Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.620
Поени од реакции
3.589
класично вежбање, целта ми е моментално да качам мускулна маса во наредните 6-9 месеци, па после тоа можеби дефиниција
Епа не ти треба сега Л Аргинин чим сакаш да качеш маса.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.589
Поени од реакции
34.778
Едно прашање до поискусните, дали L-Arginine од ваше искуство и знаење е ок за користење, или има негативни сајд ефекти? И која дневна доза би била ок за конзумација, и во колкав континуиран временски период?
Инфериорен ти е во однос на цитрулинот, инаку нема некои позначителни проблеми.
.

Инаку јас го почнувам околу 3-4 грама, и го носам до 7-8 грама, има луѓе што одат и со многу високи дози (преку 20 грама), но искрено не сум осетил потреба, ми давал солиден памп и на помали дози.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.906
Поени од реакции
1.370
Едно прашање до поискусните, дали L-Arginine од ваше искуство и знаење е ок за користење, или има негативни сајд ефекти? И која дневна доза би била ок за конзумација, и во колкав континуиран временски период?
Од 5 до 8 грама пред тренинг е доволно. Се користи секој ден,пауза правиш од аргининот во денови кога не тренираш.
Користев долго време по 8 грама почнав и по 10грама ама невидов разлика на тренинг. Сега земам цитрулин малат од 5 до 8гр. и е далеку подобар од аргининот.
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
232
Поени од реакции
109
Утре планирам да уплатам и почнам со теретана, до сега немам одено и тренирано, утре прв пат највероватно. За почеток колку време е доволно да се тренира во денот 2 часа или помалце и колку пати во неделата додека влезам во колосек? И дали има инструктори што би ме насочиле за правилно користење на справите и дали истото е вклучно во цената или се доплаќа?
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
487
Поени од реакции
2.101
Утре планирам да уплатам и почнам со теретана, до сега немам одено и тренирано, утре прв пат највероватно. За почеток колку време е доволно да се тренира во денот 2 часа или помалце и колку пати во неделата додека влезам во колосек? И дали има инструктори што би ме насочиле за правилно користење на справите и дали истото е вклучно во цената или се доплаќа?
У теретаните има вработено инструктори и покажуваат како се користат справите без дополнителен надомест. Барем у теретаната ја кај што одев, имаше инструкторка која "ги контролира" вежбачките и сама доаѓа и ти покажува како се користи правилно справата ако некаде грешиш. А и сам викни го да ти покаже, нема да те одбие, тоа им е работа. Ваљда ако сакаш инструктор да се посвети на тебе, да те мотивира и следи, претпоставуем и план на исхрана ти дава - се договараш со истиот и си доплаќаш.
Ја почетнички одев по два саати, три пати неделно.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.620
Поени од реакции
3.589
Утре планирам да уплатам и почнам со теретана, до сега немам одено и тренирано, утре прв пат највероватно. За почеток колку време е доволно да се тренира во денот 2 часа или помалце и колку пати во неделата додека влезам во колосек? И дали има инструктори што би ме насочиле за правилно користење на справите и дали истото е вклучно во цената или се доплаќа?
Саат до саат и пол максимум, ама би ти препорачал саат време, сепак си почетник нема да правиш многу серии и вежби. И 3 пати неделно е доволно за почеток.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.511
Поени од реакции
9.065
Саат ипол без форсирање. За почеток најважно е правилно да се вежба на справите.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
571
Поени од реакции
863
Утре планирам да уплатам и почнам со теретана, до сега немам одено и тренирано, утре прв пат највероватно. За почеток колку време е доволно да се тренира во денот 2 часа или помалце и колку пати во неделата додека влезам во колосек? И дали има инструктори што би ме насочиле за правилно користење на справите и дали истото е вклучно во цената или се доплаќа?
Плати си тренер ако имаш можност во старт. Како почетник имаш највеќе простор за напредок. Не го губи времето во празно, ако никогаш не си вежбал до сега како што викаш, само ќе го губиш времето. Ако немаш пари за тренер фати едуцирај се со време и гледај да ги научиш прво основните движења. Не комплицирај со изолациони вежби каде што некој у теретана ќе ти се прави паметен. Бенч, мртво, потисок за рамо,чучањ. Тоа е основата во која што ако ги научиш движењата после само ќе додаваш изолациони вежби и ќе сепарираш мускулни партии.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.089
Поени од реакции
2.145
Јас како почетник вежбав по 2 саати, 5 пати у неделата, па не издишав и не се откажав.
Се е до главата.
Со празна шипка да вежба една недела раце нема да може да крене.
Незнам што ќе прави саат и пол.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.511
Поени од реакции
9.065
Со празна шипка да вежба една недела раце нема да може да крене.
Незнам што ќе прави саат и пол.
Нека вози точак, склекови, стомачни и за почеток на справата за гради со 5-6 плочки :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom