Бракот - институција пред изумирање

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.414
Поени од реакции
22.982
Член од
4 октомври 2019
Мислења
471
Поени од реакции
823
Vo stranstvo sum pocetnik nekolku meseci, uste gi ucam rabotite kako fukcioniraat.
Trosocite za domuvanje se sega premnogu visoki za predkoronata..mladite gledam posle 18 poveketo ramotat ili studiraat delumno ziveat so roditteli...
Sega ako si sam I bez nekoj struka ke go prezivis mesecot, ako si so nekoja struka I familija ovde togas e ubavo....
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.724
Поени од реакции
18.258
Најголем удел игра среќата, не верувам дека повеќе од 2-3 пати му излегува на човек шанса во животот без разлика на која возраст. Ова се однесува на просечни рандом ликови како мене, за особи со натпросечен надворешен изглед тој број е повисок ама и тоа си има своја цена.Па добро сега, не е Македонија нешто како Џибути, да не претеруваме.
Маленко е бог за тебе тогаш.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
1.Најголем удел игра среќата, не верувам дека повеќе од 2-3 пати му излегува на човек шанса во животот без разлика на која возраст. Ова се однесува на просечни рандом ликови како мене, за особи со натпросечен надворешен изглед тој број е повисок ама и тоа си има своја цена.
2.Па добро сега, не е Македонија нешто како Џибути, да не претеруваме.
1. Имаш онолку шанси во животот колку што сам ќе си ги дадеш себеси.
2. Споредено со која земја? И за што? За фамилија стварање и подигање и стекнување финансии? Уште сакате сите околу вас да се филмаат како во деведесетите дека јака економија=просперитетни фамилии? Не се свртивте сите вие што верувате во таа флоскула околу себеси да видите колку трагична е таа лага? Секоја Германка, Швеѓанка, Швајцарка требаше по 5-6 деца да има ако јаката економија е фактор во подигање фамилија.
@callejón de la muerte се изнакажа многу за бракот и го изнафали додека сопругот/сопругата му стои над глава и го чита што пишува. Ама откако сопружникот ќе те предаде, ќе те издрибла за имот, ќе ги употребува децата (ако ги имаш а би требало барем да се во план зашто за која п. материна сте се земале) како заложници, ти нема да зуцнеш за тоа! Ќе ќутиш, ако веќе не си почнал да тонеш во таа река од кал, и ќе глумиш дека сѐ е во ред и ќе ги моташ неженетите слободни ловци како во бракот ти тече мед и млеко и е ред Тоблероне- ред Еурокрем.
Вие женетите во живот ги држите стриптиз клубовите, проституцијата и порно индустријата. Порничи се снимаат за вас, вие да ги гледате.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.416
Поени од реакции
5.894
1. Имаш онолку шанси во животот колку што сам ќе си ги дадеш себеси.
2. Споредено со која земја? И за што? За фамилија стварање и подигање и стекнување финансии? Уште сакате сите околу вас да се филмаат како во деведесетите дека јака економија=просперитетни фамилии? Не се свртивте сите вие што верувате во таа флоскула околу себеси да видите колку трагична е таа лага? Секоја Германка, Швеѓанка, Швајцарка требаше по 5-6 деца да има ако јаката економија е фактор во подигање фамилија.
@callejón de la muerte се изнакажа многу за бракот и го изнафали додека сопругот/сопругата му стои над глава и го чита што пишува. Ама откако сопружникот ќе те предаде, ќе те издрибла за имот, ќе ги употребува децата (ако ги имаш а би требало барем да се во план зашто за која п. материна сте се земале) како заложници, ти нема да зуцнеш за тоа! Ќе ќутиш, ако веќе не си почнал да тонеш во таа река од кал, и ќе глумиш дека сѐ е во ред и ќе ги моташ неженетите слободни ловци како во бракот ти тече мед и млеко и е ред Тоблероне- ред Еурокрем.
Вие женетите во живот ги држите стриптиз клубовите, проституцијата и порно индустријата. Порничи се снимаат за вас, вие да ги гледате.

Немаш. Имаш онолку колку ќе ти даде судбина. Не зборувам за женска или онака мување, забављање, зборуваме за основање фамилија. Некои не добиваат ниту една прилика во животот.

Никој не вели дека земјава е погодна за основање на фамилија но не мора да значи дека сите по секоја цена треба да се иселуваат, нели некој треба да остане да го изгасне светлото :icon_lol:

Не пишувам толку често за сопруга да ми стои над глава ионака го знае пасвордот, само не знам зошто тргнуваш од негативна полазна точка, дека бракот ќе завршел со разводи, делби на имот и деца, превари...сепак бракот е онолку добар колку и учесниците во него. Пример алчен маж и алчна жена ќе имаат срање брак пошто алчност. Или глупост или промискуитет или било што.

Што е оваа манија со ад-хоминеми по сиве теми? Не сум се уклучил пола година се уклучувам да куцнам по нешто и уште неуклучен фрчат навреди и напади.
Зошто ми се обраќаш со тврдење дека сум подржувал порно индустрија и проституција кога воопшто не ме знаеш и не ги знаеш моите ставови во врска со тие појави? Не се сите бракови засновани на печење во иста печка како што е нашиот така да една работа е јасна, побрзо еден од нас ќе умре отколку да се случи развод. Не знам што возраст си, ако си 30+ и ерген ти посакувам да доживееш вистинска женска љубов во сет свој раскош, убавина и моќ, само онака како што самосвесна жена може да ти пружи, тогаш ќе смениш став :angel:
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.734
Поени од реакции
1.488
Тие прозападни и слободни независни принципи не донесоа каде што сме. Делење мои и твои приходи , па барањето за место на живеење обавезно што е повеќе можно во центар на град, па ќе градам кариеране ми треба маж и деца го донесоа ова до степен на бела чума, се повеќе мажи се сами исто и жени ама разликата е што жените имаат повеќе комплекси и пребираат повеќе од мажите факт!
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
471
Поени од реакции
823
Da se kaze uste edno za da uspees denes da pridoneses za familijata, treba da gi agresiven, ambiciozen, da gazis preku luge, da ne te boli za nikoj drug da bides sebicen, a kako takov ne si dobar kako roditel posto deteto gi prezema tvoite karakteristiki I loso vlijae vrz malite.... ima ralzika kaj deca kaj sto roditelite se samoavesni I decata prerasnuvaat vo podobri kako vozrasni. Mnogu rositeli koi se narcisoidni a denes sekoj vtor e, togas tvoeto vlijanie vrz tvoite deca e edno od najgolemite katastastrofi...
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Немаш. Имаш онолку колку ќе ти даде судбина.
Судбина ти е мракот твој што одбиваш да го испиташ. Сѐ додека не го испиташ тој ќе те води и ти ќе го викаш судбина.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.416
Поени од реакции
5.894
Судбина ти е мракот твој што одбиваш да го испиташ. Сѐ додека не го испиташ тој ќе те води и ти ќе го викаш судбина.
Судбината или среќата може само да те донесе во шеснаесетник без офсајд. После тоа останува на тебе дали ќе дадеш гол или не, секако не постои судбина која го носи некого директ пред матичар. Колку пати си имал девојка со која си планирал нешто повеќе, брак во крајна линија? Ако размислиш ќе видиш дека и не се толку многу.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Немаш. Имаш онолку колку ќе ти даде судбина.
Судбина ти е мракот твој што одбиваш да го испиташ. Сѐ додека не го испиташ тој ќе те води и ти ќе го викаш судбина.
Судбината или среќата може само да те донесе во шеснаесетник без офсајд. После тоа останува на тебе дали ќе дадеш гол или не, секако не постои судбина која го носи некого директ пред матичар. Колку пати си имал девојка со која си планирал нешто повеќе, брак во крајна линија? Ако размислиш ќе видиш дека и не се толку многу.
Додека не заиграш, нема влетување во шеснаесетник без или со офсајд- дај си шанса па заиграј. Натаму како ќе биде, пак е твој избор дали ако си несвесен, загрозен и поробен одиш пред матичар или си ставиш прст на чело и си размислиш во што се впушташ па консултираш некој свежо разведен или адвокат специјализиран за бракоразводни парници... или некој женет го тргнеш од стегите на неговиот посвоен матријарх, му отвориш шише пиво на полувреме од утакмица која ја гледате у кафана и се наслушаш од него хорор приказни како е да бидеш заложник на илузија и роб.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.416
Поени од реакции
5.894
Судбина ти е мракот твој што одбиваш да го испиташ. Сѐ додека не го испиташ тој ќе те води и ти ќе го викаш судбина.

Додека не заиграш, нема влетување во шеснаесетник без или со офсајд- дај си шанса па заиграј. Натаму како ќе биде, пак е твој избор дали ако си несвесен, загрозен и поробен одиш пред матичар или си ставиш прст на чело и си размислиш во што се впушташ па консултираш некој свежо разведен или адвокат специјализиран за бракоразводни парници... или некој женет го тргнеш од стегите на неговиот посвоен матријарх, му отвориш шише пиво на полувреме од утакмица која ја гледате у кафана и се наслушаш од него хорор приказни како е да бидеш заложник на илузија и роб.
Па нормално дека треба да играш, никој не го спори тоа ама шансите се ограничени во една текма па кој што искористил.

Не знам зошто тргнуваш со најцрни претпоставки за тоа како би течел твојот брак, може да биде нешто стабилно и убаво. Донекаде се согласувам дека денешните бракови се повеќе резултираат со разводи, дека има парови кои се влечкаат по 11 години без да стапат во брак па се разделуваат, дека и оние бракови кои не завршуваат со развод можеби повеќе од половина се зомбифицирани, дека има премногу случаи каде што партнерите остануваат венчани само заради децата и сето тоа. Сето тоа стои, факт е од кој нема бегање, причините ги оправавме на една тема која ја отворив пред неколку години на форумов кога бев затрескан ко осмоодделенец на "стари години":angel:Човек се наоѓа смешен на сам себе си, кога забегува на свои 36-7 години и трепери од самата помисла на љубената, како го обзема жесток гнев поради нејзината здравствена состојба, зошто баш неа и тие ствари, но тоа ти е судбина.
Така може на секого да му се случи нешто кое ќе му промени перспектива за во иднина.

Но сепак ќе се навратам на погоре изнесеното и ти посакувам се најдобро во тој поглед, немој да тргнуваш од негативна перспектива, ќе пропуштиш некоја зицер позиција :) а нема враќање за ВАР.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
... Но сепак ќе се навратам на погоре изнесеното и ти посакувам се најдобро во тој поглед,
Ова е женски “стил“ на “дебата“, вака завршува секоја “расправа“. Со кој си таков си- со жена си во жена се претвараш. “Во право си, но сепак...“ значи и после цела страна разговор виде дека имам поента ама нема да признаеш. Вака жените разговараат.
Да, така е и јас ти посакувам кога ќе свртиш налево круг да удриш еден јак маршевски корак и да не те видам веќе да го продаваш бракот како да е лек за секоја можна болка.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.416
Поени од реакции
5.894
Ова е женски “стил“ на “дебата“, вака завршува секоја “расправа“. Со кој си таков си- со жена си во жена се претвараш. “Во право си, но сепак...“ значи и после цела страна разговор виде дека имам поента ама нема да признаеш. Вака жените разговараат.
Да, така е и јас ти посакувам кога ќе свртиш налево круг да удриш еден јак маршевски корак и да не те видам веќе да го продаваш бракот како да е лек за секоја можна болка.
Доста бе со маршевски корак, касни од марендата малку, освежи се.:icon_lol:
А тоа било, с ким си такав си, сега сум се претворил во жена пази :pos:
Секој со својата перспектива, за мене беше буквално спас у задњи час бракот и затоа го рекламирам пошто ми е најдобар чекор во животот буквално, ама да не забегувам со лично инфо. Некој друг имал поинакво исуство и стекнал поинаква перспектива што е сосема нормално.

Можеби не земам предвид можност дека си бил веќе во брак и си имал лошо искуство и поделби и старателство на деца и се тоа, превид од моја страна.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.459
Доста бе со маршевски корак, касни од марендата малку, освежи се.:icon_lol:
Реков напред марш, не гледам прашина да се крева од твојот строев чекор. Значи налево круг и напред марш.
Баш како права женичка, не знаеш и не сакаш да се тргнеш од конфликт, се лепиш на туѓо внимание како мува лајнарка на воловска лепешка па макар какво да е тоа внимание.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.416
Поени од реакции
5.894
Реков напред марш, не гледам прашина да се крева од твојот строев чекор. Значи налево круг и напред марш.
Баш како права женичка, не знаеш и не сакаш да се тргнеш од конфликт, се лепиш на туѓо внимание како мува лајнарка на воловска лепешка па макар какво да е тоа внимание.
Тоа ми е маана. често ги преценувам соговорниците, давам шанса на секого, и шуто и рогато и 9 од 10 пати излегува дека се работи за имбецил :angel: Не се научив и не се научив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom