Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Моја лична дилема :) Дали е подобро на шипки, згибови пропаѓања, односно дали се подобри вежби со железо одколку вежби без железо кои тренираат ист мускул и исто време се исто :) Не ја глеам разликава, а и не сум нешто по шипки, само тег и тоа е тоа :) Ме интересира ваше мислење!! У што е подобро едното од другото и тоа..[DOUBLEPOST=1399395116][/DOUBLEPOST]Еве пример за мојот режим :

- Доручек - Ѓеврек, Перек, Мусли (најкорисно, има калории но те најадува цел ден потоа не ти се јаде, се јаде само или на ручек или на доручек, ручек али после тоа (после 2 саати) да се истроши)

-Ручек : Месо, стек, со шопска и никако леб

-Вечера : Не постоЈи :)

Вежби:

200-500 склека на ден
3-4 пати неделно тегови 5,10,15,20 кг за рамо и исто толку за трицепс (со крива шипка нормално)
Стомачни : Нема потреба, за стомачни треба да се има испод 10 посто масти иначе џабе... Ни се троши на сало ни ништо..
Грбни : Сеа ќе почнам
Трицепс вежба (телото на една столица нозетена друга и се спушташ до КРАЈ и нагоре и така во круг): 200-500 на ден
Широк склек, помага за под рамо, 100 на ден
Кардио тренинг - Трчање - Обавезно секој ден, барем по 30 минути
Пленк - Секој ден по 5-6 минути
Вежба за раце веслачки инструмент - 3-4 пати неделно околу 50 пати
Склек за груди со исклучени нозе - секој ден по 100-300
Вежби за подлактица со столица или со лост - секој ден 25 - 125

Ниедна вежба не укључуе шипка а резултатите ги има :) Може и без железо
Со вакво вежбање и кардио а на се тоа толку малце јадење ќе станеш како логораш, инаку велиш дека не вежбаш стомачни, а правиш планк? Исто така вежбаш подлакт, а не вежбаш грб ниту бицепс? За стомачни има потреба да се вежбаат директно и не точно дека не трошат сало, напротив трошат како и секоја друга вежба. Исхраната ти е катастрофа и веројатно на подолг период ќе развиеш дефицити на микроелементи и ќе си подоложен на болести. Инаку за тоа кои се подобри вежби со железо или без не те разбрав баш. Најдобрите тела изградени во светот се изградени со тегови, а не на шипка. И[DOUBLEPOST=1399463456][/DOUBLEPOST]
Што е грб, а што грбни?
јас пак сваќам грбни се мускулите околу рбетот во долниот дел (барем вежбата грбни на времето на физичко што се правеше ги вежба нив) а грб е горниот месест дел:icon_mrgr:[DOUBLEPOST=1399463488][/DOUBLEPOST]
Dali ovaa programa e dobra za pocetnik ?
За почетник цело тело на еден тренинг[DOUBLEPOST=1399464357][/DOUBLEPOST]
имам вежбано и така и по една партија еднаш неделно, последната програма шо ја терав беше секоја партија 2 пати неделно 6 дена у неделата и седмиот пауза ама не можам да терам толку ден спречен сум и не смеам да форсирам килажи одредено време затоа барам до 3 пати неделно цело тело на тренинг да го поминувам :)
Ако веќе имаш вежбано според мене подобро да го поделиш тренингот на 3 дена сплит или барем 2 дена сплит.

Ако одиш на 3 дена сплит можеш да пробаш
1ден - грб и рамо
2ден - нозе и стомачни
3ден - гради и раце

Или 2 дена сплит
1ден -горен дел
2ден - долен дел + стомачни

Ако мислиш секој тренинг цело тело би ти препорачал тотално да ти се различни вежбите секој од трите дена за поедини мускулни групи (пример за гради 1 ден бенч, втор ден летања со еднорачни на коса клупа, 3 ден еднорачни потисок на клупа или пак за предна ложа нозе 1ден чучањ 2ден шут 3ден преса. и тн.) За грб гледај ако еден тренинг правиш вежби за ширина како згибови или лат машина следниот прави за дебелина како rows со тегови или на справа. Притоа секој од трите дена започнувај 1 ден со чучањ еден ден со бенч и еден ден со мртво. Остатокот од вежбите пополни ги со по една вежба 3 серии од секоја мускулна група севкупно да не надминеш 20-25 серии по тренинг без загревања (веројатно ќе мора да прескокнеш некоја мускулна група некој од деновите зашто нема да можеш за секоја да направиш по 3 серии а да не се заборавиш 3 сата во теретана посебно за помалите (задно рамо, подлакт, трапез...) битно погоди ги побитните (гради,грб,нозе,средно рамо,бицепс,трицепс) Обрни внимание на загравањето кое може да биде голем проблем кај вежбање на цело тело зошто ако вложуваш максимум а не си добро загреан може да истегнеш мускул особено може да се случи тука зошто немаш доволно време да ја загреваш секоја мускулна партија како треба инаку тренингот ќе ти трае 3 саати.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Да јас го пишувам.
Само едно да востановиме, дали за тебе поимите "пишување" и "преведување" се една иста работа?
Ај да не го отекувам.
Стеф, најдоле пишува дека си автор на текстот. Те молам како што го користиш интернетот за продлабочување на твоите бодибилдерски знаења, искористи го и да ја најдеш точната дефиниција за тоа што значи да си автор на нешто.

Но може и да грешам! Стеф, овој некојси Кристијан ти ја има украдено статијата. Тужи го!
http://muscleevo.net/best-way-to-lose-belly-fat/

inb4 муабети како не е битно дека е преведно и дека ти само сакаш да помагаш на луѓето итн.

А одма го познав уште од првите зборови "љубовни рачки"... знаев дека имаш преведувано.
 
Последно уредено:

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Многу глуп начин најде да се извлечеш Стефан.

Nice find @Anon
 
R

Rigel Kent

Гостин
Stefan Angel holds a master's degree in exercise science, is a certified personal trainer and has been featured on Krt TV and radio, as well as in Men's Health Liar , Men's Fitness Liar , Fit Pro Liar , Zest Liar , and Perfect Body magazine.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ако идеме веќе без преведување.
http://karas4training.com/mk/nutrition/general/prirachnik-za-stanuvanje-dzver
П.С ми се допадна како пишуваше,сум земал време сум превел.
Вие изигравате полиција за дали сум направил нешто лошо или не.
Сум ја превел,големото чудо тоа не значи дека не знам.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
459
Поени од реакции
48
Ако идеме веќе без преведување.
http://karas4training.com/mk/nutrition/general/prirachnik-za-stanuvanje-dzver
П.С ми се допадна како пишуваше,сум земал време сум превел.
Вие изигравате полиција за дали сум направил нешто лошо или не.
Сум ја превел,големото чудо тоа не значи дека не знам.
Никој не ти збори за дали знаеш и зашто си превел и сл , секако дека е одлично што си го направил тоа .
Проблемот е што ти си се пишал за автор на текстот а не си.
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
При крај сум со трибулус па сакам да земам некој преворк, Разор или пак НО.. дали треба да направам пауза или ништо страшно веднаш да почнам да користам?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Да толку сум глуп што користев и google translate во процесот.
Не разбирам македонски,па морав англиски да користам.
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
769
Поени од реакции
322
Овде дали некој од вас што по професионално вежбате одите на спортски масажи за мускулите ? на физиотерапевти на медицински масажи и тн...мене искрено често ми се случува да имам болки во грбот од лошо спиење,промаја и се тоа...прашањево ми е дали е нормално да се оди на вакви масажи дали идете ?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom