Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
9 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Не постои брз метаболизам.
Телото не познава калориски сурпулус од гејнер и од правилна исхрана.
Имаш путер од кикирики,јајца,млеко.
Едноставно не знаеш колку калории внесуваш,џабе ти е тој изговор брз метаболизам.
океј е, сфатив дека поише знаеш од стручни доктори :)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Никаде не го реков тоа.
Само те прашав колку калории внесуваш?
Внеси колку сакаш гејнери или било какво апче,ако не си во калориски сурпулус (10 % над калорииските потреби) нема ништо да направиш.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Ако идеме веќе без преведување.
http://karas4training.com/mk/nutrition/general/prirachnik-za-stanuvanje-dzver
П.С ми се допадна како пишуваше,сум земал време сум превел.
Вие изигравате полиција за дали сум направил нешто лошо или не.
Сум ја превел,големото чудо тоа не значи дека не знам.
Стеф, ова нек ти ти биде teachable moment. Твоево авторство некои катиљ правни акти го категоризираат како селски плагијат. Затоа, не се буни, дигај мртви подигања и биди среќен шо не живееш у културна земја. У културни земји за повреда на копирајт следуе дебела казна, а ако не ти е првпут (што можда е случај), чак и апс. Плус, ако ги прочепкаат папирите шо ти фалат. може и да ти го затворат клубот/студиото и да ти опнат казна за целиот твој атлецки тим, т.е., за тебе. Него еве ти правен савет -- прошири ја дејноста на нерегистрираниот клуб на „Д.О.О. атлецко студио со преведувачки услуги во вид на авторство -- специјализација: атлецки матреал.“ Чиста работа. Плус ниеден суд не ти може ништо после ваква регистрација за проширена дејност. Молим, изволте и друкпут.
 
Член од
9 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Никаде не го реков тоа.
Само те прашав колку калории внесуваш?
Внеси колку сакаш гејнери или било какво апче,ако не си во калориски сурпулус (10 % над калорииските потреби) нема ништо да направиш.
ми го препорачаа гејнерот како решение да подигнам килажа, заедно со тренинг и гејнер 100% ќе сум накачел 7 кила у рок од месец ипол - два. како и да е, кој е у право сега? :D
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
ми го препорачаа гејнерот како решение да подигнам килажа, заедно со тренинг и гејнер 100% ќе сум накачел 7 кила у рок од месец ипол - два. како и да е, кој е у право сега? :D
Јадиш(пиеш) 2 кг а накачуеш 7 то је та логика
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не е конкретно за теретана прашањево ама ми треба совет.
Порано, пред добри 5-6 години ослабев добри 30кг и до ден денес, можам да кажам дека сум активен спортист. Не сум професионалец, аматерски се бавам со спорт, што трчање, што кик-бокс, фудбал низ маало, баскет ама никако, никако не успеав да ги симнам спојлерите и да ги намалам нешто значително бутовите. Стомакот напред ми е скоро рамен (далеку од стомачни) али затоа спојлерите од страна, си вриштат. Не се којзнае колку големи. Реално, драстично се намалени од тоа кога бев многу дебел ама пак, сеуште се тука.

Луѓе, давајте помош, што да вежбам :D
 
S

Stef Bachatero

Гостин
ми го препорачаа гејнерот како решение да подигнам килажа, заедно со тренинг и гејнер 100% ќе сум накачел 7 кила у рок од месец ипол - два. како и да е, кој е у право сега? :D
Ако ти речам дека ќе зачуваш пари ако направиш добар план за исхрана и за вежбање е се што за почеток ти треба.
Размислувањето ти е сакам да се качам на Монт Еверест а не сум се качил на Водно.
Немам ништо против гејнерите,но не ја разбираш поентата.
И тие што ти препорачуваат немаат поминато низ сето тоа што јас имам поминато и истражувано до тој степен како и јас што имам истражувано.
http://goo.gl/oj9QJT
П.С што сакаш да накачиш мускули или масти?
Мускули не можеш да накачиш повеќе од 1-2 кг месечно.
Ако сакаш да си дебел супер,ако сакаш да си здрав и мускулест треба добар план за исхрана и за вежбање прво па се друго.
 
Член од
9 ноември 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Ако ти речам дека ќе зачуваш пари ако направиш добар план за исхрана и за вежбање е се што за почеток ти треба.
Размислувањето ти е сакам да се качам на Монт Еверест а не сум се качил на Водно.
Немам ништо против гејнерите,но не ја разбираш поентата.
И тие што ти препорачуваат немаат поминато низ сето тоа што јас имам поминато и истражувано до тој степен како и јас што имам истражувано.
http://goo.gl/oj9QJT
П.С што сакаш да накачиш мускули или масти?
Мускули не можеш да накачиш повеќе од 1-2 кг месечно.
Ако сакаш да си дебел супер,ако сакаш да си здрав и мускулест треба добар план за исхрана и за вежбање прво па се друго.
Ми треба да дигнам килажа, значи имам 56 кила а сум 180cm висок, и како што читав и се распрашував по луѓе а и тие + што ми го препорачаа рекоа дека гејнерот ми е најидеална ствар за почеток да дигнам маса али секако треба и вежбање, за понатака ќе видиме :)
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.072
Поени од реакции
13.012
Планирам да си почнам од следна недела на кеј на справите, ама сакам и малку да трчам да се вратам во форма. Па дали е добро да се трча на пример 1,2 км пред вежбање, па после да се вежба на справите, ова планирам да го правам 2,3 пати неделно. Имам читано дека кога се вежба не треба никаков кондиционен тренинг, па дали да не праам вака како што реков, туку само да вежбам или само да трчам?
 
Член од
6 март 2007
Мислења
307
Поени од реакции
184
ми го препорачаа гејнерот како решение да подигнам килажа, заедно со тренинг и гејнер 100% ќе сум накачел 7 кила у рок од месец ипол - два. како и да е, кој е у право сега? :D
А да пробаш прво да почнеш да вежбаш па да видеш колку ке качеш за месец, два. На пример јас кога почнав бев 48 кила. за месец качив 5+ само од вежбање. Е сеа ако веке вежбаш и немаш резултати тогаш пробај со гејнер.
 
G

garthok

Гостин
А да пробаш прво да почнеш да вежбаш па да видеш колку ке качеш за месец, два. На пример јас кога почнав бев 48 кила. за месец качив 5+ само од вежбање. Е сеа ако веке вежбаш и немаш резултати тогаш пробај со гејнер.
Во теретана или дома? И колку тренинзи правеше неделно. За дечкото горе земи quickmass или mutant mass гледам многу ги фалат. А Стеф пер конфузен си до јаја, ќе даеш едно ок мислење па ќе тропнеш едно 10 глупости, дај еве објасни што е тоа ектоморф и неговиот метаболизам вака стручно (преведено) ме занима ептен. И не, не пробувам протеинските барови што ги рекламираш да ги правам пошо познавајќи те добро вака форумски, ништо чудно по една година да искочат дека се уствари отровни и дека си ги ,,помешал“ состојките пошто тогаш си „имал’’ други „размислувања“.
 

L1quiD

Only Trees Grow Naturally
Член од
17 мај 2010
Мислења
139
Поени од реакции
108
Стевчо на секоја тема во подфорумов те има. Јака ти душа и од една страна браво што си упорен. Што и да си наумил со тоа што го правиш, ти успева на ваков или таков начин. (без сарказам)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Планирам да си почнам од следна недела на кеј на справите, ама сакам и малку да трчам да се вратам во форма. Па дали е добро да се трча на пример 1,2 км пред вежбање, па после да се вежба на справите, ова планирам да го правам 2,3 пати неделно. Имам читано дека кога се вежба не треба никаков кондиционен тренинг, па дали да не праам вака како што реков, туку само да вежбам или само да трчам?
Трчањето прави го после вежбање не пред
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Токсични ме насмеа...
Има 4 состојќи.
Урда,протеин од сурутка,соини трошки и путер од кикирики.
Немам ништо против гејнери,но реално е скапа инвестиција.
Ако има пари за тоа,треба да размисли за консултирање со тренер,не со локалното друштво.[DOUBLEPOST=1399936165][/DOUBLEPOST]
Стевчо на секоја тема во подфорумов те има. Јака ти душа и од една страна браво што си упорен. Што и да си наумил со тоа што го правиш, ти успева на ваков или таков начин. (без сарказам)
Таков тип сум,не се предавам,без разлика на последиците.
 
Последно уредено од модератор:

Kajgana Shop

На врв Bottom