Брак со многу постар партнер

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
Да де и баш затоа нити ќе трошиш пари по курви пиење туку се дома ќе ги носиш, од шо си во паво стапката на разводи затоа е 450 % зголемена последниве 20 години.
Во ред, секој си има свое мислење, јас мислам дека тоа е добро, и затоа стојам на тоа.
Сеа добро можеби 22 се малце но 27-28 богами се многу.... п,с после му е лекот само ОД АЛБАНИЈА!
Оти чекаа дечките да се женат на 27-28 фатија лоши патишта па дури и албанките не му седат :D
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Во ред, секој си има свое мислење, јас мислам дека тоа е добро, и затоа стојам на тоа.
Сеа добро можеби 22 се малце но 27-28 богами се многу.... п,с после му е лекот само ОД АЛБАНИЈА!
Оти чекаа дечките да се женат на 27-28 фатија лоши патишта па дури и албанките не му седат :D
Извини да те прашам од кое село си бе момче ?
 

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
Извини да те прашам од кое село си бе момче ?

Потекло од Крушево, моментално место на живеење Битола, оженет, 2 дечиња, 1 машко и 1 девојче.... па до сеа не сум се развел :D п.с ке го продолжев муабетот али не сакам да ја расипувам темата :D
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Потекло од Крушево, моментално место на живеење Битола, оженет, 2 дечиња, 1 машко и 1 девојче.... па до сеа не сум се развел :D п.с ке го продолжев муабетот али не сакам да ја расипувам темата :D
Ај нека ти се здрави и живи и големи да растат, претпоставував дека си од тие селата Битола Прилеп шо по акцентот шо по муабетиве и менталитетов, ај уше малку ќе излезете од турско и вие, а и може ќе престанат да ви бегаат по австралии и америки чупињата :)
 

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
Ај нека ти се здрави и живи и големи да растат, претпоставував дека си од тие селата Битола Прилеп шо по акцентот шо по муабетиве и менталитетов, ај уше малку ќе излезете од турско и вие, а и може ќе престанат да ви бегаат по австралии и америки чупињата :)

Реков дека не би сакал да ја расипувам темата, и да се контрам/карам.
Во „селата“ Крушево, Прилеп, Битола, се живее многу подобар живот спрема „СРБОМАНСКИОТ“ живот во Скопје :D
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
Смешна си ти што очекуваш после изјавата дека кога си имала 16, си се забавувала со некој од 20 и кусур, кој наводно не бил доволно зрел за тебе ние да те сфатиме сериозно..

Настрана од животот кој го живееш денес кога си полнолетна и лично одговараш за своите постапки, за разлика од претходно.
Воопшто не е смешно. Има и мажи и жени кои се такозвано зелени откинати. Тие не созреваат никогаш. Си остануваат зелени и на 26 и на 36 и на 56.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.575
Чисти примери имам затоа стојам на тој став...!
Многу роднини пријатели на тие години се мажија/женија па животот му е топ..

а исто имам многу пријатели/роднини кој ја нагазија 30 ката, ризични години.. останаа неженети немажени.. сепак се зависи од местото на живеење, разни попови разни шапки... п.с од колку да ги трошам парите по глупости.. курви, пијанчење, и ред други работи.. барем ке знам ! женет сум и има за што да ги трошам парите!
Што ли ќе прават сега неженети на 30 години? :eek: Како ли Бог им дарил таква сурова судбина? Како ли деца ќе имаат на 34-5 години? Ужас, смилувајте се, дајте да им најдеме одма сопруг/а, ОДМА! Упс, извини, не одма туку веднаш, живеам во србоманското Скопје, така ми иде да си пишам на селскиот дијалект.

На секои два три месеца форумов успешно ме потсетува дека ограниченоста всушност нема граници.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.882
Не го прашувај, тргај за Албанија! Уште колку треба да те трпиме како стар и исфрустриран ерген?
Па кога нашите спонзоруши бегаат за црногорци,босанци,срби во шведски медски германии, ќе увезуваме ние од запад шо ќе праиме.
Ќути уште тие што не трчаат по пари задоволни се со едно купатило,глеаш нашиве да не им беше зинат гзот за пари ќе си останеа тука и не ќе моравне да увезуваме.
Башка и тенкички се тие не се по 130 кила, па можеме и да ги прераниме со нашите скромни примања :icon_lol:
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Па кога нашите спонзоруши бегаат за црногорци,босанци,срби во шведски медски германии, ќе увезуваме ние од запад шо ќе праиме.
Ќути уште тие што не трчаат по пари задоволни се со едно купатило,глеаш нашиве да не им беше зинат гзот за пари ќе си останеа тука и не ќе моравне да увезуваме.
Башка и тенкички се тие не се по 130 кила, па можеме и да ги прераниме со нашите скромни примања :icon_lol:
Ако ми го кажиш рецептот за домашно пиво ќе ти наместам една дотка од кај мене во селото.
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
245
Поени од реакции
250
Да не забегувам од темата, но сепак не можам да се возджам и да не пишам, значи едноставно брак со голема разлика во години тоа не е БРАК, тоа е уништување на животите на 2 цата партнери.
по мое до кај 3-4 години разлика го бидува брак, и тоа постар да биде мажот од жената
(стар муабет,,ЖЕНАТА ПОБРЗО СТАРЕЕ ОД МАЖОТ“ кратко, јасно и вистинито) п.с да се вратиме на големата разлика во годините, на пример јас имам 40-50 години и земам жена од 20-30 години, едноставно ако сум се оженел на 20-21 година, таа би ми била „КЕРКА“ е сеа тоа да го оставиме, туку да видиме како ке биде уништен животот на девојката, ке бидат во брак уште 20-30 години мажот би имал 60-70 години(дедо) жената би имала 40-50 години едноставно жената би била во времето кога треба да расти деца а не да гледа „СТАРЦИ“ и тоа кој старци својот маж!
Едноставно не можам да ги смислам тие бракови, кој претежно во тие бракови нема деца што велиме по старски ЧЕЛАТ, има многу несогласувања, препукувања и што е нај важно изневерувања!!
И уште едно мое лично мислење, нај добрите години за женење се од 22 до 24 години МАКСИМУМ, а кај девојќите за мажење од 20 до 23 години, со тоа едноставно ем нема да му го берат гајлето родителите на керките, дане му станат ороспишта и сл... ем ке си се приберат, задомат, задомаќинат, вработат и сл.. се разбира доколку му е на прво место „УБАВИОТ ЖИВОТ“ доколку го гледаат животот во кариера ке завршат на крај со некој ДЕДО/БАБА!
Се надевам дека некој ме свати што сакам да кажам :D
Можеби жената побрзо созрева од мажот ,макар што тоа е индивидуално за секого ,а физички не би рекла дека побрзо старее ,сите парови што ги знам постари кои се тука со годините секаде жените изгледаат многу помлади од мажите ,и затоа кога јас сум повеке жената да земе помлад партнер отколу мажот поради многу причини кои и одат во прилог на жената
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
33
Поени од реакции
32
овој наш Балкан ми иде преку такво,а и богами од мислењата дека љубов не може да има ако има голема разлика...кој уствари го смислис тоа правило? И како може да зборуваш против ако не си го доживеал?
Може да има и тоа како и воопшто не ги осудувам ,познавам неколку парови кои се разлика над 15 год и функционираат беспрекорно
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
овој наш Балкан ми иде преку такво,а и богами од мислењата дека љубов не може да има ако има голема разлика...кој уствари го смислис тоа правило? И како може да зборуваш против ако не си го доживеал?
Може да има и тоа како и воопшто не ги осудувам ,познавам неколку парови кои се разлика над 15 год и функционираат беспрекорно
Точно се сложувам со тебе.

Во балканскиот менталитет постојат некои непишани правила по кои најчестото луѓето се водат. Јас познавам каде што има бракови кои се 12 години разлика имаат две деца и си живеат навистина добро, океј факт е дека не постои брак кој е беспрекорен но битно годините не им се пречка. Во македонија да кажеш дека имаш женска постара од тебе пример 10 години тогаш тебе ќе ти закачат етикета како дете со посебни потреби во мозокот, а на неа ќе и закачат роба со погрешна етикета... а друга работа што нејзините или пак твои во случајов нема да прифатат таква врска. Најчесто такви врски -бракови од луѓето ( читај проста раја луѓе) одма прашуваат колкав е/колкава е? и ако кажеш дека разлика е голема одма почнуваат од типот на моабети: Таа тебе те искористува, ти дете си, не сфаќаш немаш сеуште памет итн. дробење трици триста. и обратно од женска страна. Но тоа е тоа овој балкански прост менталитет кои 90% од луѓето живеат од типот на моабетите што ќе каже комшијата? затоа многу бракови се растурени,врски итн, или пак се правиш држ не дај ситуација. Јас имам врска која разликата е 7 години скоро и нејзините навистина ме прифатија одлично... мило ми е што ти е немаат балкански менталитет туку размислуваат сосема разумно и не се мештаат во туѓите нешта. Битното е што таа е поголема од мене но сепак си имаме заеднички јазик, многу мие мило што луѓето на кои ќе им кажам се зачудуваат како е можно? се прашуваат но јас сум среќен што јас размислувам поинаку,таа размислува исто како мене и нејзините родители немаат проблем со нашата врска. Битно не живееме за комшијата (читај народ)


Битно не се замарајте и нека не ве боли уво, уживајте си во врска и не се замарајте... пошто ако угодувате на петко,станко ќе останете на крај сами таму некаде во кош... нешто како казнети по сама волја...
 

perez9

расипано јајце
Член од
30 декември 2013
Мислења
1.041
Поени од реакции
991
До кај 10 години се вари некако ама после 15 можи веќе татко да ти биди....

И навистина не можам да ги сфатам оние кои што се загледуваат во девојчиња од нив помлади 20 години... Одвратни ми се :sick:, Стари дркули....( Ти си младо пиле а јас стар мачор) и не мислам само на врски како општ поим мислам и на швалерски врски...
Една другарка ми кажуваше шо и кажувала комшивката... Ја палеле постари мажи и скришум одела со пријателите на татко и :tapp:. И тој татко и па со какви се дружи:facepalm:

На времето прабаба ми и прадедо ми биле 17 години разлика, ама то време било друго оти се зеле со стројници, а сега не можам да ги сфатам од шо мака ода со постари мажи, уствари од шо можи, за пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom