Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Значи со какви глупости ве лажат поседувачите. Па другарти зошто да не изјави дека има бугарско државјанство. Со што докажува дека тој ти е братучен и сте во роднинска врска им носиш слика со семејно дрво?
Никаде во ниту еден документ не пишува дека доказ за бугарско потекло можи да послужи ако некоја тетка, братучед, вујко има бугарско државјанство.

:)

Прво никаде не спомнав дека ова посредувач ми го предложил, или било кој друг. Познавам реални примери каде семејното стебло ("блгарскиот корен") се докажало преку изјава од ВИСТНИСКИ БРАТУЧЕДИ што живеат во Бугарија. Безразлика дали тие братучеди се од прабаби, прадедовци или пра-стриковци... ако во изводите на родени или умрени постои доказ за заеднички предци, тогаш нивната изјава на суд е валидна, и претставува мега доказ во правосудната постапка за добивање бугарско државјанство.

Последните 3 примери ми се од моменталнава група која БЕШЕ на "дополнителна проверка", а сега има позитивен одговор од советот за добивање на бугарско државјанство. Уште процедурален потпис од вицепремиерот.

Така да, не брзај со репликиве... не сум од марс паднат на темава. ;)
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
177
Поени од реакции
345
Најдобро некој посредувач да прашаш што е многу информиран околу тоа ... мегутоа несум сигурен дека и тој би знаел ... поднеси ги документите преведени легализирани на бг јазик и во министерството ке ти ги примат, што и да однесеш ке ти примат.
Мегутоа од таму они ке одлучат со ДА или НЕ...
п.с. - а зошто не си извадиш Грчко ? кој ку*ац ...
Брат
Да можев да извадам грчко државјанство ќе извадев, арно ама оди кажи им на грците (во однос на егејците) дали они ќе ти дозволат да поднесеш за грчко државјанство. Пример да даваа на сите егејци до сега да поднесуваат грчки државјанства, и да ги добијат досега пола Грција не ќе останеше, бидејќи 99 проценти имаат доказ за имотната состојба на егејците во тоа време. Фактички сакам да ти кажам, да даваа досега грчки државјанства досега Егејска Македонија ќе беше Македонска. Поз до вас и благодарам за одговорите
 
Член од
4 декември 2013
Мислења
60
Поени од реакции
6
Здраво
Моите дедо и баба се родени во Секавец, денешно Левадохори, Р.Грција. Сеа ме интересира, во сите документи ги пишува како грци со грчко државјанство, а за време на Југославија дури после 30 години имаат добиено југословенско државјансво. Имам читано Бугарска историја, патем и летово бев во Уса заедно со бугари први другари бевме, и они ми кажуваа како божем Егејска Македонија до 1945 година тие ја сметале за Бугарија и ми велеа дека јас сум бил бугарин 100 посто она ова. Ме интересира дали можам изводите од баба ми и дедо ми да ги наведам како бугарско потекло или не. Соодветно имам и на дедо ми брат кој сеуште е жив во Софија и се прозива исто како мене, исто имам братучеди и.т.н
требало да бараш пасош дури не почнале да дупат*, тогаш како сакаше ќе ги наведеше.... освен ако не си имал 18 г.
 
Член од
9 ноември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
1
А да каже некој дали има шанса да дадат државјанство без дополнителни докуметки?
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
55
Поени од реакции
20
А да каже некој дали има шанса да дадат државјанство без дополнителни докуметки?
на мој пријател треба да му излезе пасошот во јули и не му побарале дополнителни документи
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
на мој пријател треба да му излезе пасошот во јули и не му побарале дополнителни документи
Па они небараат дополнителни документи ти кога поднесуваш!
Само кога ке треба да ти излезе и ке ти пишува дека си вратен на дополнителна проверка . тогаш ако имаш ке однесеш ако НЕ ке чекаш
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
162
Поени од реакции
54
Па они небараат дополнителни документи ти кога поднесуваш!
Само кога ке треба да ти излезе и ке ти пишува дека си вратен на дополнителна проверка . тогаш ако имаш ке однесеш ако НЕ ке чекаш
Sega baraat eve link http://www.aba.government.bg/?show=38&nid=1516
Па они небараат дополнителни документи ти кога поднесуваш!
Само кога ке треба да ти излезе и ке ти пишува дека си вратен на дополнителна проверка . тогаш ако имаш ке однесеш ако НЕ ке чекаш
 
Член од
9 ноември 2013
Мислења
9
Поени од реакции
1
Imas 288 posta kade se e objasneto ama koj da cita
pola od postiranoto e vo tvoj stil, se pravis pameten... postiras a odgovor ne davas... prasanjeto e prosto formulirano, a tvojot odgovor e uste po prost imalo postovi trebalo nekoj da cita.. ako go nemas odgovorot podobro ne pisuvaj decko nego da pokazes kolku si ''pameten' '
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
pola od postiranoto e vo tvoj stil, se pravis pameten... postiras a odgovor ne davas... prasanjeto e prosto formulirano, a tvojot odgovor e uste po prost imalo postovi trebalo nekoj da cita.. ako go nemas odgovorot podobro ne pisuvaj decko nego da pokazes kolku si ''pameten' '
ne sum najpameten se trudam da ti pomognam vece 3 pati isti odgovori gi pisuvam na forumov i dosaden sum iskreno ama koj da cita
 
S

simpleman

Гостин
А да каже некој дали има шанса да дадат државјанство без дополнителни докуметки?
Сега засега нема шанси.За понатаму никој не знае,крајно неизвесна е работата.Во претходни постови многу пати е напишано тоа дека нема шанси моментално без доп. документ,но треба да се прочита малку.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom