Бувљак - најдобар улов

K

kicodarker

Гостин
Работи ли пазаров каде е сместен и кои денови?
Има ли таму смартфон blackview a8 ми треба за делови имам јас таков но пукнат му е екранот
Со ова мислам дека се исфилмавте малку. Па уште и “најдобар улов“. Што ќе уловиш, половна машина за куцање? Свеќички за застава 128, курбла за томос? Посебно тие што не се упатени за “ТАКОВ ПАЗАР“ и мислат дека кога ќе појдат ќе најдат и кокошка што несе златни јајца. Во принцип овој вид на пазар го има секој град. Ѓубрето од визби подруми гаражи собрано, разни делови и полуфункционални машини се изнесува на некоја локација, појќето заради дружба и ракија средовечни чичевци дремат преку денот и го поминуваат времето чекајќи некому да му затреба нешто од тоа ѓубре што го изнеле да направат некој денар. Колку да не се фрла.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.527
Поени од реакции
692
Со ова мислам дека се исфилмавте малку. Па уште и “најдобар улов“. Што ќе уловиш, половна машина за куцање? Свеќички за застава 128, курбла за томос? Посебно тие што не се упатени за “ТАКОВ ПАЗАР“ и мислат дека кога ќе појдат ќе најдат и кокошка што несе златни јајца. Во принцип овој вид на пазар го има секој град. Ѓубрето од визби подруми гаражи собрано, разни делови и полуфункционални машини се изнесува на некоја локација, појќето заради дружба и ракија средовечни чичевци дремат преку денот и го поминуваат времето чекајќи некому да му затреба нешто од тоа ѓубре што го изнеле да направат некој денар. Колку да не се фрла.
Навистина незнаев добро што ме просветли :) ,а што друго би очекувал инаку насловот си е на место за евтини пари да најдеш нешто што ти е потребно за таа машина или за нешто друг која е расипана , знаејки ја нашата платежна моќ каде одвај крпиме крај со крај.Сите знаеме што е најдобро да појдеш во продавница и да си купиш ново .
 
K

kicodarker

Гостин
Навистина незнаев добро што ме просветли :) ,а што друго би очекувал инаку насловот си е на место за евтини пари да најдеш нешто што ти е потребно за таа машина или за нешто друг која е расипана , знаејки ја нашата платежна моќ каде одвај крпиме крај со крај.Сите знаеме што е најдобро да појдеш во продавница и да си купиш ново .
Муабетот се однесуваше за појќето што мислат дека ќе најдат неотпакована нова шверцана роба како смартфони батерии тачови и други глупости. Бувљак како што се нарекува на темава си е пазар за ѓубре што по некоја случајност има сентиментална вредност за сопственикот и не го фрла туку го носи на некоја локација во случај да му затреба. Не реков дека не треба да постојат,секаде ги има ваквите работи. Само не им е намената за смартфони и друга најнова технологија.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Дали пазаров сеуште работи? Исто вторник и петок? на иста локација (кај вардариште, кванташки?)?
Дали има (во ск) некоја продавница (Secondhand) или друго место кајшо може да се најде стар алат или делови за истиот?
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Видов на Google Maps слики.
Абе ова и од шутка полошо...
Моја препорака:
Не идете таму освен ако не сакате без новчаник да се вратите. Се краде таму да не ви зборам.
Ја боље у шутка ќе идам па со тоа ѓупците ќе се ценкам, него да одам на уште поевтин пазар пун со апаши.
Што е следно, ќе барате пазар каде што продаваат безпари?
Е, ај со среќа.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
@The Wild Boy Се размислив дали да ти паднам на ниво и да ти одговорам, па кога и јас неам попамента работа... најверојатно си 12 години или 2 пати си бил во Скопје.
Се работи за FERN multi tool од 89та година, којашо неможум да ја користум само поради нестандизирано лежиште со валчиња коешо може да се најде само на слични стари машини.
А ако веќе се мешаш во буџет или са грижиш за безбедност (на места на коишо не си бил) на други, понуди ти шо давиш, во друг случај најди си друга работа или друга тема. Сепак фала за твоите препораки, ако знајш конкретен ,,пазар" за трампа (оти пазар и пезпари само на трампа ме асоцире) шо би ми помогнал, пиши пп.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Видов на Google Maps слики.
Абе ова и од шутка полошо...
Моја препорака:
Не идете таму освен ако не сакате без новчаник да се вратите. Се краде таму да не ви зборам.
Ја боље у шутка ќе идам па со тоа ѓупците ќе се ценкам, него да одам на уште поевтин пазар пун со апаши.
Што е следно, ќе барате пазар каде што продаваат безпари?
Е, ај со среќа.
Како можеш да коментираш и даваш препораки без воопшто да знаеш за што се работи? Како прво, нема да се вратиш без новчаник, а како второ, овде можеш да најдеш нешто што на друго место нема...
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Како можеш да коментираш и даваш препораки без воопшто да знаеш за што се работи? Како прво, нема да се вратиш без новчаник, а како второ, овде можеш да најдеш нешто што на друго место нема...
Ајде чим викаш така, нека биде така...
Тогаш овој што го пишал тоа на сликава подоле е будала:
Screenshot_20180626-183644.png
Иначе, не сум бил на пазарот па незнам. Видов дека пишува дека се крадело па затоа мислев дека не го бива, а и незнаев дека бараш нешто,па извини.
Иначе годините се поише, ама на моменти изгледа ко да се помалце.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Дали пазаров сеуште работи? Исто вторник и петок? на иста локација (кај вардариште, кванташки?)?
Дали има (во ск) некоја продавница (Secondhand) или друго место кајшо може да се најде стар алат или делови за истиот?
Работи во вторник и петок од сабајле до 12,1 напладне. Ја смениле локацијата , се наоѓа право од пругата ( лево вртиш за ченто, десно поранешната локација беше накај вардариште , сега е право т,е десно покрај пругата. Има пуно ствари , можеби и можеш да најдеш тоа што ти треба. Моја импресија е дека малце откачиле со цените , некои имаат ненормални цени и појма немаат од животот во врска со продажба. Моеш да најдеш се и свашта али тешко е да најдеш тоа што ти треба ... Ако не сакаш да си трошиш време, и не ти е пасија да шеташ меѓу различни ѓубриња од роба, подобро е да си побараш подобар избор за да си го најдеш делот. Пробај реклама5 или пазар 3 ... и јас барав штрафче за нож еден , никако да најдам. Барав и некој "добар" стар нож да земам , ми дигаат цени , од култура не сакам да ги отерам у пичку матер и да им одржам лекција на клошарите. Сума сумарум не се нормални.
Иди види ќе видиш што ти зборам...
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Ајде чим викаш така, нека биде така...
Тогаш овој што го пишал тоа на сликава подоле е будала:
Океј, до сега немам чуено дека на местово на некој нешто му е украдено, последен пат сум бил пред години и реално свашта можеш да најдеш, па дури и нешто што можеби има антиквитетска вредност, а се продава по ниска цена... И сега бидејки јас и дечкото што го пишал ривјуто имаме различен став во врска со еден поим во прашањето, значи дека јас за него треба да мислам дека е будала и обратно?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.527
Поени од реакции
692
Ајде чим викаш така, нека биде така...
Тогаш овој што го пишал тоа на сликава подоле е будала:
Прегледај го приврзокот 192925
Иначе, не сум бил на пазарот па незнам. Видов дека пишува дека се крадело па затоа мислев дека не го бива, а и незнаев дека бараш нешто,па извини.
Иначе годините се поише, ама на моменти изгледа ко да се помалце.
Тоа што си го пишал дека само таму крадат си грешка ако не си внимателен во било кој трговски центар, во автобус на ЈСП ке ти го украдат паричникот тогаш според тебе не треба да се возиме во автобус или да одиме во некој трговски центар .
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.334
Поени од реакции
4.915
Најбатал локација за бувљак.
Следно во Илинден или Јурумлери нека заминат. Уште повеќе посетители ќе имаат
 
Член од
9 ноември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
1.161
Кај се наоѓа сега? И дали е можно да се најде некое воздушно оружје?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom