Брука во КАМ маркетите

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.322
Поени од реакции
7.316
Сум патувал по странство и можам да кажам дека квалитeтот и вкусот на храната во нашата држава е 100 пати подобар него ли било кој продукт во западна европа. Rewe и Едека во Германија како најборјни и најскапи за пазарање маркети преку половина од производите по рафтовите се од балканско потекло што зборува за вкусот на нашата храна. Исто така било кој продукт од МИК или Пекабеско или Кам со македонско потекло е подобар него ли срањата кои ги купувате од Лидл во Солун :)
Едека, Реве, Лидл, Кауфланд имаат исти лиферанти само етикетата е различна а дури и цената. Ако сакаш да споредиш на производите во Германија, имаат фабриките кодови кои кажуваат од кој погон е излезен производот. Обично тоа е истиот погон само различна етикета. Ама нели мислиш дека си платил повеќе и дека за тоа добиваш повеќе "квалитет". Си се заебал друже. Вкусот се модифицира со хемија. Ако е повкусно обично е обратнопропорционално со "здраво" поради засилувачите на вкус.

lebensmittel-code-victoria-clauss-utopia-211103.jpg
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
25
Едека, Реве, Лидл, Кауфланд имаат исти лиферанти само етикетата е различна а дури и цената. Ако сакаш да споредиш на производите во Германија, имаат фабриките кодови кои кажуваат од кој погон е излезен производот. Обично тоа е истиот погон само различна етикета. Ама нели мислиш дека си платил повеќе и дека за тоа добиваш повеќе "квалитет". Си се заебал друже. Вкусот се модифицира со хемија. Ако е повкусно обично е обратнопропорционално со "здраво" поради засилувачите на вкус.

Прегледај го приврзокот 411364
Не ми е поентата дека во тие маркети е подобра храната (секако не е и не сум се заебал) туку дека и на запад многу повеќе се цени нашата храна отколку ние своето. Живеам во среднo-голем град во Македонија и баш ми е ќеиф што постојат многу локални касапници како и гранапи и пазари со свежа храна и не никогаш не купувам месо или зеленчук од конзерва или замрзнувач како што си сликал :)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.619
Поени од реакции
18.091
Не ми е поентата дека во тие маркети е подобра храната (секако не е и не сум се заебал) туку дека и на запад многу повеќе се цени нашата храна отколку ние своето. Живеам во среднo-голем град во Македонија и баш ми е ќеиф што постојат многу локални касапници како и гранапи и пазари со свежа храна и не никогаш не купувам месо или зеленчук од конзерва или замрзнувач како што си сликал :)
Ти сигурен си дека имаат свои кланици или дека се локални мора да е подобро?

Иначе во ЕУ бар имаат некои стандарди, па ни враќаат назад

 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
25
Ти сигурен си дека имаат свои кланици или дека се локални мора да е подобро?

Иначе во ЕУ бар имаат некои стандарди, па ни враќаат назад

Имаат стандарди да. слободно тркни до Лидл ајде продавале 3D овошје и зеленчук незнам дали си приметил :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.713
Поени од реакции
38.935
Овде што носат производи реално тапа е. Пива и други пијалоци од Полска и Германија се катастрофа. Никогаш не би купил такво пиво пред Даб или Скопско.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.322
Поени од реакции
7.316
Не ми е поентата дека во тие маркети е подобра храната (секако не е и не сум се заебал) туку дека и на запад многу повеќе се цени нашата храна отколку ние своето. Живеам во среднo-голем град во Македонија и баш ми е ќеиф што постојат многу локални касапници како и гранапи и пазари со свежа храна и не никогаш не купувам месо или зеленчук од конзерва или замрзнувач како што си сликал :)
Месото не се продава замрзнато во германските супер маркети. Тоа само во МК дисконти за храна.

Колку е свежа храната од локалните касапници е сосема друга тема. Сосема друга тема е и како се хранети тие локални животни и со каков концентрат и каква модифицирана "сорта".

Храната во МК е подобра по рестораните поради посвежиот ефтин зеленчук во лето и поради тоа што македонските готвачи знаат подобро термички да го обработат месото и плус не користат полуфабрикати како германските ресторани.

Инаку ако сам дома го готвиш месото од Лидл и месо од локална месара од МК. Ќе видиш која огромна разлика во свежина ја има и дека тоа од локални месари е посвежо е само мит.
Автоматски споено мислење:

Овде што носат производи реално тапа е. Пива и други пијалоци од Полска и Германија се катастрофа. Никогаш не би купил такво пиво пред Даб или Скопско.
Пивата кои се продаваат во КАМ и Стокомак и се германски, врска немаат со германските пива во Германија. А Скопско и Даб се светлосни години назад во споредба со најефтиното пиво во Лидл (правено само за Лидл) додека за локалните германски брендови да не праам муабет.
 
Член од
12 март 2024
Мислења
44
Поени од реакции
68
Не знам дали е спомнато ама нека поправат и тоа лентите на каса у Буњаковец :D
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.719
Поени од реакции
5.767
Месото не се продава замрзнато во германските супер маркети. Тоа само во МК дисконти за храна.

Колку е свежа храната од локалните касапници е сосема друга тема. Сосема друга тема е и како се хранети тие локални животни и со каков концентрат и каква модифицирана "сорта".

Храната во МК е подобра по рестораните поради посвежиот ефтин зеленчук во лето и поради тоа што македонските готвачи знаат подобро термички да го обработат месото и плус не користат полуфабрикати како германските ресторани.

Инаку ако сам дома го готвиш месото од Лидл и месо од локална месара од МК. Ќе видиш која огромна разлика во свежина ја има и дека тоа од локални месари е посвежо е само мит.
Автоматски споено мислење:


Пивата кои се продаваат во КАМ и Стокомак и се германски, врска немаат со германските пива во Германија. А Скопско и Даб се светлосни години назад во споредба со најефтиното пиво во Лидл (правено само за Лидл) додека за локалните германски брендови да не праам муабет.
Zatoa odish vo Globus i si kupuvash PRVA Klasa na Niveau od Mesarnica (AMA ne od sekoja Mesarnica).
Zatoa shto seto Meso vo Globus e najdaleku 50 Km od Prodavnicata rasteno !

A i toa Kodot shto si go slikal pogore e prikazna za sebe.
Pishuvav i porano deka ne e toa toa shto tebe a i na mnogumina im se chini!
Da ista firma AMA razlichna Recepta!

I nemoj da me ubeduvash deka ne sum vo pravo zatoa shto znam shto zboruvam od Lichno iskustvo!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.322
Поени од реакции
7.316
Zatoa odish vo Globus i si kupuvash PRVA Klasa na Niveau od Mesarnica (AMA ne od sekoja Mesarnica).
Zatoa shto seto Meso vo Globus e najdaleku 50 Km od Prodavnicata rasteno !

A i toa Kodot shto si go slikal pogore e prikazna za sebe.
Pishuvav i porano deka ne e toa toa shto tebe a i na mnogumina im se chini!
Da ista firma AMA razlichna Recepta!

I nemoj da me ubeduvash deka ne sum vo pravo zatoa shto znam shto zboruvam od Lichno iskustvo!
Рецептата е различна, сакаш да кажеш дека е поквалитетна?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.719
Поени од реакции
5.767
Рецептата е различна, сакаш да кажеш дека е поквалитетна?
Ne mora da e pokvalitetna AMA ne e ista Pecepta.
Ako imash Globus vo Blizina pojdi i kupi za 99 centi 1L Jeden Tag mleko i kupi od Lidl i sporedi gi po vkusot.
Dvete se od Istata Mlekara proizvedeni!
Hochwald Foods GmbH - Werk Hungen

Ova " Jeden Tag" mleko go kupuvam za pravenje Milchschaum za Cappuccino i e 5 Pati povkusno i poubava Pena izleguva.

4306188357834_4522794.jpg afdf3872d3ac-Lidl_Frische-Vollmilch_web.jpg
 
Последно уредено:
Член од
20 мај 2023
Мислења
512
Поени од реакции
2.257
Еднаш од ова Jeden Tag од Кам купив течен детергент за алишта, пошто цената му беше таман ко за вработен на минималец еден ден пред плата. Алиштата после перењето ми мирисаа на мртов глушец. (n)
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.322
Поени од реакции
7.316
Ne mora da e pokvalitetna AMA ne e ista Pecepta.
Ako imash Globus vo Blizina pojdi i kupi za 99 centi 1L Jeden Tag mleko i kupi od Lidl i sporedi gi po vkusot.
Dvete se od Istata Mlekara proizvedeni!
Hochwald Foods GmbH - Werk Hungen

Ova " Jeden Tag" mleko go kupuvam za pravenje Milchschaum za Cappuccino i e 5 Pati povkusno i poubava Pena izleguva.

Прегледај го приврзокот 411378Прегледај го приврзокот 411379
Ова што ти е повкусно е плус хомогенизирано млеко и затоа пени повеќе него ли она на Лидл.

Хомогенизирањето ја променува структурана на мастите и протеините и затоа ризикот за предизвикување на алергиски реакции е поголем.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.719
Поени од реакции
5.767
Ова што ти е повкусно е плус хомогенизирано млеко и затоа пени повеќе него ли она на Лидл.

Хомогенизирањето ја променува структурана на мастите и протеините и затоа ризикот за предизвикување на алергиски реакции е поголем.
Sorry, na taa sitnica ne obrnav vnimanie koga odbirav slika od Internet.Me mrzi sega da se prefrlam na mobilen i da go slikam :P
Mislev na Obichno svezho mleko !
So ista postapka i od ista mlekara.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.322
Поени од реакции
7.316
Sorry, na taa sitnica ne obrnav vnimanie koga odbirav slika od Internet.Me mrzi sega da se prefrlam na mobilen i da go slikam :P
Mislev na Obichno svezho mleko !
So ista postapka i od ista mlekara.
И двете млека шо си ги постирал се пастеризирани, сеа ова тебе шо ти е повкусно е и хомогенизирано. Така да постапката не е иста а од здравствен бенефит ова што ти е повкусно, дури и полоша.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.619
Поени од реакции
18.091
Месото не се продава замрзнато во германските супер маркети. Тоа само во МК дисконти за храна.

Колку е свежа храната од локалните касапници е сосема друга тема. Сосема друга тема е и како се хранети тие локални животни и со каков концентрат и каква модифицирана "сорта".

Храната во МК е подобра по рестораните поради посвежиот ефтин зеленчук во лето и поради тоа што македонските готвачи знаат подобро термички да го обработат месото и плус не користат полуфабрикати како германските ресторани.

Инаку ако сам дома го готвиш месото од Лидл и месо од локална месара од МК. Ќе видиш која огромна разлика во свежина ја има и дека тоа од локални месари е посвежо е само мит.
Автоматски споено мислење:


Пивата кои се продаваат во КАМ и Стокомак и се германски, врска немаат со германските пива во Германија. А Скопско и Даб се светлосни години назад во споредба со најефтиното пиво во Лидл (правено само за Лидл) додека за локалните германски брендови да не праам муабет.
Во државава се на се 10 кланици дали има, од кои овие се со најголем капацитет. А дали 10% од месото што се продава е домашно, остатокот е од увоз. Па ти да платиш кило пилешко филе скоро 400денари, демек од месара, и да јадеш усмрдено месо е бонбона бизнис, може саламурено ми увалија. :cautious:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom