Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.967
Па трчам јас, ама од другите делови сум задоволна ( делумно)
Прееска ќе се расплачев од среќа кога си ги гледав рацете, почнале да ми се дефинираат, ми се гледаат така мускулчиња, бицепсите.
И на нога кога ке ја стегнам имам.
И доле тие листови ми се познаваат :vozbud:

иии на стомак горе линија, уште мускулчиња, па за кајгана календар у бикини ке се сликам ако треба.:rolleyes:
Па по ова што го пиша значи се' имаш, о чему толку паника? :pos:
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
84
Поени од реакции
41
zdravo decki nov sum i neupaten pocetnik vo fitnes i bodi buolding pa mi treba sovet za pocetok kakva hemija sto da koristam koe e najkvalitetno zemav jas proteini crearin i bcaa pa ako moze nekoj da me upati podetalno koj prpteini se najkvalitetni i dali e toa stetno za zdravjeto pozz

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta
 
Член од
3 април 2013
Мислења
175
Поени од реакции
75
zdravo decki nov sum i neupaten pocetnik vo fitnes i bodi buolding pa mi treba sovet za pocetok kakva hemija sto da koristam koe e najkvalitetno zemav jas proteini crearin i bcaa pa ako moze nekoj da me upati podetalno koj prpteini se najkvalitetni i dali e toa stetno za zdravjeto pozz

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk 4 Beta

Тоа што си земал боље да си го земел после 3-4 месеци вежбање ама нема грев. Не е ништо од наведеното штетно и смени терминологија зборот „хемија“ звучи прилично глупаво не си земал ти „хемија“ туку си земал суплементи или додатоци во исхрана и ништо повеќе.
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
234
Поени од реакции
28
Momci pred nekoe vreme bev zagrean da koristam L-carnitine, ama koga mi kazaa deka osven visokot na masti ti gi topi i muskulite se zaprasav dali da go zemam...i sega uste se dvoumam, ke moze li nekoj da mi kaze nesto poveke nekum da imam race kako na oliva od popaj :)))
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Momci pred nekoe vreme bev zagrean da koristam L-carnitine, ama koga mi kazaa deka osven visokot na masti ti gi topi i muskulite se zaprasav dali da go zemam...i sega uste se dvoumam, ke moze li nekoj da mi kaze nesto poveke nekum da imam race kako na oliva od popaj :)))
Ете, и ова го научив...
 
Член од
16 јули 2010
Мислења
214
Поени од реакции
51
Е сега, прашањето ми беше... како да ги ослабнам листовите на нозете? Тие нели под колената ? Да ги стегнам малку...
Дека не играв долго време и сега мускулите над колената ми се цврсти ама тие доле, не баш.:(
Велосипед ли да возам?
штикла 12 и по стаза трчање не да ке ги стегнес листовите ке испукаат ;)
--- надополнето: 19 јули 2013 во 10:48 ---
Пиј повеќе вода, вметни зелен чај и зеленчук во исхраната (чат пат и овошје) и гледај диетата да не биде подолга од 14 недели.
Myers ме збуни со постов малце досега ова го немам слушнато
зашто 14 недели?
што после тие 14 недели?
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
А си сретнал ли женско задоволно од тоа што го има ?:cautious:
И машките се исти верувај. ;)
--- надополнето: 19 јули 2013 во 12:01 ---
Ете, и ова го научив...
Чувството кога девојката те гледа кога го пиеш креатинот и ти вика дека си сељак и дека утре нема да може да имаш деца поради тоа и не ти прави со денови муабет поради тоа :D
И ова е нешто такво али јбг дури сме живи треба да поднаучуваме по нешто ново:pos:
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Myers ме збуни со постов малце досега ова го немам слушнато
зашто 14 недели?
што после тие 14 недели?
Ништо сериозно, тоа е само моја препорака за времетраењето на една диета која ќе создаде доволно стрес во организмот, за телото да почне да ја губи ефикасноста во топењето на масни наслаги.

Секако во предвид треба да се земат многу фактори, од кои најбитниот - исхранта.

Доколку исхраната е доволно средена да телото добива доволно микро/макронутренти за да опстане а сепак троши повеќе одошто му даваш, тогаш диетата може да трае и подолго.

Еден од битните фактори е и суплементацијата, BCAA, Глутамин, Л-Карнитин и ред други додатоци кои подобро и поефикасно ќе му помогнат на телото да се справи со мастите без голем стрес.

Секако во предвид доаѓа и користењето на лекови, но тоа веќе е друга тема...



--------------------------






Момци и девојки, тргам на одмор и ве оставам во добро здравје.

Чувајте си го форумов како да е ваш.
Вежбајте, помагајте, прашувајте, истражувајте (само не како Стеф Шеф :P)

Убав провод на сите што ќе летуваат некаде, и оние кои ќе ни ги чуваат теретаните дома :icon_mrgr:

Бидете ми поздравени, и се читаме негде почетокот на Август.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Накратко, каков е ефектот ако се земе само креатин а притоа не се внимава нешто посебно на исхрана и не се дополнува со протеин?
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Накратко, каков е ефектот ако се земе само креатин а притоа не се внимава нешто посебно на исхрана и не се дополнува со протеин?
Каков е ефектот ако во фичо ставиш 100 октански бензин? :))
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Каков е ефектот ако во фичо ставиш 100 октански бензин? :))
Ни тоа не се разбирам :icon_mrgr: Знам дека е глупо прашањето малце, али пак ме интересира, мора да има било каков ефект, макар и негативен :D
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.967
Накратко, каков е ефектот ако се земе само креатин а притоа не се внимава нешто посебно на исхрана и не се дополнува со протеин?
Нема да има негативен ефект, не се мисли многу, слободно пиј креатин. Дава повеќе енергија за вежбање и знае малце да ги поднапумпа мускулите, незнам тебе што ти е целта. Само пиј по 3-4 литри вода, зашто знае да дехидрира креатинот (монохидрат), се врзува со вода.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom