Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Mislam deka e toa momentalna politika od EU, malce da namalat , no ne mozat da zaprat, zakonot si e donesen toa e toa...
од каде ти е тоа :? од свое мислење ? можат сите да ги откажат и никому ништо .
--- надополнето: 12 февруари 2014 во 12:35 ---
na koj zakon mislis? deka ne treba dopolnitelni dokumenti da se nosat?
сеуште важи дополнителната проверка ...
 
Последно уредено од модератор:
Член од
4 декември 2013
Мислења
60
Поени од реакции
6
na koj zakon mislis? deka ne treba dopolnitelni dokumenti da se nosat?
Mislam na bugarskiot zakon , po osnov na naturalizacija da se zema drzavjanstvo...
toj e donesen nema nazad sega.... ima ama treba da se izmeni i dopolni , a seuste ne e toa napraveno.
--- надополнето: 12 февруари 2014 во 15:23 ---
од каде ти е тоа :? од свое мислење ? можат сите да ги откажат и никому ништо .
--- надополнето: 12 февруари 2014 во 12:35 ---


сеуште важи дополнителната проверка ...
Pa od svoe mislejne , ako treba dopolnitelni dokumenti ke kazat odprvin, koga ke apliciras , a seuste mozis da si apliciras isto kako porano , toa so dopolnitelnava proverka e toa sto makedonci se predstavuvaat bosnci , romi i t.n i sakaat da zemat pasos.
Mislam deka za makedoncite nema da ima nekoi problemi .
Ako nema nekoj doplnitelni dokumenti, ne moze li da aplicira?
Sega ako e taka site sto sega aplicirale 99,9 % nemaat , site ne mozi da gi odbijat, od nivna korist e toa ...
pritisokot od EU sto go trpat gi navede na toa malce da zabavat, dopolintelna proverka* , ovie sto veke zele tie bile so bugarsko poteklo, pa sega tie sto ke apliciraat sega ne se bugari , na dopolnitelna proverka, boze boze ... o_O.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Преписката № xxxx/2012.
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Преписката № xxxx/2012.
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.
каков дополнителен документ однесе?
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Преписката № xxxx/2012.
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.

I sto ti rekov , so sreca ukaz e izdavanje na pasos i ne zaboravi toa sto go kaza :)
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
15
Поени од реакции
0
Преписката № xxxx/2012.
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданството с положително становиште. Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на РБ.[/quote
Те молам информација каков документ однесе???
 
S

simpleman

Гостин
Kopija od pasos , od 1 bratuced moze li da pomogni kako dopolnitelen dokument?
  • Не може.
  • Според законот за бг државјанство може да се извади бг државјанство по основ натурализација доколку барем еден од родителите е бг државјанин или починал како бг државјанин.
  • Како дополнителен документ по основ потекло може да помогне само документ каде што е наведена националната припадност на предокот како воена книшка,свидителство од крштеница од бугарска егзархија,мајсторско свидителство,извод на родени,умрени од предокот во кој е наведено дека лицето е родено на територијата на Република Бугарија.
  • Сите тие муабети за браќа,сестри,братучеди,стриковци итн со бг државјанства дека можат да се користат како основ се обични приказни и забораветеги.
 
Член од
4 ноември 2013
Мислења
55
Поени од реакции
20
  • Не може.
  • Според законот за бг државјанство може да се извади бг државјанство по основ натурализација доколку барем еден од родителите е бг државјанин или починал како бг државјанин.
  • Како дополнителен документ по основ потекло може да помогне само документ каде што е наведена националната припадност на предокот како воена книшка,свидителство од крштеница од бугарска егзархија,мајсторско свидителство,извод на родени,умрени од предокот во кој е наведено дека лицето е родено на територијата на Република Бугарија.
  • Сите тие муабети за браќа,сестри,братучеди,стриковци итн со бг државјанства дека можат да се користат како основ се обични приказни и забораветеги.
а извод од сегашно време на кое пишува дека твојот предок по националност се декларирал како бугар?
 
S

simpleman

Гостин
а извод од сегашно време на кое пишува дека твојот предок по националност се декларирал како бугар?
Во ниеден извод не пишува национална припадност како што знам.Од сегашно време извод може само доколку пишува дека предокот е роден во Бугарија.Ако живее/л во Р.Македонија може да се извади и од македонски државен орган,но битно е местото на раѓање.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
177
Поени од реакции
345
Здраво
Моите дедо и баба се родени во Секавец, денешно Левадохори, Р.Грција. Сеа ме интересира, во сите документи ги пишува како грци со грчко државјанство, а за време на Југославија дури после 30 години имаат добиено југословенско државјансво. Имам читано Бугарска историја, патем и летово бев во Уса заедно со бугари први другари бевме, и они ми кажуваа како божем Егејска Македонија до 1945 година тие ја сметале за Бугарија и ми велеа дека јас сум бил бугарин 100 посто она ова. Ме интересира дали можам изводите од баба ми и дедо ми да ги наведам како бугарско потекло или не. Соодветно имам и на дедо ми брат кој сеуште е жив во Софија и се прозива исто како мене, исто имам братучеди и.т.н
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
617
Поени од реакции
63
Здраво
Моите дедо и баба се родени во Секавец, денешно Левадохори, Р.Грција. Сеа ме интересира, во сите документи ги пишува како грци со грчко државјанство, а за време на Југославија дури после 30 години имаат добиено југословенско државјансво. Имам читано Бугарска историја, патем и летово бев во Уса заедно со бугари први другари бевме, и они ми кажуваа како божем Егејска Македонија до 1945 година тие ја сметале за Бугарија и ми велеа дека јас сум бил бугарин 100 посто она ова. Ме интересира дали можам изводите од баба ми и дедо ми да ги наведам како бугарско потекло или не. Соодветно имам и на дедо ми брат кој сеуште е жив во Софија и се прозива исто како мене, исто имам братучеди и.т.н
Најдобро некој посредувач да прашаш што е многу информиран околу тоа ... мегутоа несум сигурен дека и тој би знаел ... поднеси ги документите преведени легализирани на бг јазик и во министерството ке ти ги примат, што и да однесеш ке ти примат.
Мегутоа од таму они ке одлучат со ДА или НЕ...
п.с. - а зошто не си извадиш Грчко ? кој ку*ац ...
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Здраво
Моите дедо и баба се родени во Секавец, денешно Левадохори, Р.Грција. Сеа ме интересира, во сите документи ги пишува како грци со грчко државјанство, а за време на Југославија дури после 30 години имаат добиено југословенско државјансво. Имам читано Бугарска историја, патем и летово бев во Уса заедно со бугари први другари бевме, и они ми кажуваа како божем Егејска Македонија до 1945 година тие ја сметале за Бугарија и ми велеа дека јас сум бил бугарин 100 посто она ова. Ме интересира дали можам изводите од баба ми и дедо ми да ги наведам како бугарско потекло или не. Соодветно имам и на дедо ми брат кој сеуште е жив во Софија и се прозива исто како мене, исто имам братучеди и.т.н

Еден од братучедите да изјави на нотар дека сте во роднинска врска е сосем доволно за да добиеш државјанство. А исто и со изводите, ако ги приложиш како документи.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Еден од братучедите да изјави на нотар дека сте во роднинска врска е сосем доволно за да добиеш државјанство. А исто и со изводите, ако ги приложиш како документи.

Значи со какви глупости ве лажат поседувачите. Па другарти зошто да не изјави дека има бугарско државјанство. Со што докажува дека тој ти е братучен и сте во роднинска врска им носиш слика со семејно дрво?
Никаде во ниту еден документ не пишува дека доказ за бугарско потекло можи да послужи ако некоја тетка, братучед, вујко има бугарско државјанство.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom