Брука во КАМ маркетите

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.299
... не е толку важно моето патешесвие/авантура, колку е важен моментот на користење на домашни производи кои за конкретниов пример за паштета и шунка ги има единствено само КАМ, а тоа е важно за нашата економија, ама како за кого!

... и да, повеќе преферирам паштети од 20 денари од македонско производство (тоа „канцерогено“ е само твоја недокажана клевета), отколку да биде од странско производство.

Прегледај го приврзокот 382328

... инаку ни за твојот стрв за јадење, никој не коментираше, за да ти вака коментираш цинично за мое „патешествие/ авантура“, а сигурна сум дека самите два производи што си ги применил во „стрвот“ си ги купил од КАМ, AmiaTahini пакувано за потребите на КАМ, а колку е здрав гранулираниот лук ме мрзи да ти пишувам, важно е што мрчиш против македонските производи, иако користиш и ти македонски производ единствено произведен за потребите на КАМ маркет, ама изгледа не си свесен за тоа!
Го испушти најглавното што @Mister No го кажа! И ти, и сите останати…

Македонија скоро и да нема месна индустрија! Дали Мик дали Пакабеско… све ти е тоа исти ѓаол!
Ни 15% од потребите не ги покриваме со домашно месо!
Тоа се само преработувачки капацитети, а суровината иде бог те пита од каде(!) или во превод, кај ќе ја набават поефтино..

Ама битно уште меѓу народот верување како сме биле ние “земјоделска земја” или демек јадеме нешто домашно…
Тоа што ни патлиџани веќе нема наши, не е битно!
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
1.975
Поени од реакции
2.779
Можда е ефтино у Кам, ама тамо атмосфера, рафтови, ограничен асортиман, праи некој филинг како да пазариш у Молдавију у осмдести.
И у Стокомак исто. Џабе што е поефтино.
Абе кд си пазариш у Веро или Тинекс абе од мераци да бираш и купуеш. Како дете у игротеку.

Едино у Кам иду ради онуј зелену лименку Еделмајстер и едн крем сс укус на кикирики. Друго, шкарт!
КАМ, Стокомак, ДИМ, Кипер и слични се дисконт маркети. Во овие маркети важи филозофијата најдобро за најниски цени. Затоа робата е директно од кутија и асортиманот ограничен. Истата филозофија ја имаат и ЛИДЛ и АЛДИ.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.362
Поени од реакции
35.900
Леле си ми пребарувала по мислења, голем кур. За две паштети што можеш исти такви (ако толку ти се јадело) да ги најдеш у било кој маркет и у маалска продавница.
Ела ако сакаш на гости ќе ти напраем хумус со производи од кам за да не талкаш низ градов и две паштети да бараш. Поздрав е хумусот инаку. Уствари ти си докторка, верувам дека знаеш.
...па морав да видам од каде тој излив на негативизам кај тебе, оти не сум те приметила на форумов, инаку познат ми е синдромот на Македончето за самоуништување, нема потреба да објаснувам понатаму!
П.С.
пробај ги прво паштетите од МИК Свети Николе, па после прави споредба со било кои маалски паштети!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.248
Поени од реакции
39.996
Маалски паштети :icon_lol: све е тоа отроф, процесирано месо од којзнае што, освен таложење сало и замастување на црн дроб, со таква диета ништо нема да добиеш. Најјаки ми се оние што даваат 50 денари за Аргета и ја прават којзнае што, а за тие пари туна можеш да си купиш или сардина.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.362
Поени од реакции
35.900
Ubavo, se soglasuvam.
Uste poubavo ke bese toj "makedonski proizvod" da ne bese praven so uvozna surovina
...а од каде ја знаеш таа информација или ти е претпоставка?

ice_screenshot_20230623-152337.jpg

...кланица (објект за колење на домашни животни кои се наменети во исхраната на човекот), за колење...свежо месо! :toe:
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.545
Поени од реакции
5.775
...а од каде ја знаеш таа информација или ти е претпоставка?

...кланица (објект за колење на домашни животни кои се наменети во исхраната на човекот), за колење...свежо месо! :toe:
Verucaj, duso... Ne pretposravuvam, znam...

Inaku, OK ti e forsiranje MK proizvod namesto uvoz. Surovina e manje/vise ista, prednost e sto ke ima poveke MK rabotni mesta, pridonesi, danoci. Taka da, za tvojot izvestaj vo stil na influenserka - Like!
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.129
Поени од реакции
3.561
Маалски паштети :icon_lol: све е тоа отроф, процесирано месо од којзнае што, освен таложење сало и замастување на црн дроб, со таква диета ништо нема да добиеш. Најјаки ми се оние што даваат 50 денари за Аргета и ја прават којзнае што, а за тие пари туна можеш да си купиш или сардина.
Јас ја мавам онаа сецканата туна, со исецкан кромид парче ја правам.
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
...а од каде ја знаеш таа информација или ти е претпоставка?

Прегледај го приврзокот 382335

...кланица (објект за колење на домашни животни кои се наменети во исхраната на човекот), за колење...свежо месо! :toe:
Паштети, виршли, колбаси индустриски, шунки, нарезоци и се друго у разни варијанти, без разлика на производител, се прави само и само од пилешки МОМ, у превод механички обезкостено месо. Колку е и обезкостено и овезпердувано, зависи нормално и од каде иде и која класа е. Кај нас нема и е целосно зависно од увоз (кај нас пиле нема. не па мом). Лаички објаснето, се што вреди како месо се вади претходно, а останатото се пушта у машина од едната страна и излегува една каша од другата која личи на месо. Со преработка и додавање на зачини се прави понатаму што то душа сака, лепота.
 
Член од
16 јануари 2021
Мислења
377
Поени од реакции
1.104
Да не се лажеме Аргетата е стварно убава
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.573
Поени од реакции
20.329
Тај паштета што гу сликала кугар бијонсе, можда е македонски производ ама праена од увезни комодо змеј нокти и канадски рогови од дивокозу.

Паштета бе,тој треа да се укине сс закон.
 
Член од
4 мај 2011
Мислења
1.282
Поени од реакции
563
Маалски паштети :icon_lol: све е тоа отроф, процесирано месо од којзнае што, освен таложење сало и замастување на црн дроб, со таква диета ништо нема да добиеш. Најјаки ми се оние што даваат 50 денари за Аргета и ја прават којзнае што, а за тие пари туна можеш да си купиш или сардина.
а туната полна со жива ... :(
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.642
Поени од реакции
23.651
Леле си ми пребарувала по мислења, голем кур. За две паштети што можеш исти такви (ако толку ти се јадело) да ги најдеш у било кој маркет и у маалска продавница.
Ела ако сакаш на гости ќе ти напраем хумус со производи од кам за да не талкаш низ градов и две паштети да бараш. Поздрав е хумусот инаку. Уствари ти си докторка, верувам дека знаеш.
Ако на некого во сред дебата не му ископа мислење од пред 100 год, нејзиното суштествување на форумов станува безначајно.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
25
Сум патувал по странство и можам да кажам дека квалитeтот и вкусот на храната во нашата држава е 100 пати подобар него ли било кој продукт во западна европа. Rewe и Едека во Германија како најборјни и најскапи за пазарање маркети преку половина од производите по рафтовите се од балканско потекло што зборува за вкусот на нашата храна. Исто така било кој продукт од МИК или Пекабеско или Кам со македонско потекло е подобар него ли срањата кои ги купувате од Лидл во Солун :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.248
Поени од реакции
39.996
Многу се омаловажува нашето а се глорифицира све странско. Овде на балканов конкретно Македонија, Србија, Хрватска имаш најквалитетни производи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom