Бракот како институција

Член од
4 септември 2005
Мислења
168
Поени од реакции
1
Bracnata zaednica izmegju mazh i zhena e nepriroden, znaci vestacen proizvod na nashata kulturna ramka.

Vo drugi kulturi ima polygamija, isto taka zhena so povekje mazhi (Tibet) ili mazh so povekje zheni (Iran).

Tie zaednici se sklopeni za da se zgolemi garancijata deka ke se reproducirash, neli ako okolinata ja tera zhena tí da ti e verna, pa posiguren ke bidesh deka deteto e tvoe. itn.

Site tie normi, pravila i vrednosti koi se povrzani so brakot kako institucija se sozdadeni da se ima sigurnost za reprodukcija.

A shto e*** za kejf, znachi toa shto te vozbuduva ... pa jas mislam deka nekako toa e posebno tvoe, a ne e oformono od kulturnata ramka vo koja si izrasnat.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Desert напиша:
Bracnata zaednica izmegju mazh i zhena e nepriroden,
Maјко мила, дали јас пропуштам нешто тука? Дали и во специјалните установи ставиле интернет? Ват д фак?
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Мистичен напиша:
Desert напиша:
Bracnata zaednica izmegju mazh i zhena e nepriroden,
Maјко мила, дали јас пропуштам нешто тука? Дали и во специјалните установи ставиле интернет? Ват д фак?
Бракот како институција е неприроден
Заедницата не!

Не сакам да се потпишам дека некого сакам
Знам, решава (правни) спорови во случај на развод
Но...
Си кажав
 

Devilish Angel

Лошотија по потреба
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
18
Изгледа сите живееме во заблуда дека браковите од типот маж и жена се нормални :place:
Може треба вака групно да се собереме сите што го делиме тоа мислење и да побараме стручна лекарска помош а? Што викате за овој предлог? :D :D
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Бракот како институција е неприроден
Заедницата не!
не бе Герард, зошто така..
што ти пречи бракот?
си за заедница, дали можеби при бракот ти пречи христијанската или исламската или било која друга религиозна улога во него?
и тоа се решава, ако до толку ти пречи.

Бракот е убав начин на сврзување на две личности кои се заљубени една во друга, кои се надополнуваат една со друга, на кои им е убаво да си се една со друга и како резултат на нивната љубов ќе создадат потомство кое заеднички ќе го одгледуваат.
Не знам што е она кое не одговара тука или пак има причина да се смета за неприродно?
 
Член од
4 септември 2005
Мислења
168
Поени од реакции
1
Никола напиша:
Bracnata zaednica izmegju mazh i zhena e nepriroden, znaci vestacen proizvod na nashata kulturna ramka.
баш ме интересира зошто е неприродна? :P
Nepriroden zatoa shto e od covek stvoreno a ne od prirodata?
Nikola, ti pocno so istoriski sporedbi itn, pa jas taka te svativ deka zboruvame za tradicii itn a ne za licno mislenje, dali sakash brak ili ne...

Никола напиша:
Бракот како институција е неприроден
Заедницата не!
не бе Герард, зошто така..
што ти пречи бракот?
си за заедница, дали можеби при бракот ти пречи христијанската или исламската или било која друга религиозна улога во него?
и тоа се решава, ако до толку ти пречи.

Бракот е убав начин на сврзување на две личности кои се заљубени една во друга, кои се надополнуваат една со друга, на кои им е убаво да си се една со друга и како резултат на нивната љубов ќе создадат потомство кое заеднички ќе го одгледуваат.
Не знам што е она кое не одговара тука или пак има причина да се смета за неприродно?
Da ubav nacin e, i jas eden den ke stapnam vo brak no sepak e neshto stvoreno od covekot, ... i tuka ne go ocenuvam ni negativno ni pozitivno.

Ne sfakjaj sve licno. Se prashuvam dali vo sve mora da se gleda licna navreda.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Дроби колку сакаш - ќе ти каже дека не е твојот пост за сркање и дека фали некој зачин. Не чита тој : само пишува! :wink:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Nepriroden zatoa shto e od covek stvoreno a ne od prirodata?
дали според таа логика сите останати човечки цивилизациски придобивки, како например држава, општество, судство, говор, наука итн.. се неприродни?
Убаво кажа Мистичен, најверојатно имаат некои луѓе желба за анархија.
Но, баш ме интересира како ќе се справите токму вие кои го пропагирате тоа, во општество каде ќе нема закони?
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Никола напиша:
Бракот како институција е неприроден
Заедницата не!
не бе Герард, зошто така..
што ти пречи бракот?
си за заедница, дали можеби при бракот ти пречи христијанската или исламската или било која друга религиозна улога во него?
и тоа се решава, ако до толку ти пречи.

Бракот е убав начин на сврзување на две личности кои се заљубени една во друга, кои се надополнуваат една со друга, на кои им е убаво да си се една со друга и како резултат на нивната љубов ќе создадат потомство кое заеднички ќе го одгледуваат.
Не знам што е она кое не одговара тука или пак има причина да се смета за неприродно?
Најверојатно е во прашање различен систем на вреднсти
Јас во многу ситуации си признавам дека размислувам наивно
Можеби премногу верувам во човекот, па не ми е потребен никаков документ за ферификација. Најверојатно "виновни" се оние што ме опкружуваат, најблиските...

Закони има
За да регулираат односи со луѓе кои не ти се блиски, однси со државата како институција

Така некако...
 
Член од
4 септември 2005
Мислења
168
Поени од реакции
1
Po opshto naucno sfakjanje da, sve toa e neprirodno.

A anarhijata isto pagja pod toa (iako se somnevam deka nekogash imalo stvarno anarhija, pa i kaosot ili nekoi kvarti vo New Orleans imaat nekoe pravilo).
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Значи, според долгоумата (логичен заклучок бидејќи ме нарече во еден претходен нејзин пост "кусоум") Desert, бракот не е природен бидејќи е создаден од човекот, а не од природата. Па бракот не е живо суштество или предмет, планина, река па да биде создаден од природата побогу долгоума "логичарке"!

Заебете брак, заебете образование, работа, закони, интелект...сите во џунглата голи, ебете се со кој стигнете, излежавајте се по цел ден, живот од денес за утре, тоа е природно. Човек, колку тоа "гордо" звучи...
 
Член од
4 септември 2005
Мислења
168
Поени од реакции
1
Neshto shto covek stvoruva mozhe da se izmeni. Se gleda po toa deka covekot ima razlicno razbiranje za toa shto e pravilen brak.

No prirodata ne se menja, ne e vo process na menjuvanje. Sonceto sekogash izgreva vo istok. Tuka ne mozhe da se ima razlicno svakjanje iako nekoi teorii za prirodata ne se 100% potvredni (kako na primer evolucija).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom