Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
S

simpleman

Гостин
Од некои посреднички кругови има муабети дека од март ќе почнеле да ги издаваат тие на дополнителна проверка,наводно се договориле политички таму.Но како што е строго сега чисто се сомневам дека може да биде нешто.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
55
Поени од реакции
20
Од некои посреднички кругови има муабети дека од март ќе почнеле да ги издаваат тие на дополнителна проверка,наводно се договориле политички таму.Но како што е строго сега чисто се сомневам дека може да биде нешто.
i jas imam za ova cueno
--- надополнето: 15 февруари 2014 во 20:38 ---
i jas imam za ova cueno
По този в'прос председателјат на ВМРО Красимир Каракачанов е разговарјал с премиера Пламен Орешарски, постигнато е устно споразумение да не се
изискват подобни документи от православните граждани на Р Македонија.Ако не се промени положението, ште има реакција от македонските б'лгари, които ште протестират пред посолството ни в Скопие и пред генералното консулство в Битолја. ova go imase postirano Napoleon sigurno ima nesto vistina
 
Последно уредено од модератор:
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
На пра-дедо ми сестра со мажот и еден период живееле во Бугарија, мислам дека тоа било пред или по ВСВ 2. Може ако најдам документи од тој да ми дадат државјанство рецимо? Иначе не заминале како Бугари таму тоа сум сигурен, ама имале бизнис и фурна. Ми треба да си имам втор пасош ради сигурност. Што знаеш какви времиња идат. :)
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
со дополнителниве документи ќе се случи дека сите имаме некаков бугарски корен ...;)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Јас,сигурно немам Бугарски корени;)

Ajde de
--- надополнето: 15 февруари 2014 во 22:33 ---
Iskreno i jas mislev vo pocetokot kako tebe ama koga pocnav da kopam po dokumenti se rasprasuvam kaj postarite ne bilo bas taka kako sto sum mislel ..
 
Последно уредено од модератор:
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Ajde de
--- надополнето: 15 февруари 2014 во 22:33 ---
Iskreno i jas mislev vo pocetokot kako tebe ama koga pocnav da kopam po dokumenti se rasprasuvam kaj postarite ne bilo bas taka kako sto sum mislel ..
100%
 
Последно уредено од модератор:
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ajde de

Iskreno i jas mislev vo pocetokot kako tebe ama koga pocnav da kopam po dokumenti se rasprasuvam kaj postarite ne bilo bas taka kako sto sum mislel ..
Нациите се формираат во почетоците на 19/20 век кога се формираат и првите национални држави. Ти си се распрашувал, ама не знаеле да ти објаснат. Тогаш населението се индифитикувало според религијата. Зависно од тоа во која црква иделе, за тоа се сметале. За мене до 19/20 век зборување за национални држави е малце шубе. А посебно дека си Бугарин. Може да се чустуваш ти како сакаш. Ама прво ти си жител на Земјата, а со тоа значи дека си Земјанин, после си Европеец, па си Балканец, па после си Македонец, па Скопјанец, Велешанец итн... Прашање тие твоите како се чустувале тогаш, има три вида идентитета за мене: Географски, Религиозен, па како најкасен идентитет е Националниот-кој е ништо повеќе од извештачување, а зошто и како настанува тоа е долга историја.
 
S

simpleman

Гостин
На пра-дедо ми сестра со мажот и еден период живееле во Бугарија, мислам дека тоа било пред или по ВСВ 2. Може ако најдам документи од тој да ми дадат државјанство рецимо? Иначе не заминале како Бугари таму тоа сум сигурен, ама имале бизнис и фурна. Ми треба да си имам втор пасош ради сигурност. Што знаеш какви времиња идат. :)
Ти не си им директен потомок на ниеден од нив двајца,со едниот не си во никаква крвна врска.За да се повикаш на предок како основа за потекло мора да ти е роднина по крв во права линија без разлика на степен.Единствено преку судска постапка да поведеш таму и да се повикуваш на пра пра дедо како татко на прадедоти и на неговата сестра,но мора да најдеш документ во кој за неа е наведено дека е по национална припадност Бугарин.Ако најдеш таков документ најдобро е да си разговараш со адвокат околу утврдување на заеднички предок преку судска постапка,што не е едноставна работа.Пробај види.
 
E

emission

Гостин
Ajde de
--- надополнето: 15 февруари 2014 во 22:33 ---
Iskreno i jas mislev vo pocetokot kako tebe ama koga pocnav da kopam po dokumenti se rasprasuvam kaj postarite ne bilo bas taka kako sto sum mislel ..

Ќе испадне офтопик ама кога некој ќе тресне глупост дека знае кој какво потекло има мора да го подржи со аргументи а не со измислени приказни дека чепкал по бг википедија или „слушнал“ од постари. Ајде кажи како било што ти кажувале старите.
 
Последно уредено од модератор:
H

Hip.Hop_MKD

Гостин
Ти не си им директен потомок на ниеден од нив двајца,со едниот не си во никаква крвна врска.За да се повикаш на предок како основа за потекло мора да ти е роднина по крв во права линија без разлика на степен.Единствено преку судска постапка да поведеш таму и да се повикуваш на пра пра дедо како татко на прадедоти и на неговата сестра,но мора да најдеш документ во кој за неа е наведено дека е по национална припадност Бугарин.Ако најдеш таков документ најдобро е да си разговараш со адвокат околу утврдување на заеднички предок преку судска постапка,што не е едноставна работа.Пробај види.
Реков да побарам на кој основ заминале таму, ама дека се пишале Бугари тоа не верувам. Немало таков случај во изродисување во тој крај. Дека од таму емигрирале во Војводина после.
 
Член од
13 февруари 2008
Мислења
211
Поени од реакции
185
От 13.00 ч. в БТА ште се проведе пресконференција на: ВМРО, Македонски научен институт, Б'лгарски културен клуб Скопие - задгранично представителство, Сдружение за македоно-б'лгарско пријателство - штип, Студентско дружество „Вардар" - Софија. Темата е: Как правителството изв'ршва национално предателство спрјамо с'народниците ни от чужбина? Зашто в условија на демографски срив десетки хилјади б'лгари от Македонија и други д'ржави не могат да получат б'лгарско гражданство? Фрапирашти факти за д'ржавническо безхаберие и какви ште са ответните дејствија, за да може с'народници от чужбина, с'с спрени преписки повече от 3 месеца, да получат гражданство.

Прочети цјалата статија тук: http://www.cross.bg/provede-varna-preskonferentziya-1396448.html#ixzz2tZYvW5iQ

http://www.bta.bg/bg/pressclub/id/2361/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom