Бракот - институција пред изумирање

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.362
Поени од реакции
6.673
На бебе испод една година не се дава кравјо млеко.
Ќе те прашав зашто и од што е млекото во прав што го продаваат, ама нема :cenzura:

Кој знае како ли сме стигнале до 8 милијарди без нешто да купиме од продавница.
Автоматски споено мислење:

тоа е бафра, за некои работи треба муда.
За многу работи треба, вклучувајќи и за брак. Ти според пишувањата не си во брак, а не си ни разведен, значи по логиката, немаш аквариум, не ги сакаш рибите, значи немаш муда.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.526
Поени од реакции
23.435
Ќе те прашав зашто и од што е млекото во прав што го продаваат, ама нема :cenzura:

Кој знае како ли сме стигнале до 8 милијарди без нешто да купиме од продавница.
Автоматски споено мислење:За многу работи треба, вклучувајќи и за брак. Ти според пишувањата не си во брак, а не си ни разведен, значи по логиката, немаш аквариум, не ги сакаш рибите, значи немаш муда.
Формулата е од кравјо млеко(некои и од мајчино), ама ги полнат со витамини соодветно на она што им е потребно на бебињата. Кравјото млеко не содржи доволно железо и ако го храниш со такво, го изложуваш детето на ризик да биде анемично. Кочи со совети кога не знаеш!
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
263
Поени од реакции
459
:oftopik:Ако бебето ви е здраво право, не знам зашто купувате млеко во прав од оние на Аптамил, Нестле и дрн дрн јариња. Пробајте свежо кравјо, сварете го дома и давајте му од тоа. На почеток ако е новороденче, разредете го 50% вода, 50% од млекото, а ако поголемо, пробајте чисто млеко.

Секоја чест за одлуката да идеш во странство да заработиш за фамилијата, а и за сопругата што не бара леб преку погача и не мрчела.:cuc:
Мале бафрич, имам една идеа веќе некое време, мислев догодина да те прашам колко години е син ти и да почнеме да склапаме ушее сеа тактика, децата нема да знаат дека сме се договориле, ќе ги запознаеме троа покасно они и ќе се заљубат оти нели ја и ти се сакаме ( јас тебе де ) али сега гледам оти ништо не прајме дека малата е растена на аптамил. Штета а баш мислев микс од мојта и твојта генетика ќе биде супер за иднината на човештвото.... :(
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.362
Поени од реакции
6.673
Формулата е од кравјо млеко(некои и од мајчино), ама ги полнат со витамини соодветно на она што им е потребно на бебињата. Кравјото млеко не содржи доволно железо и ако го храниш со такво, го изложуваш детето на ризик да биде анемично. Кочи со совети кога не знаеш!
Така е сестро, ти знаеш, јас не знам, а до пред да почнат вештачките млека, децата кога мајката ќе немала млеко израснале пасејќи трева.

Не содржело доволно железо, а цело теле расте од такво млеко :pos:

За здравје и исхрана прашај ги Ислаѓаните како успеале толку векови да опстојат, па кажи ми што знам а што не знам.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
2.157
Поени од реакции
3.400
Член од
6 декември 2022
Мислења
972
Поени од реакции
1.462
На мажот му е забрането да чувствува, еден излезе од трлото на женетите да си ја каже вистината и одма се построи стрелечкиот вод:

Neblagodaren si.
Go imas najvrednoto bogatstvo, a kopnees po eftino zadovolstvo.
Неблагодарен е мек збор, себичен е правиот...
...Битно се пофали дека ти се ебе настрана. :icon_lol:
Одма стрелечкиот вод го мава со “срам те било“. Одма се презема јуриш врз моралната висорамнина. Да ви купам огледала или самите ќе се погледнете? Тие со двете нијанси на црвен текст да си одлучат меѓу себе кој е потуп. Едниот не може без анестезија кога ќе му се случи живот, другава без да цврцне оцет на сабајле не ѝ тргнал денот. Али битно вие се најдовте да судите на друг.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
263
Поени од реакции
459
вие се најдовте да судите на друг.
Скроз си ми симпатичен, те ставив у кутијата на неопасен" и одлучив уште сега да ти дадам од вакцината за следниот вирус, уф новиот светски поредок ќе ни треба и жив пример за новата генерација да види зашто сме го пуштиле вирусот и не ни суди.

Баш имаш стеќа во новата година!

" нема да се размножи.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
972
Поени од реакции
1.462
Скроз си ми симпатичен, те ставив у кутијата на неопасен" и одлучив уште сега да ти дадам од вакцината за следниот вирус, уф новиот светски поредок ќе ни треба и жив пример за новата генерација да види зашто сме го пуштиле вирусот и не ни суди.

Баш имаш стеќа во новата година!

" нема да се размножи.
Мислиш дека ми е гајле што ми кроиш?
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.882
Поени од реакции
1.359
Бракот е договор за животно партнерство.
Некои еве читам се радуваат што немало да го има.
Добро, можеби сакаат харем.
Или можеби сакаат да купуваат сперма на кило.
Протеински шејкови.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.857
Поени од реакции
6.493
Поразителни статистики стигаат дури и од здруженија чија цел е промоција на бракот (па се склони тие бројки да ги шминкаат за да продадат кварна роба):
- половина од новороденчињата се зачнати надвор од брачна заедница, податок од пред 20 години, сега е секако многу повисока бројка
- 40% од новосклопените бракови завршуваат со развод: повторно стари бројки, сега е некаде 60% од бракови не постари од 10 години завршуваат со развод
- само 1/5 од долгорочните врски се претвораат во брак
- и тие што ќе се решат на брак, го склопуваат надвор од религиозни рамки- најчесто со граѓанска церемонија и клопање во ресторан.
Прогнозата е дека до 2030 година бракот ќе одумре како институција.

https://www.dailymail.co.uk/news/article-110677/Marriage-extinct-30-years.html
Бракот е озбилна работа, институција што би се рекло и од правен, како и од животен аспект гледано. Бракот подразбира пред се заедничко живеење, почитување, креирање на потомство дете/деца, обврски... Бракот не е за заебанции, курташаци, циркузи и експериментирања...
Не е секоја индивидуа за брак, било машко, било женско. Ако некоја сака постојано да шврља лево-десно и да бара коњи ич нека не влегува во брак, исто и ако некој сака постојано да брка и јава кобили ич нека не ни помислува на стапување во брак, морам вака да се изразам со народски речник, но ме сфаќате што сакам да кажам... позз
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
4.891
Поени од реакции
14.603
Nema mnogu da vi navlagam vo filozofiite okolu brakot i dali toj propaga kako institucija na hartija, samo bi spomenal eden gospodin, koj veli deka najgolema investicija vo zivotot na sekoj maz e da najde dobra zena pokraj sebe, odnosno dobro da se ozeni. Dobra, vospitana, kvalitetna zena e najdobra investicija za tebe i za tvoite deca i dobar kvaliteten zivot, ja utnes li zenata turi mu kurot na sve buraz. Normalno deka i ti treba da imas tri cisti u glava a ne da si bleac nesozrean, za da bide uspesna formulata.
 
Член од
30 октомври 2022
Мислења
238
Поени од реакции
697
Nema mnogu da vi navlagam vo filozofiite okolu brakot i dali toj propaga kako institucija na hartija, samo bi spomenal eden gospodin, koj veli deka najgolema investicija vo zivotot na sekoj maz e da najde dobra zena pokraj sebe, odnosno dobro da se ozeni. Dobra, vospitana, kvalitetna zena e najdobra investicija za tebe i za tvoite deca i dobar kvaliteten zivot, ja utnes li zenata turi mu kurot na sve buraz. Normalno deka i ti treba da imas tri cisti u glava a ne da si bleac nesozrean, za da bide uspesna formulata.
Ако не ти се погоди жената животот ти станува шпанска серија.Иначе само некој шо не е во брак може да гледа како на нешто романтично.Во стварност бракот особено овај модерниот е далеку од романтика.
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
972
Поени од реакции
1.462
Нели дечки, она го вара у бракот- кој е крив? Мажот. Мажот ја вара неа у бракот- кој е крив? Мажот. Пред да ја сретне неа- уредно и примерно момче. Се ожени со неа- од кафана не можеш да го извадиш и од комар. Кој е крив? Тој, срам го било се пропил и се коцка. Иако единственото нешто у животот што го сменил е бракот.
Феминистиците убација у петта брзина момци, вам не ви доаѓа памет сеуште изгледа, ве има секој што ќе ви рече “срам те било остана стар ерген“- еве погледнете утре што ќе треба да жените:
Screenshot 2023-01-07 at 4.25.50 PM.png
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.526
Поени од реакции
23.435
Нели дечки, она го вара у бракот- кој е крив? Мажот. Мажот ја вара неа у бракот- кој е крив? Мажот. Пред да ја сретне неа- уредно и примерно момче. Се ожени со неа- од кафана не можеш да го извадиш и од комар. Кој е крив? Тој, срам го било се пропил и се коцка. Иако единственото нешто у животот што го сменил е бракот.
Феминистиците убација у петта брзина момци, вам не ви доаѓа памет сеуште изгледа, ве има секој што ќе ви рече “срам те било остана стар ерген“- еве погледнете утре што ќе треба да жените:
Прегледај го приврзокот 361561
Која е оваа бе? Гркланот низ уста ќе ѝ го извадам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom