Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
17 ноември 2008
Мислења
340
Поени од реакции
15
протеин од сурутка дали продава некој ?
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
едно прашање
порано имам вежбано малце ама се здебелив многу сега
може некој од вас да ми каже што е подобро да земмам за да скинам некој 15 кг :)
се мислам за слимлине или за гренаде
или нешто трето што би ми препорачале вие
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
едно прашање
порано имам вежбано малце ама се здебелив многу сега
може некој од вас да ми каже што е подобро да земмам за да скинам некој 15 кг :)
се мислам за слимлине или за гренаде
или нешто трето што би ми препорачале вие
Првенствено, среди ја исхраната. Почни да вежбап редовно, па откако ќе дојдеш до "плафон" врз основа на предходниот период (кој горе ти го напишав и би требало да изнесува минимум 2-3 месеци) полесно ќе го одбереш вистинскиот избор на согорувач кој би ти помогнал понатаму во постигнување на целта.
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
Првенствено, среди ја исхраната. Почни да вежбап редовно, па откако ќе дојдеш до "плафон" врз основа на предходниот период (кој горе ти го напишав и би требало да изнесува минимум 2-3 месеци) полесно ќе го одбереш вистинскиот избор на согорувач кој би ти помогнал понатаму во постигнување на целта.
вежбам веке еден месец степер секој ден по 30 мин и теретана секој ден и пазам на исхраната
туна, стек, салати, ориз, млечни производи ама тешко некако ми оди намалувањето на тежината па затоа сакав да вметнам од овие производи некој......
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
вежбам веке еден месец степер секој ден по 30 мин и теретана секој ден и пазам на исхраната
туна, стек, салати, ориз, млечни производи ама тешко некако ми оди намалувањето на тежината па затоа сакав да вметнам од овие производи некој......
Исфрли млечни производи. Оди на степерот во два дена по 40 минути. Кардиото прави го по тежинскиот тренинг.
И пробај да имаш редовни оброци, три главни и плус една ушина (барем).
Вода потрудисе да пиеш по 3-4 литри во текот на целиот ден.
Контролирај го внесот на оризот во текот на денот. Терај уште еден месец, после ќе се најде нешто што би било соодветно, од топач.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
31
Поени од реакции
2
Здраво момци ,едно прашање.Пијам протеини веј веке 3 месеци скоро ги пијам секој ден кога вежбам пијам по 3 пати на ден (4 дена)а кога одмарам пијам по еднаш до два пати зависи од исхраната во денот и добро ми оди.Прашањето ми е дали треба да се паузира од протеински шејкови определено време или да продолжам да ги пијам (други суплементи не користам) фала
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Здраво момци ,едно прашање.Пијам протеини веј веке 3 месеци скоро ги пијам секој ден кога вежбам пијам по 3 пати на ден (4 дена)а кога одмарам пијам по еднаш до два пати зависи од исхраната во денот и добро ми оди.Прашањето ми е дали треба да се паузира од протеински шејкови определено време или да продолжам да ги пијам (други суплементи не користам) фала
Нема потреба да паузираш.
Whey протеинот е добиен од обично млеко, и не содржи никакви штетни супстанци.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Сум видел неколку луге по "скратен бицепс" ,е сега дали станува збор за повреда или генетика? Баш ме интересира, еве на пример десната рака на Паљото, (Битолскиот кандидат за градоначалник :pos:)

 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
795
Поени од реакции
375
Сум видел неколку луге по "скратен бицепс" ,е сега дали станува збор за повреда или генетика? Баш ме интересира, еве на пример десната рака на Паљото, (Битолскиот кандидат за градоначалник :pos:)

 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Сум видел неколку луге по "скратен бицепс" ,е сега дали станува збор за повреда или генетика? Баш ме интересира, еве на пример десната рака на Паљото, (Битолскиот кандидат за градоначалник :pos:)

Ако мислиш за поставеноста на бицепсот тоа е генетски одредено, може да биде ниска и висока, ако растојаните мегу бицепсот и подлактицата е мислам повеќе од два прста тогаш е висока поставеност, инаку е ниска, еве некои примери



Albert Beckles = Висока



Larry Scott = Ниска
 

Indigo

баниран/а
Член од
8 септември 2012
Мислења
763
Поени од реакции
414
imam edno prasanje...
Imam 15 godini (visok 176, tezok 70 kg) megjutoa celata tezina mi e "skoncentrirana" vo stomakot i sakam malku ramenici da rasiram i da gi razvijam gradite do odreden stepen. Za toa da go postignam vo najkratok mozen rok, ima li nekoi produkti sto bi mi ovozmozile pobrzo da dojdam do sakaniot rezultat, gejner mejner ne se razbiram jas, nitu pak znam kako treba da se ishranuvam i taka natamu. Ako ne ve mrzi ve molam malku prosvetlete me.

Pozdrav
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
imam edno prasanje...
Imam 15 godini (visok 176, tezok 70 kg) megjutoa celata tezina mi e "skoncentrirana" vo stomakot i sakam malku ramenici da rasiram i da gi razvijam gradite do odreden stepen. Za toa da go postignam vo najkratok mozen rok, ima li nekoi produkti sto bi mi ovozmozile pobrzo da dojdam do sakaniot rezultat, gejner mejner ne se razbiram jas, nitu pak znam kako treba da se ishranuvam i taka natamu. Ako ne ve mrzi ve molam malku prosvetlete me.

Pozdrav
http://forum.kajgana.com/threads/ЧЕСТО-ПОСТАВУВАНИ-ПРАШАЊА-faq.64565/
Краток рок заборај освен ако не одиш по формулата на комшивчињата бугари (без бодеж њама растеж :)) макар што не би ти препорачал да земиш на тие години апсолутно ништо, освен додатоци во исхрана ако не можеш да надохнадиш протеин на пример. Инаку почни ти да вежбаш смени исхраната па после барај суплементи. Расчепкај малку низ форумов имаш примери и совети околу исхраната и тренингот па после барај суплементи или такви работи. Инаку знам дека иди лето али порано се почнува за да се средиш не за 2 месеци :) http://forum.kajgana.com/threads/Исхрана-првиот-клучен-фактор-за-постигнувањето-на-атлетско-тело.56989/
 

Broda

Ijackhammer.
Член од
6 февруари 2013
Мислења
259
Поени од реакции
141
imam edno prasanje...
Imam 15 godini (visok 176, tezok 70 kg) megjutoa celata tezina mi e "skoncentrirana" vo stomakot i sakam malku ramenici da rasiram i da gi razvijam gradite do odreden stepen. Za toa da go postignam vo najkratok mozen rok, ima li nekoi produkti sto bi mi ovozmozile pobrzo da dojdam do sakaniot rezultat, gejner mejner ne se razbiram jas, nitu pak znam kako treba da se ishranuvam i taka natamu. Ako ne ve mrzi ve molam malku prosvetlete me.

Pozdrav
Абе остај суплементи пукај по нормала и јади корни.
Суплементите се земаат кога на пр. првата година телото не е навикнато на вежбањето и бара помалце внес на протеин и тн. така да расти доволно, потоа трошиш повеќе и телото бара повеќе и евентуално ќе дојде до време кога ќе треба да јадеш 10 пати за да внесеш тоа што ќе ти ги задоволи дневните потреби е тогаш се земаат суплементи.
Сега за сега најди си добра почетничка програма, со вежби за цело тело односно вежби кој користат повеќе мускули не вежбај изолациони вежби како што се кревање од колено за бицепс и тн.
Јади 5-6 пати во денот и гледај по протеинска храна, пилешко, риба, место како било освен свинско, јајца, високо протеински житарки, банани, мед, ореви лешници такви работи, побарај на интерент храна за боди билдинг или протеинска храна има 5 милиони листи, но не избегавај скроз од калориската храна како бургерот, тостови и тн, бидејќи мускулот не расти само на протеин ако не внесеш доволно калории протеинот џабе кога мускулот нема да има дозвола да расти.Калории се мерка за енергија, ако внесеш повеќе од што ќе потрошиш мускулот расте.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom