ЗАГАДУВАЊЕТО НЕ СОПИРА, СЕКОЈА ГОДИНА НОВИ 4.500 ЗАБОЛЕНИ ОД РАК!

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од bobipp, 9 октомври 2014.

 1. bobipp

  bobipp Let's cook!

  Член од:
  15 август 2008
  Мислења:
  10.413
  Допаѓања:
  4.064
  [​IMG]

  Две третини од годината сме изложени на загадување, а се проценува дека една третина од смртните случаи се од аерозагадување. Министерството за животна средина само констатира загриженост за процесот на набавка на филтри за фабриките со што се очекува да се намали загадувањето

  Целиот текст тука...

  Ќе биде интересно есенва/зимава...искрено ве жалам вие што живеете Скопје. :( Имав среќа да избегам оттаму пред 2 години. Е ова е вистински реален проблем кој треба власта да се зафати да го реши а не тркала, споменици, галии, казни за сиромаштијата, итн...:facepalm:
   
  На TheStarOfKutles, ZeenaK9, Solaire of Astora и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.253
  Допаѓања:
  30.988
  Да важеа законите, казните, давачките и останатите начини на кои го цедат обичниот граѓанин, за сите луѓе во земјава, ова ќе беше одамна прва мета на "ревносните" спроведувачи на новите санкции.
  Но, зарем се исплати на Минчо да му се преречува заради труењето на целиот град? Многу поише се исплати од повеќе обични луѓе преку измислени давачки и задолжителни услуги, кои никој не ги бара, казни и санкции, да се исцеди и последниот денар.

  Зарем ние треба да очекуваме овој калабалак од рестрикции, казни и давачки да цважат и за Минчо и слични? Ако тоа се случи, кој знае, можда на некој ќе му текне дека и за Албанците треба сите овие обврски да важат....
   
 3. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.518
  Ако Министерството докаже дека ракот настанува од загадување - ќе добијат Нобелова награда
  А вака .....
   
 4. Roko Dilan

  Roko Dilan

  Член од:
  17 февруари 2013
  Мислења:
  575
  Допаѓања:
  478
  Загадувањето секогаш се зголемува во зима ,тоа е факт.Голем проблем е греењето со дрва ,ама сега засега нема алтернатива.
   
 5. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.518
  Извини, но морам да ти речам, од греењето на дрва нема никакво загадување. Ништо нема отровно во пепелот од дрва. Ако некој сака може и да го јаде. Нити од чадот од дрва има нешто опасно. Баш е вкусно да јадеш чадено месо на дрва, сланина, колбаси и слично.
  Загадување има од моторите на автомобилите поради непотполно согорување доаѓа до појава азот оксид и јаглен моноксид. Емисијата на олово постои ако се користат старите видови бензини.
  Индустрија слабо имаме
  Што значи ова што го вели Министерството е самореклама демек тие се грижеле
   
  На TheStarOfKutles, Pane-G, Panter 01 и уште 14 други им се допаѓа ова.
 6. Mario Gómez

  Mario Gómez Гостин

  Што да реши владата бе тука? Као некоја тешко индустријализирана држава сме као Кина па од тоа се загадува. Скопје има таква местоположба плус зимно време магла и градот е у балон, топлење на дрва, зголемен сообраќај со стари дизел коли и нафта со ужасен квалитет и како да дишиш од ауспух директно.

  Исто е и у Техеран, еден од најзагадените градови у светот. Едноставно зимана носете маски и тоа е тоа.
   
  На Xibalba и Zaphod Beeblebrox им се допаѓа ова.
 7. Zaphod Beeblebrox

  Zaphod Beeblebrox Поранешен покул Божино

  Член од:
  7 јуни 2008
  Мислења:
  16.547
  Допаѓања:
  20.963
  Ах започнува сезоната на слики од фабрички оџаци кои испуштаат водена пареа а сите се палат дека е загадување. <3
   
  На UpaDown, Darling, Out Of Reality и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. Del Boy

  Del Boy

  Член од:
  28 септември 2012
  Мислења:
  6.978
  Допаѓања:
  14.254
  Заеби загадувањето , сега и ебола дојде.

  Во меѓувреме запослени се 10.000 за 100 дена. Фак ју обичен цитизен.
   
  На Makaron, Pane-G, ILIJA_NEO и уште 4 други им се допаѓа ова.
 9. M-1

  M-1 Добро утро Махачкала!

  Член од:
  6 септември 2010
  Мислења:
  3.897
  Допаѓања:
  6.564
  Нија сне лавој Македонски, нија не се разбољваме ни рак не фашартаме нија не се побољваме.
   
  На kjara и @cool@ им се допаѓа ова.
 10. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  ебате лавојте што ги збира у мишја рупа:pos:
   
  На mona999, acermk и M-1 им се допаѓа ова.
 11. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  5.340
  Допаѓања:
  3.216
  Загадувањето се зголемува а не да сопира.....и уште не го доживеавме максимумот од контаминацијата од 1999......кај и да е за 1 год. здравје :)
   
 12. Безидејазаник

  Безидејазаник

  Член од:
  24 јуни 2011
  Мислења:
  523
  Допаѓања:
  462
  Секако дека не е штетно. Од минатото па до денес најдобар начин за миење на пченка од лупката е ако таа се вари со пепел при што лупката опаѓа а пченката е добра за јадење.
   
  На UpaDown, blue ladybug и Смрт за зони и пајак воз. им се допаѓа ова.
 13. Anco

  Anco За солун ДА, ЗА срем НЕ

  Член од:
  1 ноември 2011
  Мислења:
  7.301
  Допаѓања:
  12.681
  Јас работам „ТАМУ“ - (види слика во почетокот) и еднаш побарав да се земе примерок од воздухот во погон и
  ДА СЕ ИСПИТА ,....(тврди честички,дим,ЦО2,прашина,киселини,испарувања, и друго,...... и ќе ме утепаа.
   
  На Pane-G, @cool@ и bobipp им се допаѓа ова.
 14. osa

  osa >>>>>>

  Член од:
  20 јануари 2009
  Мислења:
  812
  Допаѓања:
  181
  nema vreme minco da kupi filtri !!!
  slobodnoto vreme go troshi kako "glaven svedok "vo sudski proces....zaedno so trifke im go ebaa mamiceto na bozemskite shpioni ...gleash kolku se jaki dvajca svedocea ,a 19 go krkaat i toa vkupno 73 godini !!!!
  vie pa mislite choek e ovoj??? nego ne mu e gajle za site ziteli na Skopje ,ke mu bide gajle za 19 luge shto im upropastil zivot ..ne bre nemaat gajle ovie vakvi zombi ...
   
 15. Out Of Reality

  Out Of Reality

  Член од:
  5 јануари 2008
  Мислења:
  2.495
  Допаѓања:
  2.349
  Значи не се лажете со железара, главниот фактор на зАгадувањето во скопје се автомобилите.
  Нека измерат во недела кога 60% помалку раздвиженост има во градов, 60% почист е воздухот.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: