Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Нема откажување... Ама камени мост е премал да не собере!!
Добро дечко.. Ако сакаш да бидеш со сила бугарин терај си, твое право е тоа !!!
 
Последно уредено:

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Ako imas nesto da kazes na temata kazi,a ne da provociras....
Kazuva Bobi. Stavot negov za bugarskiot pasosh. Vo negoviot slucaj e protiv. Nitu provocira, nitu osuduva. A vie decki naucete da gi prifakate razlicnite stavovi na drugite. I dosta so sherifuvanje po temava.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
drugari ne sum bil do sega aktiven na stranata,sega sakam da prasam ako nekoj znae sigorno da mi kaze? Brojceto mi izleze pred 5 dena sega treba da nosam najverovatno dopolnitelni dokumenti a nemam orginalni bg dokumenti no imam drugar koj ima bg licna karta i voena kniska od dedo mu koj e mrtov a tie dokumenti se orginalni od 1943 god dali ke mozat da mi zavrsat rabota za zemam bg pasos fala odnapred
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
drugari ne sum bil do sega aktiven na stranata,sega sakam da prasam ako nekoj znae sigorno da mi kaze? Brojceto mi izleze pred 5 dena sega treba da nosam najverovatno dopolnitelni dokumenti a nemam orginalni bg dokumenti no imam drugar koj ima bg licna karta i voena kniska od dedo mu koj e mrtov a tie dokumenti se orginalni od 1943 god dali ke mozat da mi zavrsat rabota za zemam bg pasos fala odnapred
Не од другар ти ништо неправиш.
Само од твоја страна да е
 
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Ako imas nesto da kazes na temata kazi,a ne da provociras....
Не сакам да провоцирам боби, само си ја кажувам вистината како што треба да биде. Мене тоа не ми одговара, ти текнува што сакам да кажам..[DOUBLEPOST=1403450309][/DOUBLEPOST]
Kazuva Bobi. Stavot negov za bugarskiot pasosh. Vo negoviot slucaj e protiv. Nitu provocira, nitu osuduva. A vie decki naucete da gi prifakate razlicnite stavovi na drugite. I dosta so sherifuvanje po temava.
#blue ladybug Ти благодарам што му објасни :)
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Не сакам да провоцирам боби, само си ја кажувам вистината како што треба да биде. Мене тоа не ми одговара, ти текнува што сакам да кажам..[DOUBLEPOST=1403450309][/DOUBLEPOST]
#blue ladybug Ти благодарам што му објасни :)
Ti vikas zasto so sila sme se pravele bugari? A od kaj znaes ti deka so sila me tera nekoj da se pravam bugar i da zemam bugarski pasos? Da ne si vidovit? Jas sam i bez prisila sum podnel molba za bugarsko drzavjanstvo. Nikoj ne mi stavil pistol na chelo i ne mi rekol ili zemi bg pasos ili ke te pukam. Toa e demokratsko pravo na izbor,i nemozes da go okarakteriziras deka so sila sme zemale. Sekoj odgovara za svoite postapki. Toa e demokratsko pravo na sekoj,sto saka da pravi do granica koja nema da gi zagrozuva drugite edinki.[DOUBLEPOST=1403468873][/DOUBLEPOST]
Не сакам да провоцирам боби, само си ја кажувам вистината како што треба да биде. Мене тоа не ми одговара, ти текнува што сакам да кажам..[DOUBLEPOST=1403450309][/DOUBLEPOST]
#blue ladybug Ти благодарам што му објасни :)
A toa na tebe sto ne ti odgovara sto zemame bg pasos,toa e tvoj problem. I na mene ne mi odgovara sto ziveam vo skapanava drzava,pa komu mu e gajle...
 
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Ti vikas zasto so sila sme se pravele bugari? A od kaj znaes ti deka so sila me tera nekoj da se pravam bugar i da zemam bugarski pasos? Da ne si vidovit? Jas sam i bez prisila sum podnel molba za bugarsko drzavjanstvo. Nikoj ne mi stavil pistol na chelo i ne mi rekol ili zemi bg pasos ili ke te pukam. Toa e demokratsko pravo na izbor,i nemozes da go okarakteriziras deka so sila sme zemale. Sekoj odgovara za svoite postapki. Toa e demokratsko pravo na sekoj,sto saka da pravi do granica koja nema da gi zagrozuva drugite edinki.[DOUBLEPOST=1403468873][/DOUBLEPOST]
A toa na tebe sto ne ti odgovara sto zemame bg pasos,toa e tvoj problem. I na mene ne mi odgovara sto ziveam vo skapanava drzava,pa komu mu e gajle...
Добро пријателе, јас напоменав прееска тоа е твое право. Јас неможам да ти кажам на пример оди фрли се во вардар или слично....
Ова е надвор од моабетов ( Јас како голем патриот за Македонија. Сакам се што е македонско, зборувам Македонски јазик како што пишува тука долу )
Живеам во Скопската околина, и стварно ова што се случува во државава истотака и мене не ми се допаѓа на пример работата на прво место секој си гледа што повеќе да си земе, а не гледа за тебе, шиптариве што дојдоа на власт што не малтретираат нас Македонците, прават што сакаат и има многу работи што не ми се допаѓаат во државава. И мене не ми се допаѓаа ситуацијава, што мислиш јас не сакам да имам поголема плата да возам Крајслер, да имам убава куќа, да живеам во странство ?! Го разбирам и твојот проблем, без карање само.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Луѓе дајте малце оладете овој форум го читаат и бугари се смеат колку прости сме .

Значи вака имајќи европски пасош не ви гарантира ништо надвор еве јас имам пријатели во ЕУ кои не се Македонци значи оригинал Италијани.Французи ,Шпанци и така натака и сите се жалат како тешко се живее таму значи проблемите и таму и тука се исти горе - доле со чест на исклучоци.

Е сега дали може да биде подобро можеби кога Европската унија ќе воведе некој подобар систем на работа и Балканот ќе влезе во Европското семејство со сите закони и тракатанци.

Вака ништо не чини барем не за живот џабе ти квалификација кога за Македонецот не важат европски закони за работникот.

Дајте не заебавајте ве молам да се надеваме на подобри времиња. А пасошот е само плус.

Лично не гледам некоја перспектива од некои држави во ЕУ и западна Америка .

Највеќе ми се стандард Канада ,Швајцарија ,Шведска ,Австралија,Русија и некои држави кое не се во ЕУ.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
Луѓе дајте малце оладете овој форум го читаат и бугари се смеат колку прости сме .

Значи вака имајќи европски пасош не ви гарантира ништо надвор еве јас имам пријатели во ЕУ кои не се Македонци значи оригинал Италијани.Французи ,Шпанци и така натака и сите се жалат како тешко се живее таму значи проблемите и таму и тука се исти горе - доле со чест на исклучоци.

Е сега дали може да биде подобро можеби кога Европската унија ќе воведе некој подобар систем на работа и Балканот ќе влезе во Европското семејство со сите закони и тракатанци.

Вака ништо не чини барем не за живот џабе ти квалификација кога за Македонецот не важат европски закони за работникот.

Дајте не заебавајте ве молам да се надеваме на подобри времиња. А пасошот е само плус.

Лично не гледам некоја перспектива од некои држави во ЕУ и западна Америка .

Највеќе ми се стандард Канада ,Швајцарија ,Шведска ,Австралија,Русија и некои држави кое не се во ЕУ.
Ако не гледаш перспектива во ЕУ и Западна Америка, најдоброто што може да го понуди оваа планета како стандард на живот... онда оди на Марс може подобар стандард ќе надеш....
И ако за тебе "стандард" е Русија тогаш сварно незнаеш што е стандард... :pos:
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.010
Поени од реакции
865
Ако не гледаш перспектива во ЕУ и Западна Америка, најдоброто што може да го понуди оваа планета како стандард на живот... онда оди на Марс може подобар стандард ќе надеш....
И ако за тебе "стандард" е Русија тогаш сварно незнаеш што е стандард... :pos:
:):):):):)
 
Член од
10 август 2013
Мислења
541
Поени од реакции
928
Јас работев таму 10 месеци и си дојдов сега во мај и затоа ти велам дека тропаш глупости, и врз основа на што заклучуваш дека е земја на мафијаши?[DOUBLEPOST=1403514271][/DOUBLEPOST]
Ти треба да ги прочиташ и да видиш од која дата се
Добро гледам која дата е. Но читај ги коментарите за вистинските Македонци кои не се откажуваат од Македонското државјанство !!! Што ги има во мал број за жал.......
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.582
Поени од реакции
13.217
Дечки, Русија не е тема на муабет, не одете оф-топик. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom