од нив, дека наводно само 2 места имале за гласање (сироти тие обезправени), и останува 20.000 луѓе што се затрчаа да гласаат пешки до Бугарија, нема да се замараат овде со нас што не им овозможуваме гласање. :icon_lol:
Затоа fmi вакви математики слободно правете си по дома за сами да си се тешите, овде не продавај муда за бубрези, а згора на тоа бараш сериозност, мислам дај...
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ајдееееее, весела математика.
Сега ќе одам по твоја логика: колку македонци имаат бугарски пасош, според ваши проценки околу 80.000 :pos:, е сеа, да излезеа барем 50 % од таквите (како во матичната им земја), тоа значи околу 40.000 од овде требаше да гласаат, еве ќе одземеме уште 50% од нив, дека наводно само 2 места имале за гласање (сироти тие обезправени), и останува 20.000 луѓе што се затрчаа да гласаат пешки до Бугарија, нема да се замараат овде со нас што не им овозможуваме гласање. :icon_lol:
Затоа fmi вакви математики слободно правете си по дома за сами да си се тешите, овде не продавај муда за бубрези, а згора на тоа бараш сериозност, мислам дај...
Аjдеее, уште повесела математика.
Колко от тези 80 000 живеjaт во РМ? 30% - 24 000 от нив 50% да са сакали да гласат 12 000, от нив 50% заштото имаше само 2 секции - 6 000 :icon_lol:
Ако има гласали и македонски грагани во други задгранични представителства - те нема да се знаат колко са.
Кога ке разберете,дека гласането е право,а не задолжение ?
Аjде приjaтно.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom