Бракот - институција пред изумирање

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.420
Поени од реакции
5.896
Не е лошо полека да бараш друга професија, со AI-то ова ќе биде една од најпогодените и тоа во помалку 10 години, или евентуално да се префрлаш на live content на твои канали (што исто ќе станува се потешко).
Истото ми го кажа еден познаник пред неколку години а гледам и дека има нешто контент креиран од АИ по нет ама 10 години се премалку. 20 можеби. Ќе видиме како ќе реагира публиката на АИ генериран контент, али има време имам и резервен занает злу нетребало.

Ќе нема леб и во тоа, АИ ќе генерира пиксели со сисати плавуши каде и да е :angel:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.770
Поени од реакции
35.376
Истото ми го кажа еден познаник пред неколку години а гледам и дека има нешто контент креиран од АИ по нет ама 10 години се премалку. 20 можеби. Ќе видиме како ќе реагира публиката на АИ генериран контент, али има време имам и резервен занает злу нетребало.Ќе нема леб и во тоа, АИ ќе генерира пиксели со сисати плавуши каде и да е :angel:
Јас пак очекувам дека се многу, наредна верзија на chat gpt ти е неспоредливо подобра од тековната, не би се изненадил ако ве замени и во рок од 3 години.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.420
Поени од реакции
5.896
Јас пак очекувам дека се многу, наредна верзија на chat gpt ти е неспоредливо подобра од тековната, не би се изненадил ако ве замени и во рок од 3 години.
Не верувам во такви причи кои ги имам слушано одамна. И до сега требаше да ме смени некој бот ама ништо од тоа. Niche контенти се, не знам кој би земал чат гпт да се бави со тоа. Не е само суво инфо, треба малку повеќе од обичен пренос на дата кон публиката.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.770
Поени од реакции
35.376
Не верувам во такви причи кои ги имам слушано одамна. И до сега требаше да ме смени некој бот ама ништо од тоа. Niche контенти се, не знам кој би земал чат гпт да се бави со тоа. Не е само суво инфо, треба малку повеќе од обичен пренос на дата кон публиката.
Па не би рекол дека не е возможно, една база со теми, и ќе штанца текстови :D
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.420
Поени од реакции
5.896
Па не би рекол дека не е возможно, една база со теми, и ќе штанца текстови :D
И да се случи тоа, базата текстови нема свој изграден стил на контент, нема иронија, сарказам,метафори, хумор и едно чудо остали вербални изрази кои што со тек на време го одвојуваат еден креатор како препознатлив и очекуван и ценет во niche комјунити. Иако таквата специјализација има предности, има и недостатоци како слаб приход кога би се живеело во западни услови, но сосема солиден за овдешни.
Но да не одиме оф-топик тука, имаше некаде тема за овие ствари со АИ, може да се продолжи таму :)
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
И да се случи тоа, базата текстови нема свој изграден стил на контент, нема иронија, сарказам,метафори, хумор и едно чудо остали вербални изрази кои што со тек на време го одвојуваат еден креатор како препознатлив и очекуван и ценет во niche комјунити. Иако таквата специјализација има предности, има и недостатоци како слаб приход кога би се живеело во западни услови, но сосема солиден за овдешни.
Но да не одиме оф-топик тука, имаше некаде тема за овие ствари со АИ, може да се продолжи таму :)
По што си толку сигурен?
 
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.726
Поразителни статистики стигаат дури и од здруженија чија цел е промоција на бракот (па се склони тие бројки да ги шминкаат за да продадат кварна роба):
- половина од новороденчињата се зачнати надвор од брачна заедница, податок од пред 20 години, сега е секако многу повисока бројка
- 40% од новосклопените бракови завршуваат со развод: повторно стари бројки, сега е некаде 60% од бракови не постари од 10 години завршуваат со развод
- само 1/5 од долгорочните врски се претвораат во брак
- и тие што ќе се решат на брак, го склопуваат надвор од религиозни рамки- најчесто со граѓанска церемонија и клопање во ресторан.
Прогнозата е дека до 2030 година бракот ќе одумре како институција.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-110677/Marriage-extinct-30-years.html

Бракот е институција од која единствен бенефит имаат жените. Мажот е тој којшто треба да има све скоцкано и средено у животот за да може принцезата да му каже ДА и да дојде на наместено во нов стан, кола, мажот треба да има солидни континуирани примања. Таа може да си излегува со другарките кога сака и колку сака а мажот не ни смее да помисли да излезе со другарите негови.Другарките нејзини не ја прашуваат каква личност е маж ти туку каде работи и колку заработува. Кога ќе дојде до тој развод, жената добива старателство над децата и нејзина волја е дали ќе дозволи да се гледаат со таткото. Можно е ако е до толку расипана таа да ги наелектризира децата против таткото и децата да го мразат таткото цел живот, каква болка е тоа да поднесуваш како татко твоја крв да те мрази без причина. Мажот треба да плаќа алиментација секој месец 18 години, треба да го даде пола имот итн итн. Гледам и многу бракови кои траат по 10ина години, мажот изгледа ко да е старец од 70 и неколку а има 40, а таа исто има 40 а изгледа ко да има 25. Па и добро е да изумре бракот до 2030 и така се е лажно само филмски слики на социјални мрежи за добивање илјадници лајкови и ништо друго.
Автоматски споено мислење:

340937385_779268086876973_3547137158055807155_n.jpg
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
73
Поени од реакции
81
Бракот е институција од која единствен бенефит имаат жените. Мажот е тој којшто треба да има све скоцкано и средено у животот за да може принцезата да му каже ДА и да дојде на наместено во нов стан, кола, мажот треба да има солидни континуирани примања.
Каков став имаш за феминизмот? Пошо ако ти е негативен многу контрадикторно ќе звучиш.
 
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.726
Каков став имаш за феминизмот? Пошо ако ти е негативен многу контрадикторно ќе звучиш.
Негативен секако, а зошто би звучел контрадикторно кога женското за да му рече ДА на машкото, тој треба да има све средено а она со ништо да не придонесе и само да се намести. Ако нема стан, кола и кеш вие нема ни во friendzone да го ставите.
 
Член од
1 февруари 2023
Мислења
73
Поени од реакции
81
Негативен секако, а зошто би звучел контрадикторно кога женското за да му рече ДА на машкото, тој треба да има све средено а она со ништо да не придонесе и само да се намести. Ако нема стан, кола и кеш вие нема ни во friendzone да го ставите.
У кој свет тоа? Фала Богу жените се изборија за рамноправност па може финансиски да се независни и да си имаат и своја кола и свој стан и еднакво да си ги делат трошоците.
 
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.726
У кој свет тоа? Фала Богу жените се изборија за рамноправност па може финансиски да се независни и да си имаат и своја кола и свој стан и еднакво да си ги делат трошоците.
У случај да машкото да изгуби работа одма вие го напуштате и се фаќате со тој што е подобра опција наместо да му помогнете на досегашниот партнер повторно да се издигне. Рамноправни сте во однос на канцелариски работи и таму каде што вас ви одговара, а не во сите сфери во општеството.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom