Бојлер

Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
Dali e vo red da se kapis so uklucen bojler ( TING )
да во ред е, но под услов да имаш вградено диференцијална заштитна (ФИД) склопка со 30mA заштитен праг, во секој друг случај гаси пред туширање!
 
Член од
27 јануари 2022
Мислења
44
Поени од реакции
13
Kupiv Ting Inox bojler.. pri zatvoranje na cesmata koga imam pusteno topla voda.. od bojlerot vnatre se slusa nekoj kratok zvuk (( Tuk. )) kako da zatvora neso.. ili sho znam jas.. dali nekoj ima iskustvo so ova ili znae sto bi bilo..?
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Здраво луѓе. Протичен бојлер Бош, месец дена не беше работен, и сега кога се вратија луѓево, не работи топлата вода и нема притисок кога е на топло завртено. На ладно има притисок. Што може да биде проблемот? Пробано е со тоа основното, спуштање и кревање осигурач, ама не помогна.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Здраво луѓе. Протичен бојлер Бош, месец дена не беше работен, и сега кога се вратија луѓево, не работи топлата вода и нема притисок кога е на топло завртено. На ладно има притисок. Што може да биде проблемот? Пробано е со тоа основното, спуштање и кревање осигурач, ама не помогна.
Filter treba da ima eden na vlezot, najverojatno toj e zatnat.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Kupiv Ting Inox bojler.. pri zatvoranje na cesmata koga imam pusteno topla voda.. od bojlerot vnatre se slusa nekoj kratok zvuk (( Tuk. )) kako da zatvora neso.. ili sho znam jas.. dali nekoj ima iskustvo so ova ili znae sto bi bilo..?
Ништо страшно и нов е и нормално да прави додек не си ,,легне,, или лошо монтажа сепак ништо страшно. Патем не е лошо да читаш упатството од пакување со бојлер за секој случај
 
Член од
27 јануари 2022
Мислења
44
Поени од реакции
13
Ништо страшно и нов е и нормално да прави додек не си ,,легне,, или лошо монтажа сепак ништо страшно. Патем не е лошо да читаш упатството од пакување со бојлер за секој случај
Нов еве две недели од како е поставен. Како мислиш лоша монтажа, објасни..
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.769
Поени од реакции
21.178
Mozam jas da mu go sredam to na chichko mi, ednostavno e ili bara mnogu veshti race?
Uf pojma nemam iskreno, samo pravam sporedba so siemens proticen boljer posto tie imaat. Inaku ne bi trebalo da bidi nekoja filozofija procedurata. Ako ima treba da bidi na samiot vlez za ladna voda vo boljerot, obicno bi ti trebalo francuski klyc ili catal, taka nesto. Gi isklucuvas osiguracite za struja, go zatvoras ventilot za voda za boljerot, go vadis kapakot od boljerot i mu se probvas :) .
Tuku pred da napravis bilo sto, daj model na boljerot, da vidam sto e kako e. Toa kako prvo, kako vtoro, pred da pocnis voopsto da majstorisvas, vidi voopsto dali i imas pritisok na vodata do boljerot, znaci na ladnata sto vleguva vo boljerot. Mozi problemot da ne e voopsto do boljerot. Ako ima, posle proveri na crevoto sto izleguva od boljerot, ako nema tamu, togas boljerot definitivno, ako ima togas posle nego imas problem.
Ali daj model prvo ako znaes.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Нов еве две недели од како е поставен. Како мислиш лоша монтажа, објасни..
Не знам точно да објаснам , поврзување на електрика и на новиот бојлер има термостат кое е нов со бојлерот што купивте и затоа се слуша тоа од термостатот
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
иако тука на темава а и на форумов воопшто многупати сум ги препорачувал избегнувајте ги во поширок лак бољерите на леов компани,

во последнаве година-две слушам многу поплаки за истите од луѓево (за кои на почетокот мислев дека се неосновани и се дел од македонскиот менталитет да се плука по се наше НО) не траеле ни по година дена некои се дупеле и на 6 месеци,

наводно лим купувале од каде ќе стигнат/најдат (ова можеби е и кај други производители проблем поради кризава), но скоро сите мајстори им избегале и работеле со приучен кадар...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
иако тука на темава а и на форумов воопшто многупати сум ги препорачувал избегнувајте ги во поширок лак бољерите на леов компани,

во последнаве година-две слушам многу поплаки за истите од луѓево (за кои на почетокот мислев дека се неосновани и се дел од македонскиот менталитет да се плука по се наше НО) не траеле ни по година дена некои се дупеле и на 6 месеци,

наводно лим купувале од каде ќе стигнат/најдат (ова можеби е и кај други производители проблем поради кризава), но скоро сите мајстори им избегале и работеле со приучен кадар...
едно време им беше 5г гаранција на казанот, всушност мене ми тераше 9години, (2009 -2018) таман 2пат да чистиме се дупна... при ожпрвото чистење емајлот почнува да се распаѓа, а и тоа МГ електрода се распаѓа а нема каде да се купи или е прескапа...го сменивме 2018 со иноксен..
б.т.в. имаме се уште во малото купатило и кончар 50литри од 1989, го чистевме пред 2 години
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
A boiler is a closed vessel in which fluid is heated. The fluid does not necessarily boil. The heated or vaporized fluid exits the boiler for use in various processes or heating applications, including water heating, central heating, boiler-based power generation, cooking, and sanitation
 
Член од
18 јули 2020
Мислења
38
Поени од реакции
13
Имав аристон 7 години(80)л.Се дупна казанот и тече вода па треба да земам друг,некој совет или некоја друга марка и квалитет ми е добродојдена.Тинг не земам.Буџет до 10.000ден.
-Искуства со ВОКС бојлер некој да сподели?
- мислење за овој тип на Аристон или искуства доколку некој го има
КАПАЦИТЕТ : 80 ЛИТРИВЛЕЗЕН НАПОН: 1,8 KWВРЕМЕ НА ЗАГРЕВАЊЕ НА 45 ° C ЗА 1 ЧАС И 58 МИНУТИЕЛЕКТРОНСКИ ТЕРМОСТАТМАКСИМАЛНА РАБОТНА ТЕМПЕРАТУРА: 80 ° CБЕЗБЕДНОСЕН ВЕНТИЛЕЛЕКТРОНСКА КОНТРОЛА НА ТЕМПЕРАТУРАТАЕКОЛОШКА ПОЛИУРЕТАНСКА ИЗОЛАЦИЈАКОНТЕЈНЕР ОД ТИТАНИУМ ЕМАЈЛ ЧЕЛИКДИЗАЈН:, ВЕРТИКАЛЕНРАЗМЕНЛИВА МАГНЕЗИУМ АНОДА (СЕ ПРЕПОРАЧУВА ЗАМЕНА КАЈ ТВРДА ВОДА, БАРЕМ ЕДНАШ НА ДВЕ ГОДИНИ)ПРЕЦИЗНО ПОДЕСУВАЊЕ НА ТЕМПЕРАТУРАТА БЛАГОДАРЕНИЕ НА ЕЛЕКТРОНСКИТЕ СЕНЗОРИ.ТЕХНОЛОГИЈА WATERPLUS КОЈА ОВОЗМОЖУВА ДО 16% ПОГОЛЕМА ДСТАПНОСТ НА ТОПЛА ВОДАECO EVO ФУНКЦИЈАТА НАПОЈУВАНА ОД CORETECH: ДО 14% ЗАШТЕДА НА ЕНЕРГИЈАT-MAX ФУНКЦИЈА ЗА ДА СЕ СООЧИ СО НЕОЧЕКУВАНА ПОТРЕБА ОД ТОПЛА ВОДАТЕЖИНА: 20,5 КГСТЕПЕН НА ЕЛЕКТРИЧНА ЗАШТИТА: IPX3В Х Ш Д : 733 Х 470 Х 470100% ИЗРАБОТЕНИ И ДИЗАЈНИРАНИ ВО ИТАЛИЈА
 

DEVIN

Super Сasual Dating - Actual Girls
Член од
30 јуни 2015
Мислења
176
Поени од реакции
51
Имав аристон 7 години(80)л.Се дупна казанот и тече вода па треба да земам друг,некој совет или некоја друга марка и квалитет ми е добродојдена.Тинг не земам.Буџет до 10.000ден.
-Искуства со ВОКС бојлер некој да сподели?
- мислење за овој тип на Аристон или искуства доколку некој го има
КАПАЦИТЕТ : 80 ЛИТРИВЛЕЗЕН НАПОН: 1,8 KWВРЕМЕ НА ЗАГРЕВАЊЕ НА 45 ° C ЗА 1 ЧАС И 58 МИНУТИЕЛЕКТРОНСКИ ТЕРМОСТАТМАКСИМАЛНА РАБОТНА ТЕМПЕРАТУРА: 80 ° CБЕЗБЕДНОСЕН ВЕНТИЛЕЛЕКТРОНСКА КОНТРОЛА НА ТЕМПЕРАТУРАТАЕКОЛОШКА ПОЛИУРЕТАНСКА ИЗОЛАЦИЈАКОНТЕЈНЕР ОД ТИТАНИУМ ЕМАЈЛ ЧЕЛИКДИЗАЈН:, ВЕРТИКАЛЕНРАЗМЕНЛИВА МАГНЕЗИУМ АНОДА (СЕ ПРЕПОРАЧУВА ЗАМЕНА КАЈ ТВРДА ВОДА, БАРЕМ ЕДНАШ НА ДВЕ ГОДИНИ)ПРЕЦИЗНО ПОДЕСУВАЊЕ НА ТЕМПЕРАТУРАТА БЛАГОДАРЕНИЕ НА ЕЛЕКТРОНСКИТЕ СЕНЗОРИ.ТЕХНОЛОГИЈА WATERPLUS КОЈА ОВОЗМОЖУВА ДО 16% ПОГОЛЕМА ДСТАПНОСТ НА ТОПЛА ВОДАECO EVO ФУНКЦИЈАТА НАПОЈУВАНА ОД CORETECH: ДО 14% ЗАШТЕДА НА ЕНЕРГИЈАT-MAX ФУНКЦИЈА ЗА ДА СЕ СООЧИ СО НЕОЧЕКУВАНА ПОТРЕБА ОД ТОПЛА ВОДАТЕЖИНА: 20,5 КГСТЕПЕН НА ЕЛЕКТРИЧНА ЗАШТИТА: IPX3В Х Ш Д : 733 Х 470 Х 470100% ИЗРАБОТЕНИ И ДИЗАЈНИРАНИ ВО ИТАЛИЈА
Ако сакаш долго да трае бојлерот, земи си од Тинг, Парновод или Металац со иноксни казани.
Се друго освен овие е пократкотрајна опција.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.723
Поени од реакции
2.479
Бојлеров почна да трепка нешто. Некој препорака што да правам? Иначе аристон е, некои 2 години стар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom