Бракот како институција

Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
сеа овака јинг јанг јас за тебе имам едно прашање. зошто според тебе бракот не е институција? како што ти кажа џерард никој тебе не те тера да направиш свадба со 700 луѓе можеш да направиш и веселба со само 10, 20 или 30 луѓе и никому ништо. Бракот е институција бидејќи ти кога се регистрираш уствари потпишуваш документ со кој се обврзуваш на на некои брава кои ги има брачниот другар и кој си должен/на да ги исполниш а во случај да не ги исполниш партнерот има законско право да бара развод.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Jas sum ZA brakot i go gledam kako edna normalna prirodna pojava.
Brakot go gledam kako razgranicuvanje od ona shto bilo predhodno (vrska) so ona shto sledi ( semejstvo,zaednicko ziveenje no i prava i obvrski). I pred se toa e edna tradicija kako i opshtestvena taka i pravna. Zosto ne bi ozakonila mojata ljubov?Ne e toa za u slucaj da ne se razvedam utre (iako i toa moze da se sluci) tuku ima milion drugi situacii kao nasleduvanje i tn i tn.
I isto taka so toa pokazuvam deka ja prifakjam obvrskata da bidam so nekogo forever and ever :pos: .
Jas pa obratnata situacija- preteranoto protivenje na brakot go gledam kako nacin da se izbegne obvrskata i nacin na koj polesno kje moze da se istapi od taa zaednica. :wink:
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Dani^^^ напиша:
Jas sum ZA brakot i go gledam kako edna normalna prirodna pojava.
Zosto ne bi ozakonila mojata ljubov?Ne e toa za u slucaj da ne se razvedam utre (iako i toa moze da se sluci) tuku ima milion drugi situacii kao nasleduvanje i tn i tn.
A ima razlika pomegu situacija "razvod," i situacija "nasledstvo?" TI bese pravnikot ili 'onaa drugata vo tebe' bese vo taa profesija?? Prosti mi ne se sekjavam - kako i da e toa nebitno. Vo ocite na 'pravoto,' steknuvanje so imotni i materjalni dobra po pat na nasledstvo ili razvod, e edna te ista gorubija- i dvete mozat da zavrsat mirno, i dvete so tepacki, i u dvete ke ima srekjni i ne tolku srekjni stranki, u po dvete nekoj ke si ostane samo so ona u race, a advokatite ke si zaminat so pari u dzeb. Cisto za klarifikacija.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
OBDN напиша:
Dani^^^ напиша:
Jas sum ZA brakot i go gledam kako edna normalna prirodna pojava.
Zosto ne bi ozakonila mojata ljubov?Ne e toa za u slucaj da ne se razvedam utre (iako i toa moze da se sluci) tuku ima milion drugi situacii kao nasleduvanje i tn i tn.
A ima razlika pomegu situacija "razvod," i situacija "nasledstvo?" TI bese pravnikot ili 'onaa drugata vo tebe' bese vo taa profesija?? Prosti mi ne se sekjavam - kako i da e toa nebitno... vo ocite na pravoto, steknuvanje so imotni i materjalni dobra po pat na nasledstvo ili razvod, e edna te ista gorubija- i dvete mozat da zavrsat mirno, i dvete so tepacki, i u dvete ke ima srekjni i ne tolku srekjni stranki. Cisto za klarifikacija.
Дали има разлика меѓу развод и наследство?Па види вака...у развод со имотни и материјални добра се здобива партнерот а со наследство покрај партнерот и твоите деца.Она што сакав да го кажам со мојот пост беше тоа дека со бракот ги штитам и моите деца а не само своите интереси.
И да - тоа е другата во мене -правникот,ама тебе не ти иде разграничување на поими...
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Абе види-таму у Америка тоа веќе станува нормално...кај нас фала богу не е уште дојден тој тренд на разводи за огромни суми на пари.Таму е изгубена смислата на бракот па и на љубовта .Јас зборам за општество каде што колку-толку традицијата и заедницата сеуште се почитуваат и важат за свети нешта.
А дека е бизнис-па до некаде е .Ама и како што кажав- е и еден начин на обезбедување на правата на следните генерации кои доаѓаат па и на правата на самите брачни другари. Ако тоа не беше озаконето којзнае колку заедници ќе се створеа и растуреа без на никого да не му биде гајле.Па уште колку деца ќе пропатеа уз пат....
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Dani^^^ напиша:
OBDN напиша:
Dani^^^ напиша:
Jas sum ZA brakot i go gledam kako edna normalna prirodna pojava.
Zosto ne bi ozakonila mojata ljubov?Ne e toa za u slucaj da ne se razvedam utre (iako i toa moze da se sluci) tuku ima milion drugi situacii kao nasleduvanje i tn i tn.
A ima razlika pomegu situacija "razvod," i situacija "nasledstvo?" TI bese pravnikot ili 'onaa drugata vo tebe' bese vo taa profesija?? Prosti mi ne se sekjavam - kako i da e toa nebitno... vo ocite na pravoto, steknuvanje so imotni i materjalni dobra po pat na nasledstvo ili razvod, e edna te ista gorubija- i dvete mozat da zavrsat mirno, i dvete so tepacki, i u dvete ke ima srekjni i ne tolku srekjni stranki. Cisto za klarifikacija.
Дали има разлика меѓу развод и наследство?Па види вака...у развод со имотни и материјални добра се здобива партнерот а со наследство покрај партнерот и твоите деца.Она што сакав да го кажам со мојот пост беше тоа дека со бракот ги штитам и моите деца а не само своите интереси.
И да - тоа е другата во мене -правникот,ама тебе не ти иде разграничување на поими...
Na decata pravata na nasledstvo im gi garantira brakot? Aj odi zemi i gi togash na "sestra ti" pravnite knigi i citni, kako ide so nasledstvoto. A ja ke ti kazam, nemora da stavash potpis na hartija za da decata utresni bidat naslednici - nasledstvo po krvna osnova se vika toa, ne po brakova.

p.s. So koj maz ti planirash "vecna ljubov" ako se plasis deka utre toj moze da go uzurpira pravoto na nasledstvo na tvoite (btw i negovi) deca?
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Тоа -на сестра ти книгите не ти го разбрав-ама нема врска.
Правата на децата родени во вонбрачна заедница можат многу лесно да бидат оспорени т.е многу полесно од правата на децата родени во брак.
Да не се караме сеа тука околу правни работи мислам дека доволно сум упатена у брачно право-како еден од предметите што ги изучувам.
Како и да е ако оваа дискусија те интересира и понатаму можеш да ми се обратиш по пп да не замараме луѓе со ова. :wink:
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Dani^^^ напиша:
Тоа -на сестра ти книгите не ти го разбрав-ама нема врска.
Правата на децата родени во вонбрачна заедница можат многу лесно да бидат оспорени т.е многу полесно од правата на децата родени во брак.
Да не се караме сеа тука околу правни работи мислам дека доволно сум упатена у брачно право-како еден од предметите што ги изучувам.
Како и да е ако оваа дискусија те интересира и понатаму можеш да ми се обратиш по пп да не замараме луѓе со ова. :wink:
:poos:

Dani^^^ ova e off topic, ama moram da recam Te sakam.

Hipoteticki da prifatime deka si u pravo za ova gore shto go kazuvash (iako ne si, na krv gi stavam site svoi "lesno" osporlivi prava).

I cek sea, ti u brak ke se vpustash so nekoj, i ke iskazuvash vecna ljubov, a vleguvash od start so pomislata 'zamisli eden den ako gi opsori pravata na moite deca t.e. ne im ja dade nivnata kukja na niv. ,cekaj da mu staam burma na raka so e sigurno, sigurno e.' I toa e razlicno od pomislata "utre ako me vara, ili ne mi e vise interesen da mozam da go ostaam, t.e. nacukam i se da mu zemama?'
A mor srekjo... produmaj pred da iskazuvash romantiki i nivniot soodnos so institucijata brak ;)

A von bracna zaednica osporeni mozat da bidat samo tvoite prava - ako nekoj go napikal nekade kaj shto ne treba, odgovornostite prema decata nikogash nemozat da se osporat... krv ne e voda, a DNA semplovi dusa davaat. Ne si slushnala ti za lugje koi zaprepastile celi familii zatoa shto im se javilo dejce so go napraile na strana pa cel zivot morat da plakjaat alimentacija, i na kraj i kukja da delat, iako samo ednash go piknale mandaloto u nekoa? Ili nema toa u pravnite knigi, i vo oblasta koja ti ja istrazuvas? Baska ne kazuvaat takvi raboti na mali deca izgleda
pozdrav
Of lele so mi se prai rano na sabajle...
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
OBDN самата си идеш контра ама ај...
Правата на децата од вонбрачна заедница МОЖАТ и најчесто се оспорувани -па затоа се потребни DNA тестови и разни малтретирања низ кои што ќе треба да помине едно дете.Епа за да не поминуваат луѓето низ тоа фала богу го измислиле правото и бракот како правна институција покрај тоа што е и општествена.
Инаку за тоа дали влегуваш у брак со помислата дека еден ден ќе те изневери ..па те молам што тресеш зелени ? Кога двајца се разведуваат а биле предходно и правно земени (значи пред државата се земале) разводнот не иде така лесно како разделбата кај вонбрачните заедници. Коа не си во брак можеш кога сакаш да се одвоиш од другиот без никакви проблеми и можеш да е**ш настрана колку сакаш ,а другиот партнер да нема правна заштита.Епа затоа во брачното право има одредби кои кажуваат дека е битна и ПРИЧИНАТА за разводот па следствено да тоа и она што ќе произлезе од него.
Инаку кога се разведуваат пред суд двајца луѓе неможат одма да се разведат без никакво предходно брачно советување ,без испитување на можностите да останат тие заедно -што има помогнато на 30% од најавените разводи да се спречат.
Кога не си у брак при првата најмала расправија можеш комотно да си излезеш од дома и да забораиш на тоа семејство.И што е најбитно ќе бидеш обврзан да плаќаш алиментација само на децата твои (после многу подолга и поисцрпувачка постапка отколку коа си у брак) но не и на партнерот. Е затоа коа си у брак судот може и да те обврзе да му плаќаш алиментација и на партнерот ако неправедно си постапил со што си ја довел институцијата брак во опасност а и на крај до развод.
И уште еднаш да ти објаснам- при РАЗВОД го делиш имотот со партнерот а децата не учествуваат во тоа а при НАСЛЕДСТВО го префлаш имотот на децата пред се а потоа и на партнерот . Прочитај малце семејно право ќе ти биде се јасно зошто гледам дека имаш доста неразјаснети правни работи..... :wink:
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
Dani^^^ напиша:
OBDN самата си идеш контра ама ај...
Правата на децата од вонбрачна заедница МОЖАТ и најчесто се оспорувани -па затоа се потребни DNA тестови и разни малтретирања низ кои што ќе треба да помине едно дете.Епа за да не поминуваат луѓето низ тоа фала богу го измислиле правото и бракот како правна институција покрај тоа што е и општествена.
Инаку за тоа дали влегуваш у брак со помислата дека еден ден ќе те изневери ..па те молам што тресеш зелени ? Кога двајца се разведуваат а биле предходно и правно земени (значи пред државата се земале) разводнот не иде така лесно како разделбата кај вонбрачните заедници. Коа не си во брак можеш кога сакаш да се одвоиш од другиот без никакви проблеми и можеш да е**ш настрана колку сакаш ,а другиот партнер да нема правна заштита.Епа затоа во брачното право има одредби кои кажуваат дека е битна и ПРИЧИНАТА за разводот па следствено да тоа и она што ќе произлезе од него.
Инаку кога се разведуваат пред суд двајца луѓе неможат одма да се разведат без никакво предходно брачно советување ,без испитување на можностите да останат тие заедно -што има помогнато на 30% од најавените разводи да се спречат.
Кога не си у брак при првата најмала расправија можеш комотно да си излезеш од дома и да забораиш на тоа семејство.И што е најбитно ќе бидеш обврзан да плаќаш алиментација само на децата твои (после многу подолга и поисцрпувачка постапка отколку коа си у брак) но не и на партнерот. Е затоа коа си у брак судот може и да те обврзе да му плаќаш алиментација и на партнерот ако неправедно си постапил со што си ја довел институцијата брак во опасност а и на крај до развод.
И уште еднаш да ти објаснам- при РАЗВОД го делиш имотот со партнерот а децата не учествуваат во тоа а при НАСЛЕДСТВО го префлаш имотот на децата пред се а потоа и на партнерот . Прочитај малце семејно право ќе ти биде се јасно зошто гледам дека имаш доста неразјаснети правни работи..... :wink:
Na bracno sovetuvanje odis ako sakas nikoj ne te obvrzuva da odis ako ne sakas ....
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Не не ,грешка си.Според законот за уредување на брачни односи пред разводот да се случи мораат двајцата да одат заедно или посебно на брачно советување и на советник кој преку разговор ќе ги утврди причините за нарушените брачни односи и врз таа основа ќе донесе согласност за развод или пак несогласнот за развод.
 

RaGeAnGeL

KiCk AsS
Член од
23 јануари 2005
Мислења
930
Поени од реакции
7
vidi so seta pocit koj tvoeto znaenje i site tie stvari jas ti kazvam kako e REALNO i vo PRAKSA....zakonot mozda e takvo ali vo praksa e poinaku ....ne moras da odis na sovetuvanje ne morash nisto od to da prais posebno ako dvajcata se slozat na razvot to e eptem brza i lesna procedura i btw vo sekoj zakon ima dupki pa kako teorija toa mozda e taka ali pak ke recam vo praksa e daleku poinaku
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Извинете, ама мислам дека овојпат Дани е во право. Почна да пишува на кирилица и маме ебава сеа! :)
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Мистичен напиша:
Извинете, ама мислам дека овојпат Дани е во право. Почна да пишува на кирилица и маме ебава сеа! :)
Жив и здрав да е брат ти што ме натера вака да пишувам :pos: :pos: :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom