Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Која килажа си? Нормален чоек без физичка активност треба да внесува толку значи ти одма треба да појдиш внес на околу 3000 калории дневно...

btw Некој да сподели дневен внес на храна, како ви изгледа eating day?
 
Член од
10 февруари 2010
Мислења
834
Поени од реакции
298
Има ли некои вежбачи овде што вежбаат со повреден грб како Спондилоза,Дископатија и тн. ? Споделете некое искуство
Големи тежини ни под разно, преса не, чучњеви не, дедлифт апсолутно никако, стомачни да ама со особено внимание.
Сигнификантна дископатија имам и морам да пазам.

Еднаш не пазев на стомачни и на последното исправање од последната серија изгубив веројатно осет (умор изгледа, најпоследна вежба во денот ми беше) и ме пецна толку кратко ама јако и силно шо како преебен си одев од теретана. После тоа месец дена не правев стомачни, многу ми беше страв.[DOUBLEPOST=1479998003][/DOUBLEPOST]
Многу лоша работа е да имаш проблем со повреди на грбот,мораш по често да се одржуваш во зависност до кој степен ти е повредата и можеби треба да намалиш уште малку на килажа ако константно имаш проблем дигајќи тежини..
Точно, стомачен ѕид мора да е особено зајакнат како и нозете исто.
Јас исто сум релативно-долго врзан на стол и на секои 45 минути станувам, се раздвижувам (скокам, рипам, некои пози се тегнам) и се враќам назад на стол. Секој ден така. Секој еден ден.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Еве од последниот тренинг за грб
Zgibovi-25/10/15/15/12/13/10/10=110
ParalelBarbelrow- 60kg(7/7/8)65(7) 50(12/12)
Row na masina 40kg(12) 60kg(11/12/10) 50kg(10)-
Lat masina-Sreden fat-80kg(12)90kg(8/8/6) wide grip 50kg(7/10/10) 40kg(20)
Neutral 70kg(12/12/12) 80kg(8)
Cable row narrow 45(12) 50kg(12/12) 55(14)
Lat pulldown 50kg(8/10)
Dummble row 23kg(10/12/15)
Revers lat pull down 60(8)50(9)40(10)
Еве и од рамо
Millatery press 40kg(10)45kg(6)50kg(4/5/5)45kg(5)40kg(7)35kg(8)30kg(10)
Standing Dummble press 13kg(10)10kg(12)13kg(10/8)
Arnold press 10kg(12/12/15/15)
Lateral 10kg(12/8)8kg(10/10) Seated lateral 7kg(10/7/7)
Seated front raise 7kg(10/7/10)10kg(7)
Shrugs 15kg(15)17kg(20)20kg(20/20)-
Reardelt flys 13kg(10)10kg(12/15/15/15)

Нешто вака ми изгелдат тренинзите при што на првите вежби се сконцентрирам највеќе, а притоа гледам секад да правам full ROM и спори негативи како на компаунд така и на изалоционите вежби. За на нога да сум цел ден не сум така да активноста ми е минимална,спиење гледам да ми е 7-8саат мин, стрес чат-пат ништо екстремно, цигари јок, алхохол викенд али безпретеризам некад и без него. Кал дневно моментално сум на 2400+ пр180(при што ги сметам и протеините од растително потекло овез,ориз,грашок)/ јх 273 /ф 68. Гледам претежно да ми е чиста диетата без џунк. Можда ова е малку кал али бидејки до септември ми траеше летото без тренинг не внимавање на исхрана(некад 2патиденвно јадење) алохохол и спиење малце буден цела вечер итн. Сега кога се вратив на тренингот почнав со 1800кал па зголемив на 2000 па 2200 сега сум 2400, така направив бидејки ако зголмев одма ко што кажуват онлине калкулаторите знам дека све у стомак ке ми отидеше. Идеја некоја за промена на нешто од ова
Па вака горе доле тренинг ок е, ти викам не е до трегнинг, со 2400 ништо не правиш брат, рачунај булкинг ти почнува нешто од 40-50 ккал/1кг твоја тежина, ама јас вака калории никогаш не бројам, подобро е да контролираш грамажа на ЈХ дневно треба да внесуваш нешто 7-10 грама на 1 кг твоја тежина најдобра опција ти е интегрален ориз/макарони, вака ако си нешто 70-80 кила, 70 пута 7 ти е 490 грама ЈХ значи купуваш, 1 пакување макарони од 500 грама и тоа треба да го изедеш дневно, само подели го не се обидувај наеднаш да ги лапнеш :pos: гледај да се храниш 5-6 пати на ден, ако вака ке се храниш за месец дена ке направиш 2-5 кила плус гарант. И тогаш од тренинг ке зависи какви мускули и квалитетна маса ке качеш, те чекам за полагодина со прашања за чистење :jeeee:
Грамажа се брои само на не готвена храна да не забораиш.
да додадам покрај јагленохидрати нормално внесуваш и протеини и здрави масти зеленчук +
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Големи тежини ни под разно, преса не, чучњеви не, дедлифт апсолутно никако, стомачни да ама со особено внимание.
Сигнификантна дископатија имам и морам да пазам.

Еднаш не пазев на стомачни и на последното исправање од последната серија изгубив веројатно осет (умор изгледа, најпоследна вежба во денот ми беше) и ме пецна толку кратко ама јако и силно шо како преебен си одев од теретана. После тоа месец дена не правев стомачни, многу ми беше страв.[DOUBLEPOST=1479998003][/DOUBLEPOST]
Точно, стомачен ѕид мора да е особено зајакнат како и нозете исто.
Јас исто сум релативно-долго врзан на стол и на секои 45 минути станувам, се раздвижувам (скокам, рипам, некои пози се тегнам) и се враќам назад на стол. Секој ден така. Секој еден ден.
Мора да се обрнува внимание највеќе на формата на вежбата за да се ујача мускулатурата,тоа е најважно според мене. За мртво и за чучњеви има алтернатива иако се основни вежби со кои што се ујачуваат мускулите на нозете,грбот,стомакот... добивам совети од поискусни тренери дека со добра форма нема да ми представува проблем мртвото и чучњевите,одев извесен период на физикална и сега се осекам многу добро,сепак од ЛИЧНО искуство најголем проблем за мене до сега представува и представувало СЕДЕЊЕТО никогаш не сум почувствувал болка од мртво или од чучњеви само вгрчена мускулатура која што ја добив од долготрајно СЕДЕЊЕ...
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
245
Поени од реакции
509
Дали ќе може да ми каже некој за стомачни - колку серии, повторувања и колку дена треба да се работи на нив за посакуваниот изглед?
 
A

Aexil Kong

Гостин
Професионални момци, експерти, која е најдобрата тренинг варијанта за поголема мускулна маса (хипертрофија)...
Гради-Грб во прв ден / Трицепс-Бицепс во друг ден или пак
Гради-Трицепс во прв ден / Грб-Бицепс во друг ден?
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Професионални момци, експерти, која е најдобрата тренинг варијанта за поголема мускулна маса (хипертрофија)...
Гради-Грб во прв ден / Трицепс-Бицепс во друг ден или пак
Гради-Трицепс во прв ден / Грб-Бицепс во друг ден?
По една мускулна група,
Пон: Гради
Втр: Грб
Сре: Раце
Чет: Рамо
Пет: Нозе
Саб: Сплет од сите...
Високо калорична храна и јаглено хидрати, 2 до 3 грама протеин по кг. Внесување на вода во поголема количина јас внесувам 3 до 4 литри тоа ми е сосема доволно... И да обиди се поголеми тежини со 10 до 6 повторувања при серија (3-4 сери на вежба).
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Od 1.5 do 2 grama protein se prefrlivte na 3?

Provereni vi se ovie podatoci koga se rabotit za rekreativci?

Sent from my D2403 using Tapatalk
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Od 1.5 do 2 grama protein se prefrlivte na 3?

Provereni vi se ovie podatoci koga se rabotit za rekreativci?

Sent from my D2403 using Tapatalk
Јуп се е проверено, барем на мене. И молимте објасни ми што ти значи зборот рекреативци, бидејќи во Bodybuilding, Powerlifting и другите нема рекреативци има луѓе што имаат напредок и луѓе што немаат напредок. Е сега например имаш и луѓе кои одат во теретана само за да го одржуваат своето ЗДРАВЈЕ на високо ниво со многу кардио вежби и хербалајф...
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Јуп се е проверено, барем на мене. И молимте објасни ми што ти значи зборот рекреативци, бидејќи во Bodybuilding, Powerlifting и другите нема рекреативци има луѓе што имаат напредок и луѓе што немаат напредок. Е сега например имаш и луѓе кои одат во теретана само за да го одржуваат своето ЗДРАВЈЕ на високо ниво со многу кардио вежби и хербалајф...
NE profesionalni bodybilderi se rekreativci, toa im e hobi, a NE rabota.

Sent from my D2403 using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.927
Поени од реакции
35.794
Јуп се е проверено, барем на мене. И молимте објасни ми што ти значи зборот рекреативци, бидејќи во Bodybuilding, Powerlifting и другите нема рекреативци има луѓе што имаат напредок и луѓе што немаат напредок. Е сега например имаш и луѓе кои одат во теретана само за да го одржуваат своето ЗДРАВЈЕ на високо ниво со многу кардио вежби и хербалајф...
Ти за професионалец се рачунаш или за рекреативец?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Професионални момци, експерти, која е најдобрата тренинг варијанта за поголема мускулна маса (хипертрофија)...
Гради-Грб во прв ден / Трицепс-Бицепс во друг ден или пак
Гради-Трицепс во прв ден / Грб-Бицепс во друг ден?
Нема идеална шема што важи за сите, некој ке се умори вежбајки ги две поголеми мускулни групи како гради и грб во еден ден, на друг ок му е и прогресира со таков тренинг, некој не може да вежба гради и трицепс во еден ден затоа што делумно тие се поврзани (бенч+трицепс), така што или земај некој квалитетен тренер да повежба со тебе и да ти направи индивидуална програма или едуцирај се, слушај го своето тело, гледај дали прогресираш а ако не мењај ја програмата и така... инаку реално нема голем разлика во тие шеми, неможе да се каже дека некој комбинација е погрешна а некој правилна еве вежбај вака. Генерално ако ке земиме да се каже школски е добра комбинација гради + бицепс, грб + трицепс. Ама пак не е да се каже дека тоа е некој правило демек вака сигурно ке се набилдаш и по друго никако, се надевам ме разбираш поздрав!
 

zmijata

И ондак то...
Член од
2 јануари 2008
Мислења
95
Поени од реакции
3
15303879_10210758100806411_1269143730_o.jpg

Што мислите за пијалоков,дали е најдобро да се пие пред тренинг, за време на тренинг, или после тренинг ? моментално пијам по 1-1.5л за време на тренинг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom