Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Како тоа луѓе што работат физичка работа воопшто не пазат никаква "билдерска" исхрана па пак изгледаат доста солидно.
А билдерите све прават и одат до екстреми за дури за постигнување на +0.001% мускулен раст па пак "ништо"
Па згора на тоа сите "теории" како од све го гориш мускулот треба постојано пазење итд итд.
Каде е трикот во овие теории.
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
476
Поени од реакции
1.668
Здраво
Имам едно прашање
Гуглав за ова и добив добар одговор, ама би сакал и тука да прашам, чисто само ако некој сака да сподели некакво искуство или совет.
Дали е подобро прво да се симнат вишок килограми па да се почне со вежбање, или да се почне со вежбање покрај вишок на килограми ? Според тоа што го гуглав, преовладуваше првото, значи прво слабеење после вежбање. И јас би одел со тоа од повеќе причини.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.386
Здраво
Имам едно прашање
Гуглав за ова и добив добар одговор, ама би сакал и тука да прашам, чисто само ако некој сака да сподели некакво искуство или совет.
Дали е подобро прво да се симнат вишок килограми па да се почне со вежбање, или да се почне со вежбање покрај вишок на килограми ? Според тоа што го гуглав, преовладуваше првото, значи прво слабеење после вежбање. И јас би одел со тоа од повеќе причини.
A kako ke oslabes ako nemas fizicka aktivnost :eek:
Drzi si dieta,vezbaj,odmaraj, bidi trpeliv,daajsi vreme i rezultatite ke si dojdat.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.822
Поени од реакции
10.972
Здраво
Имам едно прашање
Гуглав за ова и добив добар одговор, ама би сакал и тука да прашам, чисто само ако некој сака да сподели некакво искуство или совет.
Дали е подобро прво да се симнат вишок килограми па да се почне со вежбање, или да се почне со вежбање покрај вишок на килограми ? Според тоа што го гуглав, преовладуваше првото, значи прво слабеење после вежбање. И јас би одел со тоа од повеќе причини.
Двете работи паралелно е најдобро.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.172
Поени од реакции
4.702
Член од
14 октомври 2017
Мислења
233
Поени од реакции
109
Која е разликата и кој е подобар од овие два протеини, моментално сум на овај од Polleo Sport ама колку шо видов и овај од Real Pharm е океј. Полео Спорт 3600 а овај 2600ден. Ми треба мислење зошто е поефтин, a сакам да го земам наредно ама ми треба мислење. И чие производство е, овај Полео Хрватски бил а овај мислам Полски.
57ed05bea98bceae5f0eaada26b69cee6c61471d3030f7123d212844a35eba04.jpeg

shake-it.jpg
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Која е разликата и кој е подобар од овие два протеини, моментално сум на овај од Polleo Sport ама колку шо видов и овај од Real Pharm е океј. Полео Спорт 3600 а овај 2600ден. Ми треба мислење зошто е поефтин, a сакам да го земам наредно ама ми треба мислење. И чие производство е, овај Полео Хрватски бил а овај мислам Полски.
Прегледај го приврзокот 414484

Прегледај го приврзокот 414485
Првиот меѓу тие два, а за тие пари би одел (моментално и го пијам) со вејот на Dymatize.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.386
Која е разликата и кој е подобар од овие два протеини, моментално сум на овај од Polleo Sport ама колку шо видов и овај од Real Pharm е океј. Полео Спорт 3600 а овај 2600ден. Ми треба мислење зошто е поефтин, a сакам да го земам наредно ама ми треба мислење. И чие производство е, овај Полео Хрватски бил а овај мислам Полски.
Прегледај го приврзокот 414484

Прегледај го приврзокот 414485
Screenshot_2024-04-27-03-31-40-982_com.miui.gallery.jpg
Одличен.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.509
Поени од реакции
6.142
Вака, има доста работи кои може да ти прават билка, а се чести кај вежбачи, еве ти англиски термини: tennis elbow (најчесто болка при вежби за трицепс, рамо, гради)
Веројатно го имам истиот проблем, при поголеми килажи на вежби за рамо трицепс и гради чуствувам болка во внатрешниот дел во лактот. За сега не ми прави проблем за вежбање но како викат боље спречити него лечити. Да земам колаген или нешто друго да препорачате за превенција?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.696
Поени од реакции
35.090
Веројатно го имам истиот проблем, при поголеми килажи на вежби за рамо трицепс и гради чуствувам болка во внатрешниот дел во лактот. За сега не ми прави проблем за вежбање но како викат боље спречити него лечити. Да земам колаген или нешто друго да препорачате за превенција?
За жал освен: добро загревање, најбитно правилна форма, SMR вежби и мраз како што пишав во претходниот пост, не сум нашол друга подобра опција.
Исто и бавен прогрес да се навикнат лигаментите. Често знам да правам паузи, и кога се враќав за 1 недела ги враќав килажите од претходно и заедно со нив и болката. Можеби мускулот издржува, но лигаментите и останатите градбени делови се бавни на прилагодување, слаб доток на крв и тн. затоа не форсирај зголемување на колажи/повторувања веднаш.

Ми има помогнато привремено Flex (Animal Nutrition), сум пиел и своја комбинација од: колаген тип 2, хијалуронска, кондрионитин и глукозамин, но ако ги прекинам болката се враќаше на првично ниво.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.386
Чаре само време. Потребни се 6 месеци за да се опорави а можно е и до 1 година,така велат докторите и 95% се лечи со физикална терапија и лекови,масти. Ми предложија во Скопје кортико стероиди дирекно во болното место и за многу кратко време се опоравуваат тетивите али не се нафатив на тој процес. Можело и со петпиди инјектирање во лактото. Има разни варијанти али битно е дека се лечи и најбитно е да се спречи да не прерасни во хронична болка. Ова ми го кажаја докторите. Засега имам подобрување,почнав и со тренинзи засега е ок,немам големи болки. Се надевам ќе помини целосно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.696
Поени од реакции
35.090
Чаре само време. Потребни се 6 месеци за да се опорави а можно е и до 1 година,така велат докторите и 95% се лечи со физикална терапија и лекови,масти. Ми предложија во Скопје кортико стероиди дирекно во болното место и за многу кратко време се опоравуваат тетивите али не се нафатив на тој процес. Можело и со петпиди инјектирање во лактото. Има разни варијанти али битно е дека се лечи и најбитно е да се спречи да не прерасни во хронична болка. Ова ми го кажаја докторите. Засега имам подобрување,почнав и со тренинзи засега е ок,немам големи болки. Се надевам ќе помини целосно.
Инјекциите (најчесто кортизон) се привремено решение, еден од дечките со кој имам вежбано заедно се одлучи на инјекции, имаше бенефит неколку месеци и пак по старо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom