Брливи деца - ген и/или недоволно домашно воспитување?

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Деца ко деца, сите се заебаваат. Но некои не знаат за граници.
Имам работено во интернет кафе и сум ги посматрал... се закачаат се зезаат ама не константно. Но има некои што не знаат за граници. Дали не можат да трпат нормално однесување барем за кратко време, дали има некој брлив ген или е недоволно домашно воспитување? Најверојатно за секој е различно или пак миксови.

Баш вчера, паркирам рикверец и застанал на сред улица. Му викам тргни се да паркирам. Се смее и не мрда. Тргни се ќе те удрам. Продолжува да се смее и не мрда. Полека се движам наназад и почна да изведува, да ја бутка колата. У меѓувреме, има едно улично куче што оди по мене цело време и седи кај мене пред куќа му давам од време на време јадење и вода, и поради брливото однесување на детево го нападна и касна, троа. Крена паника, почна со камења да ја мава, ќе ја земел воздушната од дома не знам што. Не е битно тоа. Не дај боже, ќе ми се стисне гас ќе го удрам, ќе се напраи драма. Детево има брат моја генерација и тој беше таков како мал. Цело време тепачки, закачки... едноставно, не можат да седат мирни.

И тоа... може ли генов(ако воопшто е) да се искорени со построго домашно воспитување или џабе?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Досега имам 6 пати ошамарено такви деца,за кои двајца ми доаѓале на врата на кавга зашо сум го ошамарил,па дај жено воспитај си го детето,ко ненормално се смее и нема никаква почит,одвај 10 години фатило мачка за опаш и ја врти ко врталешка да е или пак се мисли на некоја фешн писта на боксерици шета сред град...
 
П

Паган-др

Гостин
Голема улога игра домашното воспитување, ама ако е детето диво, ти мавај му шамари колку сакаш, ќе остане диво.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Голема улога игра домашното воспитување, ама ако е детето диво, ти мавај му шамари колку сакаш, ќе остане диво.
Ако е чкарт квалитетот, џабе е поправки, доправки... ќе смрди оддалеку на фушерај, евтино :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Јас работам на место кај што идат секакви дечишта ама морам да ги истакнам америчкиве дебилчиња ..... немам зборови да опишам каков хаос прават
 

Hedera

Noxious
Член од
20 јуни 2012
Мислења
91
Поени од реакции
84
Мислам дека е повеќе воспитување отколу гени, а ако се погоди и луди гени да има...нема крај за глупостите. Сепак воспитувањето е тоа кое одлучува. Сите имаме потенцијал за глупости, ама не сите имаат родители кои поттикнуваат такво однесување и плус се оправдуваат со - не знаеме што да му правиме.
Е како јас знаев што треба а што не треба да правам? Или кога направев глупост знаев дека ќе го јадам стапот?
И што ме најмногу нервира се новиве теории да не му се викало на дете, ќе имало трауми, ќе му се навлечеле стравови. За поттчукнување по задник да не ни зборувам (друго тепање не ни поддржувам) - детето ќе станело агресивно, ќе тепало сопруга / сопруг / деца во иднина. BULLSHIT! Што ни фали бре на мене и брат ми на пример? Тепаме по дома, викаме по дома? Двајцата сме возрасни, завршивме школо, работиме, културни сме и воспитани.И што ако добивме по неколку воспитни, казни да седиме во соба и по некое викање? Ќе видам какви ќе се овие генерации, на кои за се' им се попушта.
 
Член од
5 април 2007
Мислења
1.609
Поени од реакции
298
Котекот од рајот излегол, али оди објасни им да денешниве родители дек детето им направило некој лошотилок нема шанси го брани така да ова потоа добива сила усте поике да дивее.
Е затоа јас едно од комшичињава мавна со камен, а ми беше отворен прозорот и влезе каменот внатре фино лепо излегов шамарење го частев, дојде мајкаму која растела во планина па дошла у град ке ми соли памет откарам у три лепе п.м и чао, сега е све у најдобар ред ко поминува покрај мојата куќа не ни погледнува.
Инаку денешниве деца освен играње игрички на компјутер, незнаат нека игра на улица да заиграат, па ние ко мали од улица неможеш да не приберат да јадеме, овие седнало 11-12 години цигара запалило, а да го погледнеш 3 кутии цигари се потешки од него:).
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.729
Поени од реакции
9.839
Денешниве деца се крајно неваспитани,тешки копуци..никого не фермаат,све е тоа поради невоспитание,разгалени па усмрдени што се вика.
 

Alekr

Kajgana's Heroj Ulice
Член од
28 ноември 2010
Мислења
2.728
Поени од реакции
1.913
Мислам дека е повеќе воспитување отколу гени, а ако се погоди и луди гени да има...нема крај за глупостите. Сепак воспитувањето е тоа кое одлучува. Сите имаме потенцијал за глупости, ама не сите имаат родители кои поттикнуваат такво однесување и плус се оправдуваат со - не знаеме што да му правиме.
Е како јас знаев што треба а што не треба да правам? Или кога направев глупост знаев дека ќе го јадам стапот?
И што ме најмногу нервира се новиве теории да не му се викало на дете, ќе имало трауми, ќе му се навлечеле стравови. За поттчукнување по задник да не ни зборувам (друго тепање не ни поддржувам) - детето ќе станело агресивно, ќе тепало сопруга / сопруг / деца во иднина. BULLSHIT! Што ни фали бре на мене и брат ми на пример? Тепаме по дома, викаме по дома? Двајцата сме возрасни, завршивме школо, работиме, културни сме и воспитани.И што ако добивме по неколку воспитни, казни да седиме во соба и по некое викање? Ќе видам какви ќе се овие генерации, на кои за се' им се попушта.
И јас тоа се чудам, како мали собратми се убивавме, со ножеви се имаме бркано, на улица со патики, саксии, камења се тепавме, тупани летаа низ куќата, ќе дојдеше таткоми ќе ни опнеше по некој шамар и мрш на спиење, другиот ден пак исто кога се на работа сите, и до ден денес кавги има и секако тепачки, па супер сме :D никој нема трауми фала богу, има многу невоспитани, и сега ако ти прави беља некој надвор ако излезиш да го зашамариш одма Полиции, судови, на вести ке те има за насилство, па не дај боже да те видат со мало дете да правиш муабет, одма педофил си, по весници ќе те има, полека пополека никој со никој нема да се гледа, се е делено :/
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.183
Се сеќавам како мал деца како деца секој ден се качувавме на дрвјата во маало и мававме по луѓето со што најдеме. Еден ден ми се погоди да мавнам каменче на една жена и почна да и тече крв од главата. Кога ме виде кој сум веднаш отиде дома и кажала на моите. По брза постапка ме симнаа од дрвото и ми удрија едно добро месење од 15 минути. После тоа морав да и се извинам на жената и никогаш повторно не ми се случи нешто слично. Си го добив своето, и се опаметив.

Зборот ми е дека тогаш се плашевме од дома и од ќотекот што го јадевме, еднаш двапати ќотек и завршена приказна, никогаш повеќе нема ни да помислиш да ја направиш истата грешка. Денешниве деца поради недостиг на домашно воспитување и ќотек не знаат каква глупост да направат. Родители многу послабо им пискаат и им дозволуваат се, а тоа не е в ред. Кога ќе порасне може ептен да мрдне и да стане некој тежок криминалец. Пример ми е комшијата сега у зграда, син му во маркетот од спроти прскал со вода внатре и утоп ги направил луѓето. Таткото на детето мртов ладен си седи на тераса и го гледа сето тоа сценарио и никако не му текнува да му каже или да му врзи две три по вратот.

Пред се сметам дека криви се родителите бидејќи колку повеќе им допуштаат на децата толку полошо прават и за нив и за децата.
 

Seniorita

џм..
Член од
11 април 2011
Мислења
1.344
Поени од реакции
681
очигледно имат го подзаборавено " Мирко мири деца " ;)
 

closertb

Пластичен
Член од
23 октомври 2011
Мислења
893
Поени од реакции
1.049
Е како јас знаев што треба а што не треба да правам? Или кога направев глупост знаев дека ќе го јадам стапот?
Има деца не се плашат од стапот. Што тогаш?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Од ништо не се плашат и не слушаат никого. Кај некои ни ќотек не помага. Порано како деца, цела зграда те праќа по леб, цигари, па без збор сме оделе да купиме, па ќе ни дадат десет денари за сладолед како „фала“. Сега бре со ќотек не ти иде до продавница, старите одат.
Многу се разлигавени, никаква почит кон постари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom