Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Здраво сакам да побарам совет од вас.
Имам 16ипол години , имам 65 кг и висок сум 174-6 цм.
Вежбав со програмите на beachbody (insanity 1 месец и т25 2 месеци),и исто така вежбав со еднорачни тегови околу 2-3 месеци и се хранев здраво и додека вежбав имав 6 pack но сега не сум вежбал веќе 4-5 месеци и исто така не се хранев здраво.
До сега немам користено никакви сумплементи.
Сега планирам да одам редовно во теретана и како прво сакам да се фокусирам на масата бидејќи мислам дека за 176 цм треба да имам повеќе од 65 кг.
Планирам да користам сумпленменти па затоа го пишувам ова за да ми помогнете да ги одберам правите сумплементи за добивање маса.
Читав на веб страни и за добивање на маса од сумплементите мислам да користам гејнер(SeriousMass) протеини(Whey)
Почетник сум и не се разбирам многу од ова па очекувам помош од вас.
Исто така очекувам и некоја програма што е соодветна за тоа што е напишано погоре.
Ти требаат барем 10кг да качиш за таа висина. Одкако ќе ги научиш вежбите во теретана најдобро би било да искомбинираш гејнер (ете пример Serious Mass) со креатин монохидрат и секако средена исхрана.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
32
Поени од реакции
4
Ти требаат барем 10кг да качиш за таа висина. Одкако ќе ги научиш вежбите во теретана најдобро би било да искомбинираш гејнер (ете пример Serious Mass) со креатин монохидрат и секако средена исхрана.
Прочитав дека креатинот е природен но исто така и штетен до некаде.Што мислите дали за моја возраст е добро да користам креатин?
исто така да прашам дали вие користите креатин.
Sajsiga би сакал да те прашам ако би можел да ми кажеш нешто поконкретно во врска со како да ги накачам тие 10 кг и со тренинг програмата и сумплементите, а за исхраната нема никаков проблем и би сакал да ми помогнеш нормално ако може
инаку фала
позз
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Прочитав дека креатинот е природен но исто така и штетен до некаде.Што мислите дали за моја возраст е добро да користам креатин?
исто така да прашам дали вие користите креатин.
Sajsiga би сакал да те прашам ако би можел да ми кажеш нешто поконкретно во врска со како да ги накачам тие 10 кг и со тренинг програмата и сумплементите, а за исхраната нема никаков проблем и би сакал да ми помогнеш нормално ако може
инаку фала
позз
Пиши ми во инбокс што конкретно те интересира за суплементи, програма, исхрана ќе зборуваме
 
П

Пепси_

Гостин
програма за раце ? сакам да ги форсирам овој месец пошто ми се тапа,неам никаков напредок.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
програма за раце ? сакам да ги форсирам овој месец пошто ми се тапа,неам никаков напредок.
за месец нема ништо, од раце ако може да каже некој за бицепс оти трицепсот јас го опрајв колку толку али бицепсот ми е чорба не расти никако, правилно ги правам вежбите, дигам големи килажи а ми изгледа како да не сум влегол во теретана.
 
П

Пепси_

Гостин
за месец нема ништо, од раце ако може да каже некој за бицепс оти трицепсот јас го опрајв колку толку али бицепсот ми е чорба не расти никако, правилно ги правам вежбите, дигам големи килажи а ми изгледа како да не сум влегол во теретана.
Ма знам дека не може многу за 1 месец,ама сакам да пробам нешто,не бива. 100 пати пишав дека ми се долги како трски, малку мрднав и подлактицата ми заличи на нормална оти ми беше моливче. Ама горе како да не сум вежбал трицепс у пм рамно.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Ма знам дека не може многу за 1 месец,ама сакам да пробам нешто,не бива. 100 пати пишав дека ми се долги како трски, малку мрднав и подлактицата ми заличи на нормална оти ми беше моливче. Ама горе како да не сум вежбал трицепс у пм рамно.
http://www.youtube.com/watch?v=a7Te20vMnY8 оваа ми помогна малку мене
 
Член од
15 февруари 2008
Мислења
395
Поени од реакции
397
Ма знам дека не може многу за 1 месец,ама сакам да пробам нешто,не бива. 100 пати пишав дека ми се долги како трски, малку мрднав и подлактицата ми заличи на нормална оти ми беше моливче. Ама горе како да не сум вежбал трицепс у пм рамно.
Често пати рацете не растат затоа што се претренирани.....мој совет е да вежбај 3 вежби по 4 серии, а комбинацијата да биде гради - трицепс грб - бицепс
 
O

Orion.

Гостин
Раце во посебен ден. Прво трицепс, после бицепс и подлактица. За трицепс задолжително close grip bench press со голема килажа и правилна форма и пропагање на разбој. За бицепс задолжително hammer curls.Заебете 8, 10 репетиции, идете до откажување. И доволно протеини, без ова џабе си вежбал :)
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
и јас имам проблем со рацете незнам дали дека сум на диета
последниве 3 месеци вежбам програма посебно секоја мускулна група раце посебно нозе посебно
рацете ми доаѓаат двапати неделно божем да ги форсирам
ама не иде се мерам секој 1ви и 15ти во месецот и константно се намалувам во рацете
дали се чистам или грешам во вежбањето не мислам на правилно изведување на вежбите него на сериите и повторувањата
понеделник раце бицепс вежби 4, серии 15-8 па трицепс вежби 4 серии 15-8
сабота раце трицепс вежби 4, серии 15-8 па бицепс вежби 4, серии 15-8
од денес сакам да ја сменам програмата на вежбање па кажете ми дали е добра
понеделник гради и предно рамо
вторник нозе
среда грб, задно и средно рамо
четврток одмор
петок раце
сабота тренингот од понеделник
наредната недела исто само во сабота тренингот од вторник
 
П

Пепси_

Гостин
http://www.youtube.com/watch?v=a7Te20vMnY8 оваа ми помогна малку мене
тоа е тоа..... денеска опукав само раце по рецептот на типот од видеото,дефинитивно најмногу осетив после секакви пробувања.

п.с. од овој дали има програма за гради не можев да најдам низ тоа видеата ?
 
Член од
28 август 2013
Мислења
32
Поени од реакции
4
имам потреба од гејнер бидејќи имам мала килажа за мојата висина..
1.Со кои други сумплементи да го користам гејнерот ?
2.Прелог за гејнер.Како што гледав јас еден од најдобрите е сириус масс.
Очекувам мислење
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
тоа е тоа..... денеска опукав само раце по рецептот на типот од видеото,дефинитивно најмногу осетив после секакви пробувања.

п.с. од овој дали има програма за гради не можев да најдам низ тоа видеата ?
Најмногу ми порасна трицепсот и мене со оваа програма, особено гледај добро да се загрееш пред да ја вежбаш. За гради незнам не сум се заинтересирал да побарам ако најдам ќе ти ја пратам :)
--- надополнето: 3 септември 2013 во 22:57 ---
п.с. од овој дали има програма за гради не можев да најдам низ тоа видеата ?
http://www.bodybuilding.com/fun/spartacus-war-of-the-damned-workout-arm-yourself-for-battle.html
надолу во програмата имаш опишано делот за гради, грб, нозе, рамо кои вежби, серии повторувања и одмор меѓу нив
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
370
Поени од реакции
473
Може некој да ми каже од каде да почнам со вежби и исхрана, само за оформување на мускулите. Имам 18 год, висина околу 175 цм и тежина 56 кг.
Знам дека сум доста слаб (сите тоа ми го викаат :D), проблемот мислам дека ми е неправилниот начин на исхрана. Незнам колку посто протеини, јаглехидрати и сл. работи треба да внесувам. Едноставно јадам што ми е убаво и точка.
А за вежбите, мислам дека тоа нема да ми биде проблем (youtube... (y)). Само ме буни една работа... едни викаат вежбај преку 1 ден, други секој ден, трети, еден ден граги, друг ден бицепс, трицепс... Незнам што би било нај правилно за почетник.

П.С. Вештачки протеини и слични работи - не. Само природна храна.
 
O

Orion.

Гостин
Може некој да ми каже од каде да почнам со вежби и исхрана, само за оформување на мускулите. Имам 18 год, висина околу 175 цм и тежина 56 кг.
Знам дека сум доста слаб (сите тоа ми го викаат :D), проблемот мислам дека ми е неправилниот начин на исхрана. Незнам колку посто протеини, јаглехидрати и сл. работи треба да внесувам. Едноставно јадам што ми е убаво и точка.
А за вежбите, мислам дека тоа нема да ми биде проблем (youtube... (y)). Само ме буни една работа... едни викаат вежбај преку 1 ден, други секој ден, трети, еден ден граги, друг ден бицепс, трицепс... Незнам што би било нај правилно за почетник.

П.С. Вештачки протеини и слични работи - не. Само природна храна.
Вештачки протеини :ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom