Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.764
Вежбање на мускулните групи 2 пати неделно дали може да доведе до опаѓање на мускулот? Со тоа што пример еднаш да се вежба со тегови а еднаш на сајли?
Ако имаш добра храна и суплементација може без проблем да тераш и два пати неделно за секоја мускулна група, а ако си на „леб и ајвар“ не ти препорачувам.
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.558
Колаген е тоа. Баш завчера нарачав за мајка ми од iherb.com 21 долар за 30 дена говедски желатин, 2 паковања со шипинг и попусти некои - 42 долари ме фати за 2 месеца. Она со коленото има проблем. Колаген, Кондроитин, Глукозамин и рестото се некои индиректни помагала ко омега, витамин ц итн.
Да, баш така, тоа беше, фала на потсетувањето! (y)
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Вежбање на мускулните групи 2 пати неделно дали може да доведе до опаѓање на мускулот? Со тоа што пример еднаш да се вежба со тегови а еднаш на сајли?
Во strength фокусирани програми дури и по 3 пати неделно се вежбаат исти мускулни групи (нозе), со тоа што имаш по една до две вежби секој ден. Најчесто се оди main + accessory, на пример бенч на рамна 3х5 плус изолација за трицепс 3х8. Ова се прави еднаш/двапати неделно зависно од неделата.

Ти пишаа и други, можеш да одиш. Генерално колку вежби си правел за цела недела и вака и така треба да биде исто, само што треба да ги поделиш на двапати. Бонусот е тоа што можеш за нијанса повеќе тежина да ставаш.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
30
Поени од реакции
20
Zdravo na site nov sum vo forumov
imam edno prasanje ako moze nekoj da mi odgovori
koj od ovie 2 kreatina e podobar , voopsto dali se dobri creatine_mono_dymatize.jpg scitec_creatine_500g.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.764
Zdravo na site nov sum vo forumov
imam edno prasanje ako moze nekoj da mi odgovori
koj od ovie 2 kreatina e podobar , voopsto dali se dobri Прегледај го приврзокот 115351 Прегледај го приврзокот 115352
Scitec не сум го пиел и немам многу искуство со фирмава, единствено етил естер имам пиено од таму. Дајматајз ти е добар, го имам пиено и сум го осетил, алтернатива biotech ако веќе ти треба и за трет мислење во споредба со цените. Нешто поскапо и што сум осетил повеќе од ултимејт и од универзал монохидратите, али монохидрат како монохидрат скоро сите се тука некаде.
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
30
Поени од реакции
20
Scitec не сум го пиел и немам многу искуство со фирмава, единствено етил естер имам пиено од таму. Дајматајз ти е добар, го имам пиено и сум го осетил, алтернатива biotech ако веќе ти треба и за трет мислење во споредба со цените. Нешто поскапо и што сум осетил повеќе од ултимејт и од универзал монохидратите, али монохидрат како монохидрат скоро сите се тука некаде.
Fala za odgovort , znaci mozam da go kupam ovoj od dymatize ako site kreatini monohydrat se slicni :)
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Вежбам 3-4 години и приметив дека во последно време тапкам у место да не речам дека уназадувам.


Си купив Веј Протеин. Ќе земам и Horse Power.

Па размислувам како додаток да си земам и трибулус.
Иначе имам 25 год... Дали има некои сајд ефектс од неговото користење?
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
Па размислувам како додаток да си земам и трибулус.
Иначе имам 25 год... Дали има некои сајд ефектс од неговото користење?
Никаков бенефит нема да имаш, освен што малиот ќе ти е активен цел ден. :D
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.167
Па размислувам како додаток да си земам и трибулус.
Иначе имам 25 год... Дали има некои сајд ефектс од неговото користење?
Мене ми излегоа акни кога го пиев и до ден денешен мака мачам со нив, иако смирени се сега колку толку.
Пред да го земам читав дека акните се едни од сајд ефектите, ама ете, не верував дека може да ми излезат...
Може и да не било од трибулусот, ама да си кажам јас :D Читни на интернет.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Вежбам 3-4 години и приметив дека во последно време тапкам у место да не речам дека уназадувам.


Си купив Веј Протеин. Ќе земам и Horse Power.

Па размислувам како додаток да си земам и трибулус.
Иначе имам 25 год... Дали има некои сајд ефектс од неговото користење?
мислам дека по нет се збори дека нема да видиш ништо посебно,односно нема да видиш НИШТО.

Стагнираш поради тоа што телото толку години може да напредува со активно вежбање и правилно водење на здрав живот...природно,со стероиди може до 101 и назад :D

како и да е ќе те дигне креатинот(horse power) а и протеинчето ќе ти даде некој +,но сепак...
 

Falcao

rossonero per sempre
Член од
28 мај 2008
Мислења
1.986
Поени од реакции
561
Мене ми излегоа акни кога го пиев и до ден денешен мака мачам со нив, иако смирени се сега колку толку.
Пред да го земам читав дека акните се едни од сајд ефектите, ама ете, не верував дека може да ми излезат...
Може и да не било од трибулусот, ама да си кажам јас :D Читни на интернет.
а имаше некој бенефит? поквалитетни тренинзи можеби? :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.906
Поени од реакции
35.764
Вежбам 3-4 години и приметив дека во последно време тапкам у место да не речам дека уназадувам.


Си купив Веј Протеин. Ќе земам и Horse Power.

Па размислувам како додаток да си земам и трибулус.
Иначе имам 25 год... Дали има некои сајд ефектс од неговото користење?
Ако не ти е проблем сликни едно сликче и стави да видиме до каде си стигнал за тие 3-4 години. Батали приказните дека ти требаат стероиди за да мрднеш, природен максимум тешко се постигнува со 3-4 години. И ако не ти е тешко напиши каква програма тераш и горе долу која ти е секојдневната исхрана, за да видиме каде грешиш. Трибулусот не прави чуда!
 
Член од
28 февруари 2015
Мислења
30
Поени од реакции
20
vezbam veke 6 meseci , programta mi bese
(gradi triceps) (grb biceps) (ramo stomak noze) -(gradi-triceps) (grb biceps ) ( ramo stomak ) nedella odmor , i kardio 2 pati vo nedellata koga bev po slloboden
sakav da promenam programa primer
1 (gradi+noze+ stomak) 2(grb +kardio) 3(triceps+biceps) 4 (gradi+stomak) 5 (ramo+kardio) 6 (triceps + biceps )
Ako moze nekoj sovet da mi dade okollu novata programa :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom