Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

S

Stef Bachatero

Гостин
Ако имаш болки во грбот можеби не ти е од лошото спиење туку од неправилно или неубаво дизајнирана програма.
 
D

DAoliHVAR

Гостин
Овде дали некој од вас што по професионално вежбате одите на спортски масажи за мускулите ? на физиотерапевти на медицински масажи и тн...мене искрено често ми се случува да имам болки во грбот од лошо спиење,промаја и се тоа...прашањево ми е дали е нормално да се оди на вакви масажи дали идете ?
Jas idev pred nekolku godini zaradi problemi so grbot(toa bese pred voopsto da dopram teg)i neznam kolku pomognaa,ama ubava rabota e.cisto deka relaksiracki e mnogu.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
240
Поени од реакции
81
Здраво луѓе имам едно прашање до некој кој што е поискусен во обласата.Значи вака ослабев некој си 15 кг од 85 се спуштив на моментално сум 69,тоа може да варира 69-70,71,кога одам или кога сум исправен стомакот скоро и да ми е рамен немам стомак,но кога ке седнам на стол или ако се наведнам стомакот скоро и да ми е ист колкав што ми беше,е сеа прашањето ми е што треба да правам кои вежби да ги правам за да не ми остане таков стомакот,или да ми се направи потполно рамен?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Ако имаш болки во грбот можеби не ти е од лошото спиење туку од неправилно или неубаво дизајнирана програма.
Нема што неправилно...обично вежбам Гради - Бицепс...Грб - Трицепс...Рамо - Нозе...еден ден имам Кардио и еден ден одмор. Правам комбинации од вежби,секогаш не ги правам истите вежби и фала богу не ги поминувам сите справи кога ќе дојде ден за гради или што и да е...Еве пример за гради стандард ми е Бенч прес секогаш,а останатите вежби ги комбинирам секогаш различно. И исто така да напоменам дека правилно ги правам вежбите[DOUBLEPOST=1399725835][/DOUBLEPOST]
Jas idev pred nekolku godini zaradi problemi so grbot(toa bese pred voopsto da dopram teg)i neznam kolku pomognaa,ama ubava rabota e.cisto deka relaksiracki e mnogu.
Јас обично правам Медицинска Масажа и ми е многу подобро...секојдневни стресови,промаја не правилно седење,спиење се си го прави своето плус јас малку и со горниот дел од грбот сум крив ама сега почнувам да се исправам се повеќе и повеќе[DOUBLEPOST=1399725908][/DOUBLEPOST]
Здраво луѓе имам едно прашање до некој кој што е поискусен во обласата.Значи вака ослабев некој си 15 кг од 85 се спуштив на моментално сум 69,тоа може да варира 69-70,71,кога одам или кога сум исправен стомакот скоро и да ми е рамен немам стомак,но кога ке седнам на стол или ако се наведнам стомакот скоро и да ми е ист колкав што ми беше,е сеа прашањето ми е што треба да правам кои вежби да ги правам за да не ми остане таков стомакот,или да ми се направи потполно рамен?
Прво и основно внимавај на исхраната не внесувај многу калории прави повеќе стомачни вежби,кардио и тоа е тоа...
 
Последно уредено:
S

Stef Bachatero

Гостин
Правиш ли мртво кревање?

Sent from my ME173X using Tapatalk
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Епа сигурно нешто правиш лошо или претеруваш со фрекфенцијата на тренингот.
Не може да те боли кичма ако имаш доволно јак и функционален тренинг.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.749
Поени од реакции
12.765
ауу ептен итно ми треба одговор. знам дека форум не е место за вакви прањања ама мора тука пошто дома несмеат да ме дознаат. Вечерта вторник спрема среда примав инфузија во лева рака кај подлактицата. Пред 5 минути почнав да вежбам и при втората серија кревања на вратило значи уште се загревав не беше голем напор осетив болка на местото кај што ми беше инфузијата. За пола минута малку ми помодре местото околу вената. Може да настане нешто посериозно или само некое време ненапињање на лева рака ќе помогне.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
naletav na edna ubava statija od Christian Thibaudeau na tnation, imeno sugerira deka promenata na vezbite vo treningot na sekoi 4 nedeli ili pomalce e losa rabota koga se raboti za muskulna hipertrofija, na toj nacin sto pridobivkite od tie nedeli bile ke citiram: „ Most "gains" made during the first four weeks of a program are from neural adaptations, not actual muscle mass development. “ Isto taka sugerira deka koga ke se dostigne platoto togas pocnuval muskulot da se gradi. Po nego treba da se zadrzat glavnite dvizenja compound a da se promenuvaat setovite i povtoruvanjata i sl. So ogled na toa sto mnogu luge koi gi poznavam praktikuvaat ako vezbas isto nema da imas progres ili menjaj gi vezbite na 2 nedeli i slicno, jas mislam deka e golema laga. Da ja najdam ke stavam link i me interesira vase mislenje
http://www.t-nation.com/training/biggest-training-lie
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
ауу ептен итно ми треба одговор. знам дека форум не е место за вакви прањања ама мора тука пошто дома несмеат да ме дознаат. Вечерта вторник спрема среда примав инфузија во лева рака кај подлактицата. Пред 5 минути почнав да вежбам и при втората серија кревања на вратило значи уште се загревав не беше голем напор осетив болка на местото кај што ми беше инфузијата. За пола минута малку ми помодре местото околу вената. Може да настане нешто посериозно или само некое време ненапињање на лева рака ќе помогне.
Иди си на лекар чиста работа што се замараш по форуми,сепак тоа е работа за која што треба да види човек што се разбира
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Иди си на лекар чиста работа што се замараш по форуми,сепак тоа е работа за која што треба да види човек што се разбира
. Me interesira kolku e efikasen ripedcuts schredder kako topac. Vezbam na orbitrek sekoj den po 40 minuti i sakam da oslabnam . Ili dadete nekoj drug predlog za dobar topac.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
. Me interesira kolku e efikasen ripedcuts schredder kako topac. Vezbam na orbitrek sekoj den po 40 minuti i sakam da oslabnam . Ili dadete nekoj drug predlog za dobar topac.
Може да ти препорачам јас добар топач ?... планинана Водно ја гледаш ? пали патиките и биди редовена со пешачење и фала богу после тоа немој да надохнадуваш со глупа храна... со кратки зборови ако сакаш да слабееш помалку јади повеќе движи се...вие жените цело време се лажете со магични апчиња за слабеење и сеа ем не ви успева и ем пак со такви срања..значи НЕ
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Нешто се променило на форумот на добро иде :)

Sent from my ME173X using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Здраво луѓе имам едно прашање до некој кој што е поискусен во обласата.Значи вака ослабев некој си 15 кг од 85 се спуштив на моментално сум 69,тоа може да варира 69-70,71,кога одам или кога сум исправен стомакот скоро и да ми е рамен немам стомак,но кога ке седнам на стол или ако се наведнам стомакот скоро и да ми е ист колкав што ми беше,е сеа прашањето ми е што треба да правам кои вежби да ги правам за да не ми остане таков стомакот,или да ми се направи потполно рамен?
Хех. Баш пред некој ден видов слика за ова твоево на 4chan ама штета што не ја зачував. На сликата имаше направено паралела како кога се гледаш во огледало стомакот ти изгледа ОК а кога ќе седнеш или кога гледаш надоле, стомакот ти изгледа многу поголем.

Не спомна како си ослабел, дали едноставно јадеше помалце, држеше диета, кардио активности, тежински вежби.. од се по нешто...?

Прво и најбитно немој да те деморализира тоа што стомакот така ти изгледа кога гледаш надоле/седејќи.
Втора работа, храната ти е многу битна. Без благо/солено/сокови и слично. Повеќе протеини помалце јаглехидрати. И калориски дефицит секако.
Трета работа, вежбај со тегови или во домашни услови со сопствена тежина. Една од најдобрите вежби за стомак е plank-от. Имај прогресија во вежбањето.

Колку си висок?
 
Член од
11 мај 2014
Мислења
10
Поени од реакции
1
Ве молам за помош малку е подолго но ми треба совет како да продолжам ... Идам веќе повеќе време во теретана работев на дефиниција и го постигнав саканиот резултат со добро вежбање и исхрана се како што треба. Мене ми се допаѓа овој тип на тело но сите ми велат си ослабел многу си ослабел но да го оставиме тоа . Поентата е во тоа што се хранам здраво , ниско калории внесувам и здраво , но како почна месецот МАЈ се случува да одам ниско калории здрава исхрана и теретана но еден ден во неделата да јадам се и сешто и да претерам многу повеќе калории . Па ме интересира како да продолжам што резултат би оставило сето тоа ако одам ниско калории за ослабнување и вежбање а некој ден во неделата дури и 3000 калории повише внесам и секако нездраво (благо чипс сендвич..итн) . Што може да донесе тоа , да остави некој резултат , дали може да влијае на постигнатиот резултат што го имам во теретана.Или пак некој совет што да правам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom