Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 јуни 2009
Мислења
90
Поени од реакции
126
Здраво,
Имам едно прашање поврзано со вадење на бугарски пасош.
Значи планирам да се запишам на факултет наесен во Бугарија. Потоа таму ќе извадам привремена па потоа и перманентна лична карта. Дали со добивање на неа би имал проблеми да извадам бугарски пасош со оглед на тоа што станаа построги во однос на тоа т.е. многу тешко е да се извади пасош.
Јас имам перманентна и подадов за пасош и сеуште чекам....кога ќе ми излезе бројчето, ќе те информирам :)
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Јас имам перманентна и подадов за пасош и сеуште чекам....кога ќе ми излезе бројчето, ќе те информирам :)
Не можеш да имаш перманента лична карта без државјанство !
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
597
Поени од реакции
605
Јас имам постојана лична карта односно матичен број бугарски ,имам работа овде и престој скоро 10 години и пак сум на дополнителна.Така да постојаната лична карта нема да ти заврши многу работа барем за сега!Со таа лична карта имаш право на се имот да купиш на твое име , кола да купиш и слично освен да гласаш ![DOUBLEPOST=1401398001][/DOUBLEPOST]
Како е можно пиши Порака како може
Треба да имаш бугарски произход , треба D viza од Бугарска амбасада у мк за визата се плаќа 100 евра се чека 45 дена односно 30 работни дена ти треба договор за наем од бг ти треба осигурање од мк за 180 дена воглавно тоа е коа ќе средиш све ги подаваш документите у полиција чекаш 3 и пол месеца добиваш ЕГН (матичен број) ако ти е све у ред со документите и после тоа идеш со газдата од станот у општината да ти се потпише дека е согласен да ти ја даде адресата на користење от прилика 5 години најмногу одностно до датата на истекување на мк пасош!!
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2014
Мислења
38
Поени од реакции
2
Vo Koj arhiv mozam da proveram dali ima dokument od dedo mi zs mislam sluzel vojska vo Bugarsko
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Јас имам постојана лична карта односно матичен број бугарски ,имам работа овде и престој скоро 10 години и пак сум на дополнителна.Така да постојаната лична карта нема да ти заврши многу работа барем за сега!Со таа лична карта имаш право на се имот да купиш на твое име , кола да купиш и слично освен да гласаш ![DOUBLEPOST=1401398001][/DOUBLEPOST]
Треба да имаш бугарски произход , треба D viza од Бугарска амбасада у мк за визата се плаќа 100 евра се чека 45 дена односно 30 работни дена ти треба договор за наем од бг ти треба осигурање од мк за 180 дена воглавно тоа е коа ќе средиш све ги подаваш документите у полиција чекаш 3 и пол месеца добиваш ЕГН (матичен број) ако ти е све у ред со документите и после тоа идеш со газдата од станот у општината да ти се потпише дека е согласен да ти ја даде адресата на користење от прилика 5 години најмногу одностно до датата на истекување на мк пасош!!
Еве го начинот !!!! Фала многу. Сега може со оваа финта и косовари да земат лична карта. А ако имаш лична карта (постојана) а не привремена добиваш и пашапорт.
Башка можеш со лична карта во цела ЕУ да патуваш. И кола да купуваш.
Тоа е тоа.
 
Член од
6 мај 2007
Мислења
597
Поени од реакции
605
Еве го начинот !!!! Фала многу. Сега може со оваа финта и косовари да земат лична карта. А ако имаш лична карта (постојана) а не привремена добиваш и пашапорт.
Башка можеш со лична карта во цела ЕУ да патуваш. И кола да купуваш.
Тоа е тоа.
Па не е баш така !!Ти уствари немаш лична карта туку разрешение за пребиваване , што надвор од границата на Бугарија ти е исто како да немаш ништо!!
 
Член од
23 октомври 2013
Мислења
817
Поени од реакции
170
Па не е баш така !!Ти уствари немаш лична карта туку разрешение за пребиваване , што надвор од границата на Бугарија ти е исто како да немаш ништо!!
Син пашапорт ???? Како бре не важи надвор. Познат од Феризај има Лична татарска карта и е во Германиа сега
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Bugarskata vlada na stanisev prezivea glasanje za nedoverba.......ostanuca status kvo za nas......
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Bugarskata vlada na stanisev prezivea glasanje za nedoverba.......ostanuca status kvo za nas......
[DOUBLEPOST=1401443225][/DOUBLEPOST]Можеби е подобро така. Да паднеа, би имало техничка влада, се до изборите на есен.Тоа значи успорување на процедурата, која сега малку мрдна од место. Најверојатно ќе се препукуваат цело лето, на есен ќе има гласање во парламентот, и ако падне оваа влада, веднаш избори (на кои фаворит е Бојко). Потоа -лавина од издадени Укази (y)
 
Последно уредено:

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Заврши муабетот за потеклото на албанците. Повелете, вратете се на дискусијата за бугарски пасош.

И доста паѓате на провокции од членови како ајфон. Озбилно, не реплицирајте на такви ликови. Баниран е, ќе имате раат додека му помине банот.
 

Siljo

Mercenary
Член од
20 јуни 2009
Мислења
71
Поени од реакции
34
Не ми е јасно како не се срамите што земате бугарски пасоши/лични карти, не дека сум патриот но по 50 години да испадне дека сум Бугарско г*мно не фала.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Не ми е јасно како не се срамите што земате бугарски пасоши/лични карти, не дека сум патриот но по 50 години да испадне дека сум Бугарско г*мно не фала.
Sto e pogolem sram,da imam bg pasos i da rabotam na zapad ili da sedam tuka vo mk i na vnuk mi da nemam da mu kupam smoki koga ke mi pobara?
 

Siljo

Mercenary
Член од
20 јуни 2009
Мислења
71
Поени од реакции
34
Sto e pogolem sram,da imam bg pasos i da rabotam na zapad ili da sedam tuka vo mk i na vnuk mi da nemam da mu kupam smoki koga ke mi pobara?
Немој со вакви кукавички мислења, ако сакаш и во Македонија ке успееш и право у чесно, но подобро да не се продавам да бидам обичен Бугарски ц*иган кој те плука и сака да те пороби, предците мои(воедно и твои) со 10 пати потешки услови не се покориле ти сеа со сопствена држава ке се продадеш за една кола и поголема плата срамота.....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom