Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
55-60.000 бројка на бугарски пасоши извадени o_O секоја чест :facepalm:
Има ли проблем колко австралиjски пасоши имат македонските државjaни? Колко србски ,колко хрватски, френски? Зашто има проблем само со бугарски?
Вие си имате проблем не ние..
Поглупа теза не сум чувал. Не може само един да има проблем, а другиот да нема. Тоа,што не сакате да признаете проблема, не го прави помалце проблем.
Одјеби од темава татарррр..
Зашто, нешто те погоди во прашането?!
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
па ко не е способна државата да си ги згрижи граганите ке вадат бугарски :) така да не барајте вина во граѓаните него во арамиските влади, од прва до последна :)


Код:
jyvation напиша: [URL='http://forum.kajgana.com/goto/post?id=5545741#post-5545741']↑[/URL]
[INDENT]55-60.000 бројка на бугарски пасоши извадени o_O секоја чест :facepalm:[/INDENT]
Има ли проблем колко австралиjски пасоши имат македонските државjaни? Колко србски ,колко хрватски, френски? Зашто има проблем само со бугарски?

интересно прашање, колку за инфо 100.000+ македонци има во австралија од кој ми се повраќа ко ке видам еден
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.577
После немало дискриминациja и антибугарска кампанja во РМ?! И со што са различни например земените френско државенство например или србско со бугарско?
Ти сега ме заебаваш?
Има голема разлика помеѓу било кое државјанство и бугарско државјанство, а ти тоа многу добро го знаеш и можеш многу подобро да го објасниш од мене, мислам ако сакаш.
--- надополнето: 20 декември 2012 во 16:23 ---
Какви предавници, какви бакрачи
Некој што зел пасош, за да може да иде јабана, да заработи некое евро, да ја прехрани гладната фамилија и да купи алишта на голите деца?
А голи се од 20 годишното ограбување на државата, од бранко, грујо, љубчо, амети и мафијата?
Што не си ги знаат парите, веќе и милиони е мала бројка за нив. Милијарди украдоа од државата.
Кај се Стојменов, Ѕинго, Чифлиганец, Ракмовски, Љубен Пауновски што 11 милиони марки украде и го снема од МК. И уште колку има такви, број им нема веќе.
Од кај им се толку многу пари, да не ги наследија, или на некое лозје да не ги заработија. По 12 часа на ден на нива да не работеа случајно.
Како го земаат земјиштето под концесија во Кратово? т.е. во пола македонија е така

Мислите не знае народот како се добиваат тендери во градежните фирми, скопје 2014 и сите такви бакрачи. Не е предавник оној што десетици милиони краде секоја година, предавник е оној што за корка леб. А пола политичари имаат пасоши и тие
Како оној докторот со тоурег што се возеше, па избега од саканата ви МК

Од такви патриотишта како вас, ми се повраќа
Па добро ете кога се понуди тогаш ти ете овде јавно одговрими на прашањето кое го поставив погоре.
За да не се мачиш да бараш ете ке ти го повторам.
Зошто ако некој пред 100 години зел неколку златници за да си ја прехрани фамилијата, а ги зел како заслуга дека предал некој вовјода или за колаборација со окупаторот е обележан во историјата како предавник на македонскиот народ.
А ако некој земи бугарски пасош исто така за да си ја прехрани фамилијата тогаш не е. Во што е разликата?
Ете повели образложи.
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
А кај работат, знаеш ли?
Работат на лозје, по 10-12 саати на ден
а знаеш колку пари земаат? Колку што не би зеле во МК ни за еден месец, оти кај нас се работи, а не се плаќа. Значи 30 пати поголема плата. Барем 30
А ти ако си толку добар, купи му ја таа ебана голф тројка и поклони му ја, нели си партиот, ја сакаш својата држава и својот народ.
Разликата од турското до сега... е тоа што сега е незаконски да се крене востание. Во која независна држава, жити се. Кај виде независност? Тоа што сме пред портите на ЕУ. Па таму и ке си скапеме.
Како што некој веќе кажа, ако ми пружи МК можност да идам во странство да работам, како што БГ ми овозможува сега, мене нема да ми е потребен пасошот.
Што, да останам дома, некој полуписмен да ми ја вреѓа интелигенцијата и дипломите, да ми се прави шеф, а таму е ставен само затоа што оди на митинзи и е партиски активен.

НЕ БЛАГОДАРАМ
Подобро ме ословувај со предавник, отколку тоа да го живеам
Ти ако се сметаш за мегаписмен и интелегентен, сигурен сум дека можеш да најдеш некаде работа барем во приватниот сектор. Јас знам многу луѓе кои без пасош заминале да работат во странство, огромна е бројката на Албанци од Македонија кои работат во странство, огромна, а никој нема бугарски пасош.

Јас нема што да му купам голф, малку ти е ретардирано размислувањето, секој во животот има прилика нешто да створи, мене јасно ми е дека политката на владата со централизирањево во Скопје е ретардирана, а индустријата е во колапс, али така е за сите.

Каква врска има независноста со портите на ЕУ? Очигледно не ни можеш да го претпоставиш колку е тешко и големо значењето на независност и слобода. Ќе ти дадам еден хинт, еве во најнова историја, пред само неколку години косоварите добија независност, а пробај да замислиш низ што се` поминаа, безразлика дали биле во право или не. Низ што поминуваат Палестинците кои живеат со идејата за независна Палестина? Па таму деца им умираат, а ваму ,,интелегентната господа'' немала кај да работи...


не го карајте детенцево, учел историја сеуште. и јас бев патриот во средно. после кога ми дојде во лејката оти од тоа не се живеело (замисли), и јас ги терав упм сите тие сра*а.

сигурно си уште средно, затоа така размислуваш.

ќе се смени и тоа
Од патриотизам не се живее, точно. Јас сум основно, фала што ме научи дека се живее од бугарски пасош, односно човек може да живее со свиткана паразитска кичма, која што потпишала дека дедому е бугар и мисли дека ќе се збогати за еден ден откако ќе замине во ЕУ.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.577
Мене искрено и друго ме интересира.
Ете еден ден не примат во Еу или му прдни на овие тука и укинат двојно државјанство.
Тогаш што правиме, кој пасош ке си го зачуваат.
Дали и понатаму ке бидат горди Македонци по душа но со бугарски пасош или ке си ги изедат сите лајна што ги имаат јадено кога објаснуваа како дедо им имал бугарски корени.
Само што има една мала финта која како толку учени и образовани не ја согледаа. Нивните изјави и признаници, црно на бело засекогаш остануваат во архивите на бугарската држава каде доброволно се однародиле. Истата таа бугарска држава уште сега мафта со тие бројки и ке ги користи до максимум за да не негира и блокира.
И да не се лажиме без разлика кој од какви причини се одродил, дали од социјални, дали од патриотски или за некоја евтина кола. Битно се одродил од соопствениот народ, а таквите не само тука туку секаде се нарекуваат само со еден збор.
Предавници.
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
310
Поени од реакции
108
Ти сега ме заебаваш?
Има голема разлика помеѓу било кое државјанство и бугарско државјанство, а ти тоа многу добро го знаеш и можеш многу подобро да го објасниш од мене, мислам ако сакаш.
--- надополнето: 20 декември 2012 во 16:23 ---

Па добро ете кога се понуди тогаш ти ете овде јавно одговрими на прашањето кое го поставив погоре.
За да не се мачиш да бараш ете ке ти го повторам.
Зошто ако некој пред 100 години зел неколку златници за да си ја прехрани фамилијата, а ги зел како заслуга дека предал некој вовјода или за колаборација со окупаторот е обележан во историјата како предавник на македонскиот народ.
А ако некој земи бугарски пасош исто така за да си ја прехрани фамилијата тогаш не е. Во што е разликата?
Ете повели образложи.
Глупо ти е прашањето, немаш поима што прашуваш
Прво ти ми кажи кој е поголем предавник, оној што зел пасош, или оние што ЈА СОГОЛИЈА ЦЕЛА ДРЖАВА, 20 години интензивно крадење, правење на народот голема будала и тако даље.
Ни доведоа терористи во влада, прават што сакаат, направија војна, се што можеше украдоа, дадоа 100 000 државјанства на косовари... не зборам за сегашната влада, туку за сите, политичари, гнаси невидени. Тоа е геноцид веќе.

И сега, кој е поголем предавник. Јас, со еден потпис?
хаха
веќе не си ни смешен, жален си. Испран мозок се вика тоа.
И што дека моите претци креваа востанија? Што дека мојот прадедо го учиш во 4 одд дека кренал востание против турците?
Имам јас нешто од тоа? Имам, УМ. Дека народот е вечно неблагодарен. Им помогна на фамилиите чии татковци загинаа 2001? Или беа повредени.
--- надополнето: 20 декември 2012 во 16:48 ---
Ти ако се сметаш за мегаписмен и интелегентен, сигурен сум дека можеш да најдеш некаде работа барем во приватниот сектор. Јас знам многу луѓе кои без пасош заминале да работат во странство, огромна е бројката на Албанци од Македонија кои работат во странство, огромна, а никој нема бугарски пасош.

Јас нема што да му купам голф, малку ти е ретардирано размислувањето, секој во животот има прилика нешто да створи, мене јасно ми е дека политката на владата со централизирањево во Скопје е ретардирана, а индустријата е во колапс, али така е за сите.

Каква врска има независноста со портите на ЕУ? Очигледно не ни можеш да го претпоставиш колку е тешко и големо значењето на независност и слобода. Ќе ти дадам еден хинт, еве во најнова историја, пред само неколку години косоварите добија независност, а пробај да замислиш низ што се` поминаа, безразлика дали биле во право или не. Низ што поминуваат Палестинците кои живеат со идејата за независна Палестина? Па таму деца им умираат, а ваму ,,интелегентната господа'' немала кај да работи...




Од патриотизам не се живее, точно. Јас сум основно, фала што ме научи дека се живее од бугарски пасош, односно човек може да живее со свиткана паразитска кичма, која што потпишала дека дедому е бугар и мисли дека ќе се збогати за еден ден откако ќе замине во ЕУ.
Ако нема што да му купуваш голф, што му се мешаш во фамилијата и проблемите? Што те заболе да го нарекуваш предавник? Направи си и ти како косоварите бре, купи си држава, направи илјадници деца, ке си имаш држава! Оваа држава ја граделе милиони, не само ти. Политичарите живот живеат, удирајки се по гради, а кај голем број пали тоа и ги гласаат моментално.

И на крај краева, имам бугарски чувства, но имам имот во МК
Имам два пасоша, па што. Кој ке ми го земеш а?
Татко ми бугарин, Мајка македонка.
Ми можеш нешто ???

Ах деца деца
 
Член од
25 април 2009
Мислења
367
Поени од реакции
135
Мене искрено и друго ме интересира.
Ете еден ден не примат во Еу или му прдни на овие тука и укинат двојно државјанство.
Тогаш што правиме, кој пасош ке си го зачуваат.
Дали и понатаму ке бидат горди Македонци по душа но со бугарски пасош или ке си ги изедат сите лајна што ги имаат јадено кога објаснуваа како дедо им имал бугарски корени.
Само што има една мала финта која како толку учени и образовани не ја согледаа. Нивните изјави и признаници, црно на бело засекогаш остануваат во архивите на бугарската држава каде доброволно се однародиле. Истата таа бугарска држава уште сега мафта со тие бројки и ке ги користи до максимум за да не негира и блокира.
И да не се лажиме без разлика кој од какви причини се одродил, дали од социјални, дали од патриотски или за некоја евтина кола. Битно се одродил од соопствениот народ, а таквите не само тука туку секаде се нарекуваат само со еден збор.
Предавници.
или со друг збор луѓе фрлени на раб на егзистенција од сопствената држава која е неспособна да му обезбеди егзистенција на сопствениот народ. Инаку за првиот болд се лажиш стварно другар, можам да ти кажам оти к*р ги боли лично познавам 10 души кој со бг државјанство се одселија во европа, и не ни планират мкд да се вратат нити пак децата нивни ке мислат, така да а ако тебе тоа ти е утеха верувај си оти е така :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ти сега ме заебаваш?
Има голема разлика помеѓу било кое државјанство и бугарско државјанство, а ти тоа многу добро го знаеш и можеш многу подобро да го објасниш од мене, мислам ако сакаш.
Еве ти продолжуваш да докажуваш дискриминациjaва за коja зборувам.
А разликава е?
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Ако нема што да му купуваш голф, што му се мешаш во фамилијата и проблемите? Што те заболе да го нарекуваш предавник? Направи си и ти како косоварите бре, купи си држава, направи илјадници деца, ке си имаш држава! Оваа држава ја граделе милиони, не само ти. Политичарите живот живеат, удирајки се по гради, а кај голем број пали тоа и ги гласаат моментално.

И на крај краева, имам бугарски чувства, но имам имот во МК
Имам два пасоша, па што. Кој ке ми го земеш а?
Татко ми бугарин, Мајка македонка.
Ми можеш нешто ???

Ах деца деца
Кој му се меша? Јас само го користам моето право да изнесам мислење, а тоа тебе те засегна, па ти ме цитираше прв.

Неможам да направам како косоварите, затоа што голем процент од мојот народ е таков како тебе, паразитски, со филм во глава дека е некој тежок интелектуалец што заслужува да зема 1000 евра плата.

Епа токму тоа на тебе се однесува, милиони ја граделе државава, ти ги газиш сите тие милиони. Ако ти е чиста совеста нема да се однесуваш ко напален невротичен мајмун и да пишуваш со таква реторика, ама тоа е, очигледно татарските гени си имаат свое влијание. Јас се прашувам што курац бараш во Македонија, земај куферите и оди си на черно море.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Мене искрено и друго ме интересира.
Ете еден ден не примат во Еу или му прдни на овие тука и укинат двојно државјанство.
Тогаш што правиме, кој пасош ке си го зачуваат.
Дали и понатаму ке бидат горди Македонци по душа но со бугарски пасош или ке си ги изедат сите лајна што ги имаат јадено кога објаснуваа како дедо им имал бугарски корени.
Само што има една мала финта која како толку учени и образовани не ја согледаа. Нивните изјави и признаници, црно на бело засекогаш остануваат во архивите на бугарската држава каде доброволно се однародиле. Истата таа бугарска држава уште сега мафта со тие бројки и ке ги користи до максимум за да не негира и блокира.
И да не се лажиме без разлика кој од какви причини се одродил, дали од социјални, дали од патриотски или за некоја евтина кола. Битно се одродил од соопствениот народ, а таквите не само тука туку секаде се нарекуваат само со еден збор.
Предавници.
Ако влезите во ЕУ нема да има потреба да имате бугарски за да живеете во БГ,а нема и да имате потреба от македонски за да живеете во РМ.
Ке зачуват този,коjто им дава повеке предности.
Бугариja никога не е користила броjки за да ви блокира или било што во вашата интеграциja.
Ти дали си свестен, дека постоjaт многу роднински врзки мегу вашите и нашите?
Како може да се одродиш от чичо, тетка, брат, сестра?
Дали ке е помалце предавник, ако заборави за роднините си?
--- надополнето: 20 декември 2012 во 18:04 ---
Кој му се меша? Јас само го користам моето право да изнесам мислење, а тоа тебе те засегна, па ти ме цитираше прв.

Неможам да направам како косоварите, затоа што голем процент од мојот народ е таков како тебе, паразитски, со филм во глава дека е некој тежок интелектуалец што заслужува да зема 1000 евра плата.

Епа токму тоа на тебе се однесува, милиони ја граделе државава, ти ги газиш сите тие милиони. Ако ти е чиста совеста нема да се однесуваш ко напален невротичен мајмун и да пишуваш со таква реторика, ама тоа е, очигледно татарските гени си имаат свое влијание. Јас се прашувам што курац бараш во Македонија, земај куферите и оди си на черно море.
Пореден пример за дискриминациjaва. Бугариja е примала многу бегалци и от Егеjска и от Вардарска Македониja и ке продолжи да прима, но тоа нема да ви реши проблемот.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.577
И на крај краева, имам бугарски чувства, но имам имот во МК
Имам два пасоша, па што. Кој ке ми го земеш а?
Татко ми бугарин, Мајка македонка.
Ми можеш нешто ???

Ах деца деца
Добро за тебе оправдано, ти си мешанче.
Инаку секој си има оправдување и изговор, ама сепак тоа не менува ама баш ништо.
--- надополнето: 20 декември 2012 во 18:14 ---
Еве ти продолжуваш да докажуваш дискриминациjaва за коja зборувам.
А разликава е?
Ние можеме само вода да ви носеме во врска со дискирминацијата.
А тука воедно и тие одговорот на твоето прашање, во што е разликата со другите државјанства.
--- надополнето: 20 декември 2012 во 18:18 ---
Ти дали си свестен, дека постоjaт многу роднински врзки мегу вашите и нашите?
Како може да се одродиш от чичо, тетка, брат, сестра?
Дали ке е помалце предавник, ако заборави за роднините си?
Кои тоа вашите и нашите. Што се тоа тие вашите од таа страна на границата и нашите од оваа страна на границата, ако се роднини. Ајде доискажи се.
 
V

viktora

Гостин
Има ли проблем колко австралиjски пасоши имат македонските државjaни? Колко србски ,колко хрватски, френски? Зашто има проблем само со бугарски?

Поглупа теза не сум чувал. Не може само един да има проблем, а другиот да нема. Тоа,што не сакате да признаете проблема, не го прави помалце проблем.

Зашто, нешто те погоди во прашането?!
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.529
Поени од реакции
22.577
или со друг збор луѓе фрлени на раб на егзистенција од сопствената држава која е неспособна да му обезбеди егзистенција на сопствениот народ. Инаку за првиот болд се лажиш стварно другар, можам да ти кажам оти к*р ги боли лично познавам 10 души кој со бг државјанство се одселија во европа, и не ни планират мкд да се вратат нити пак децата нивни ке мислат, така да а ако тебе тоа ти е утеха верувај си оти е така :)
Јас познавам дузина други кои заминале со наш пасош и пак немаат намера да се вратат. Но овие што ке речат, што се од каде се, кој народ се, која им е матична земја.
Ако некој не си ги учи децата што се и од каде се од било која причина, верувај не ни сакам да се врати а и реално и нека не се враќа. Какво фајде од такви. Најобичен коров, плевел. Во секој народ имало и ке има.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ние можеме само вода да ви носеме во врска со дискирминацијата.
А тука воедно и тие одговорот на твоето прашање, во што е разликата со другите државјанства.
Гледаме колко вода можете да носите. Лошото е дека во менчето ви нема вода,а отрова.Заради носенето на вашата вода имате и рамковен. Вие темелите правата си врз база на етнос,а нашите врз база на државенство и индивид.
Вашите перцепции за државенство,права, етнос, нациja и така натаму са различни. По една друга jгоматрица.
Кои тоа вашите и нашите. Што се тоа тие вашите од таа страна на границата и нашите од оваа страна на границата, ако се роднини. Ајде доискажи се.
Вашите и нашите грагани.
Што се можат да кажат само тиja.
 
Член од
15 октомври 2010
Мислења
835
Поени од реакции
155
Бугариja е примала многу бегалци и от Егеjска и от Вардарска Македониja и ке продолжи да прима, но тоа нема да ви реши проблемот.
Колку Македонци има во Бугарија?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom