Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
21 мај 2023
Мислења
3
Поени од реакции
1
Сигурен си дека добро се загреваш пред оптеретување?
Не, прашањето не ми е зошто ми се деси, добро знам зошто, минимално загревање, преоптеретување и сл.

Прашањето ми е дали е една од тие зезанции што се дешава кај секој и поминува со тек на време, или е нешто посериозно
 
Член од
19 март 2014
Мислења
551
Поени од реакции
798
Не, прашањето не ми е зошто ми се деси, добро знам зошто, минимално загревање, преоптеретување и сл.

Прашањето ми е дали е една од тие зезанции што се дешава кај секој и поминува со тек на време, или е нешто посериозно
Дали е нормално и нема да има последици тешко дека некој ќе ти каже со издржан факт, а на повеќето пред загревање ни крцкаат и ко што имам читано во тек на загревање и движење на зглобот почнува природно да се подмачкува.
Така да загревај се и тренирај паметно и немаш утка.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.633
Поени од реакции
32.029
Не, прашањето не ми е зошто ми се деси, добро знам зошто, минимално загревање, преоптеретување и сл.

Прашањето ми е дали е една од тие зезанции што се дешава кај секој и поминува со тек на време, или е нешто посериозно
Па не дека поминува, само се навикнуваш да тераш така, и да го прилагодиш телото да го намали отпорот на проблематичните делови.

Најдобро да отидеш и да те види лекар, но ако не ти се оди веднаш по лекари пробај со нешто вакво:
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
786
Поени од реакции
539
Не, прашањето не ми е зошто ми се деси, добро знам зошто, минимално загревање, преоптеретување и сл.

Прашањето ми е дали е една од тие зезанции што се дешава кај секој и поминува со тек на време, или е нешто посериозно
Ништо сериозно. Пред 6 години го повредив рамото во теретана, месец дена не можев ни бицепс да вежбам од болка а камо ли друго. Работев месец два со лесни килажи повеќе повторувања, само од себе помина, ама пак ако се оптоварев многу ќе почнеше да ме боли, на кикбокс тренинг крошето од таа страна не можев да го удрам од болка.
Кога фати короната 3-4 месеци дома одморив од теретана, вежбав чучњеви, шадоубокс и скокав јаже. Од тогаш како се вратив во теретана и на тренинг рамово е супер, ни болка ни ништо дури на многу поголеми килажи од претходно.

А тоа дека крцка охоо не да крцка, ама не му се замарам ич пошо не ми смета тоа, само нека не боли :)
 
Член од
21 мај 2023
Мислења
3
Поени од реакции
1
Фала ви на одговорите дечки :)

Намалено ми е крцкањето од вчера.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.497
Поени од реакции
10.715
Знае ли некој кој прави успешно декомпресија на ишијадикус со масажа?
 
Член од
11 април 2018
Мислења
194
Поени од реакции
58
Здраво
Некој совет за поефикасно намалување на "спојлерите" како шо ги викате, страничните делови на стомакот, вежбам активно но ефектот баш на тој дел е мал.
Некој совет ако некој има за ова нека напише.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.651
Поени од реакции
2.962
Дали кога вежбате нозе се правите свињи? Премогу се потам кога вежбам нозе, во рок од 10мин сум како од туш да сум искочил.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.633
Поени од реакции
32.029
Здраво
Некој совет за поефикасно намалување на "спојлерите" како шо ги викате, страничните делови на стомакот, вежбам активно но ефектот баш на тој дел е мал.
Некој совет ако некој има за ова нека напише.
Нема топење од каде што сакаш, генетски е тоа, ќе си намалиш на калории и ќе ги скинеш заедно и со салце од други делови на телото.

Дали кога вежбате нозе се правите свињи? Премогу се потам кога вежбам нозе, во рок од 10мин сум како од туш да сум искочил.
Па најголема група се, и зависи многу од интезитетот со кој вежбаш, јас се потам на секоја мускулна група, за 40мин тренинг менувам по 2 маици.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.497
Поени од реакции
10.715
Дали кога вежбате нозе се правите свињи? Премогу се потам кога вежбам нозе, во рок од 10мин сум како од туш да сум искочил.
Да.
Автоматски споено мислење:

Здраво
Некој совет за поефикасно намалување на "спојлерите" како шо ги викате, страничните делови на стомакот, вежбам активно но ефектот баш на тој дел е мал.
Некој совет ако некој има за ова нека напише.
Алкохол аут, благо аут, пржено аут, фаст фуд и газирани сокови аут = спојлери аут.
 
Член од
19 март 2014
Мислења
551
Поени од реакции
798
Дали кога вежбате нозе се правите свињи? Премогу се потам кога вежбам нозе, во рок од 10мин сум како од туш да сум искочил.
Не само што се потиме туку и едвај кењаме у наредни 2 дена :)
 
Член од
19 март 2014
Мислења
551
Поени од реакции
798
Најдобро чувство, седнување на шоља и качување скали :)
Качување скали ми е тешко ама ми се навикнуваат после 3-4 секунди ама спуштање удолница ми е смрт поготово после 36 саати
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.815
Поени од реакции
1.265
IMG_20230701_180114.jpg
Joesthetics
Уште една легенда не напушти. Имаше одлични совети околу фитнесот.
Почина денес од аневризма на мозокот. Имал и проблем со хернија на стомак.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
21.612
Поени од реакции
34.833
го пратев Џо одвреме на време, имаше добри совети, и многу океј типче. Стварно штета, иако ова не верувам дека е поврзано со билдингот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom