Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
23 март 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
950
Здраво
сакам некој совет за вежби на листови на нозе и зголемување на истите.

благодарам однапред
 
O

Orion.

Гостин
Здраво
сакам некој совет за вежби на листови на нозе и зголемување на истите.

благодарам однапред
Голем број на репетиции. Тоа им е лекот :)

4-5 серии со 60 повторувања. Не се откажувај кога ќе почувствуваш болка/горење на листовите(а ќе почувствуваш). Значи стандардните вежби за листови само со огромен број на повторувања. Ако не знаеш вежби за листови(calves), побарај на нет.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Најефективна вежба за крила ?
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
go imam procitano celiov forum za ishrana ama pred podolgo vreme ke moze li nekoj samo da mi pise vo cetiri obroci sto i kako da zemam na primer pojadok da bide poveke na proteini sledniot obrok bi bil obrok pred trening da bide neznam poveke na jh pa 3 obrok bi bil nesto posle trening na primer treba da e poveke na proteini i navecer pred legnuvanje sto da bide. mi treba znaci sto koga i po kolku da se zema a ishranata sam ke si ja napravam a i od prilika znam kolku treba kalorii, proteini , jh i masti na kg tezina samo sto koga i kolku. Blagodaram
i uste nesto koi vitamini bi mi gi preporacale da si kupam od apteka da zemam dopolnitelno posto sum slab ke odam so ishrana za zgolemuvanje na tezinata pozz​
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Ako moze nekoj sovet da mi dadete se dvoumam dali da zemam gejner ili protein veke imam kupeno kreatin i glutamin imam 77 kila 185-186 visina sum poveke sum za gejner dali od gejnerot mozam da nakacam epten salo na stomak i dali ke treba sekoj trening da vezbam stomak fala odnapred :D
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
go imam procitano celiov forum za ishrana ama pred podolgo vreme ke moze li nekoj samo da mi pise vo cetiri obroci sto i kako da zemam na primer pojadok da bide poveke na proteini sledniot obrok bi bil obrok pred trening da bide neznam poveke na jh pa 3 obrok bi bil nesto posle trening na primer treba da e poveke na proteini i navecer pred legnuvanje sto da bide. mi treba znaci sto koga i po kolku da se zema a ishranata sam ke si ja napravam a i od prilika znam kolku treba kalorii, proteini , jh i masti na kg tezina samo sto koga i kolku. Blagodaram
i uste nesto koi vitamini bi mi gi preporacale da si kupam od apteka da zemam dopolnitelno posto sum slab ke odam so ishrana za zgolemuvanje na tezinata pozz
Дневен внес сооднос на Протеини, ЈХ, Масти (50%, 30-35%, 15-20%)
6 Оброци дневно (2-2.5 часа пауза мегу оброк). Првиот оброк, оброкот после тренинг и вечерата најбогати со протеин (Не прави огромен внес на Протеини бидејки телото не е способно да ги искористи сите)
1 Не ги прескокнувај оброците (најбитно)
2 Спиј редовно по 8 часа
3 Вежбај Редовно (3-4 дена теретана сплит рутина, вежби со тегови+вежби со сопствена тежина).(кардио не прави)
Имаш пари ? Купи Гејнер одма, од витамини Б-комплекс.
4. Ова е основа, не ја нарушувај оваа рутина
5 Трпение ( Не очекувај магија одма)

--- надополнето: 27 август 2013 во 21:41 ---
Ako moze nekoj sovet da mi dadete se dvoumam dali da zemam gejner ili protein veke imam kupeno kreatin i glutamin imam 77 kila 185-186 visina sum poveke sum za gejner dali od gejnerot mozam da nakacam epten salo na stomak i dali ke treba sekoj trening da vezbam stomak fala odnapred :D
Купи гејнер, стомачни не секој ден, дали ке фрлиш сало на стомак многу Не.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
На 3 Септември, на плошатад Македонија во Скопје, ќе се одржи манифедтација "Ден на Спортот". Бодибилдинг и Фитнес Федерацијата на Македонија ќе земе учество на оваа манифестација и ќе има свое место, штанд на плоштадот за презентација на овие спортови на пошироката јавност.
Повеќе детали, за тоа од колку ќе започне и до кога ќе трае, во утрешниот ден.
Ја користам оваа прилика да ги повикам сите вљубеници во овие спортови , особено членовите на Кајгана и под форумот за Бодибилдинг и Фитнес, да дојдат и да не посетат на штандот.
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
До сега немам пиено ништо од хемија ама немам доволно маса дали е пропорачливо да се земе гејнерот http://www.napumpajse.com/shop/gejneri/quickmass-45kg.aspx?fb_action_ids=638394936185323&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={"638394936185323":10150099717746598}&action_type_map={"638394936185323":"og.likes"}&action_ref_map= за да накачам на маса ели пак што друго да зимам на накачам на маса мускулна
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
До сега немам пиено ништо од хемија ама немам доволно маса дали е пропорачливо да се земе гејнерот http://www.napumpajse.com/shop/gejneri/quickmass-45kg.aspx?fb_action_ids=638394936185323&fb_action_types=og.likes&fb_source=other_multiline&action_object_map={"638394936185323":10150099717746598}&action_type_map={"638394936185323":"og.likes"}&action_ref_map= за да накачам на маса ели пак што друго да зимам на накачам на маса мускулна
Зависи во која состојба си сега и каква маса сакаш да накачиш.
Али ако не ја средиш исхраната нема качување маса :) џабе ти е гејнер со слаба исхрана
добар е гејнерот али и доста скап, лично јас си земам строго протеин + креатин монохидрат а јаглехидратите ги надополнувам од други извори :)
П.С гејнерот не ти е „хемија„ туку суплемент (додаток во исхраната)
 
Член од
28 август 2013
Мислења
32
Поени од реакции
4
Здраво сакам да побарам совет од вас.
Имам 16ипол години , имам 65 кг и висок сум 174-6 цм.
Вежбав со програмите на beachbody (insanity 1 месец и т25 2 месеци),и исто така вежбав со еднорачни тегови околу 2-3 месеци и се хранев здраво и додека вежбав имав 6 pack но сега не сум вежбал веќе 4-5 месеци и исто така не се хранев здраво.
До сега немам користено никакви сумплементи.
Сега планирам да одам редовно во теретана и како прво сакам да се фокусирам на масата бидејќи мислам дека за 176 цм треба да имам повеќе од 65 кг.
Планирам да користам сумпленменти па затоа го пишувам ова за да ми помогнете да ги одберам правите сумплементи за добивање маса.
Читав на веб страни и за добивање на маса од сумплементите мислам да користам гејнер(SeriousMass) протеини(Whey)
Почетник сум и не се разбирам многу од ова па очекувам помош од вас.
Исто така очекувам и некоја програма што е соодветна за тоа што е напишано погоре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom