Бракот како институција

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Nekoj nekade napisal Brakot e rabota -- bash radi toa shto rabotite se menuvaat. Rabota koja ne e za site. Ako ne si spremen da r'mbash za neshto, togash ne ni se vpustaj vo takvo neshto bash poradi toa shto site sme svesni kakov e svetot.
 

Dani^^^

Femme fatale
Член од
8 април 2005
Мислења
1.831
Поени од реакции
21
Ама тоа си ти-и тоа е најдоброто размислување што може еден човек да го има кога влегува во заедница било правна или општествена -сеедно ама не се сите како тебе т.е повеќето не се како тебе...На некого му треба некој да му наложи обврска за да ја прифати.И пак ќе кажам на повеќето им треба ова.А и повторно тоа дека луѓето се менуваат како и односите меѓу нив...
 
Член од
28 јануари 2006
Мислења
31
Поени од реакции
1
mislam deka brakot e sosema nepotrebna stvar. . zosto da ne si ziveam so decko mi (ili zenska mi) i so nasite deca onaka bez da potpisuvame nekoe livce hartija? sto ke bide razlicno togash? a i plus taka ke se vodam kako samohrana majka i ke dobivam extra pari od drzavata
tocno e deka brakot e sozdaden od opstestvoto za da nema anarhija na nekoj nacin, ali jebiga-ne sum po etikata. smetam deka sum dovolno pameten za da si sozdadam svoi vrednosti za opstestvoto pritoa da ne sozdadam haos vo nego
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Го почитувам бракот како институција, затоа и влегов во брак.
Бракот не го гледам како некоја тешка обврска, животот има еден тек на работите и нема потреба да се гледа лошо на таа работа. Е сега папирите се папири тоа за мене е само парче хартија обична папирологија која треба да се испоштува ако ништо друго поради некаква статистика. Живеењето во брачна заедница е сосема друга работа и не ми значат никакви папири ако таа заедница функционира, онака како што треба онака како што јас и мојот сопруг ја имаме замислено.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
За жал Алита, најчесто оние кои никогаш довлно не го употребиле мозокто за размислување продаваат празни муабети од скандинавски стил.

...Не, не стапувам во брак, зошто ќе ми е парче хартија и сл. Глупости. верувам дека никој не ги ни побарал (се однесува на мажи и жени подеднакво) ниту ги зел предвид или пак се преуплашени од самиот чин или се себични до максимум...и слично.
 

Allita

Слика има тон нема
Член од
7 декември 2005
Мислења
2.184
Поени од реакции
12
Garfield напиша:
За жал Алита, најчесто оние кои никогаш довлно не го употребиле мозокто за размислување продаваат празни муабети од скандинавски стил.

...Не, не стапувам во брак, зошто ќе ми е парче хартија и сл. Глупости. верувам дека никој не ги ни побарал (се однесува на мажи и жени подеднакво) ниту ги зел предвид или пак се преуплашени од самиот чин или се себични до максимум...и слично.
Да, Гарфилд стравот од самиот чин , од обврските и од животот кој го носи самиот брак е пречка за повекето да го направат тоа, себичноста е друга работа, стравот и размислувањата се друга...неспремноста да живееш со друг човек и размислувањето за одемањето на слободата која ја имаш дедека не си во брак. Тие стравови се обична илузија која е само во нечија глава, првење на филмови вака онака...ако си направи човек филм дека бракот е еден вид затвор или сл. кога и да влезе во брак ке се гуши, а последиците се очајни. Дефинитивно во брак треба да се влезе без предрасуди и без да се мисли дека слободата му е одземена или сосема некоја сосема глупа мисла, животот треба да си го креирате по сопствен терк и секогаш да ја гледате убвата страна на нештата така ке успеете навистина да си ги сочувате сите работи кои биле и пред самиот чин.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ако веке си решил да стапиш во брак со некој/а,значи дека треба да си емотивно зрел за таков чекор.Бракот не е заебанција,има многу обврски,и е сосем поразличен начин на живот.Ако не мислиш дека ке си способен да се реорганизираш,не треба ни да се помисли на стапување во брак.Е сега парчето хартија кое се вика Извод од книгата на венчаните е доказ дека си влегол во заедница од која произлегуваат права и обврски,така да не е сосема безвредна.Пред се мислам на последици при развод,разни работи околу деца и сл.
Сепак,при стапување во брак формалната страна не е примарна,бар за мене не беше.Примарна беше љубовта и желбата таа да се унапреди и да се создаде семејство.
 

schtranga

Кратовчанче
Член од
7 август 2005
Мислења
1.295
Поени од реакции
18
Brak e sveta tajna,koga se davame na nekoj so zborovite : ´´Dodeka smrtta ne ne razdeli ´´ toa znaci deka sme spremni so nego da go podelime celiot zivot i vo taga i vo radost . I sekoj od bracnite drugari treba da go dade svojot maximum za da se ostvari ona ´´ Da se spojat i da bidat edno´´.Potrebni se mnogu sloga,trud i strplenie za da se postigne dobar brak.
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Ако е бракот институција, онда не е за мене.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Smetam deka brakot e sveta institucija i ne mislam deka e samo obicno parce hartija.Brakot prestavuva golema odgovornost i potrebna e zrelost za da se napravi ovoj cekor.Vo posledno vreme lugeto se pomladi i pomladi stapuvaat vo brak (barem kaj mene vo grad ima poveke takvi primeri) i neseriozno go sfakaat brakot sto ponataka ima teski posledici da ne kazam strasni.
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
ne, ne sum abe mala sum jas seuste
 

Kajgana Shop

На врв Bottom