Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
21 март 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Поздрав, некој да не знае каде може да се направи проверка на тестостерон, total and free testosterone,во приватни или државни лабаратории?
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
186
Поени од реакции
120
Во приватните кај нас имаш само total тестостерон, за free можеш да израчунаш само ти треба и дополнителна анализа на SHBG и Albumin.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
201
Поени од реакции
59
Здраво, ми треба совет за вежбање, имам 41г, сакам да смалам килажа посебно на стомакот, почнав со вежбање во теретана и планирам 1-2 месеци само кардио пред се трчање а потоа комбинирамо кардио и вежби на справи.
Пред се целта ми е побрзо намалување на обемот на стомакот, имам 99 кг,ја намалив исхраната која знам дела е клучна за ова.
Некој совет од поискусни во ова по која насока да се движам за да добијам најдобри резултати.
Дали да се ослонам најмногу на кардио некој период па потоа комбинирано (знам дека не треба да се занемари работата на мускулите) или нешто друго.
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
186
Поени од реакции
120
Да средиш исхраната, да бидеш во калориски дефицит (трошиш повеќе него што јадеш) и да се фокусираш главно на тежински тренинг а не на кардио. Кардио е само дополнителна алата за зголемување на потрошувачката. Првиот месец не ни мора многу да форсираш кардио, понатака ќе додаваш постепено при стагнација и кога ќе престане напредокот.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.060
Поени од реакции
2.093
Ако влезе во калориски дефицит и почне кардио, му давам две недели максимум дека ќе издржи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.214
Поени од реакции
36.072
само да пешачиш дневно по пола саат/саат е доволно да намалиш. Тоа уз попосна исхрана и помал внес на јаглехидрати ќе направи да изгубиш доста кила на поздрав начин него со диети или зноење ко коњ.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.919
Поени од реакции
32.870
Здраво, ми треба совет за вежбање, имам 41г, сакам да смалам килажа посебно на стомакот, почнав со вежбање во теретана и планирам 1-2 месеци само кардио пред се трчање а потоа комбинирамо кардио и вежби на справи.
Пред се целта ми е побрзо намалување на обемот на стомакот, имам 99 кг,ја намалив исхраната која знам дела е клучна за ова.
Некој совет од поискусни во ова по која насока да се движам за да добијам најдобри резултати.
Дали да се ослонам најмногу на кардио некој период па потоа комбинирано (знам дека не треба да се занемари работата на мускулите) или нешто друго.
Битно е да се движиш, небитна е насоката, само не седи :D
 
Член од
22 септември 2018
Мислења
186
Поени од реакции
120
Ако влезе во калориски дефицит и почне кардио, му давам две недели максимум дека ќе издржи.
Добро бе зашто да не издржи, не го праќаме човекот во војна, кога имаш цел и сакаш да оствариш резултати ќе запнеш малце. И килограмите што си ги добил вишок не се добиени само преку ноќ.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.060
Поени од реакции
2.093
Добро бе зашто да не издржи, не го праќаме човекот во војна, кога имаш цел и сакаш да оствариш резултати ќе запнеш малце. И килограмите што си ги добил вишок не се добиени само преку ноќ.
Секој што влегол во теретана со цел побрзо да заврши нешто, не завршил ништо.

Вежбање на ново е тешко само по себе, кога на тоа ќе додаде и калориски дефицит според мене нема да тера далеку, можам да ти се кладам за ова.

Најдобро му е или калориски дефицит и секојдневно пешачење или да внесува доволно калории и да оди во теретана.

Ама и за едното и другото да покажат резултати треба време.

Го пропуштил возот за летово да намали килажа, здравје до другото.
 
Член од
11 април 2018
Мислења
201
Поени од реакции
59
Да средиш исхраната, да бидеш во калориски дефицит (трошиш повеќе него што јадеш) и да се фокусираш главно на тежински тренинг а не на кардио. Кардио е само дополнителна алата за зголемување на потрошувачката. Првиот месец не ни мора многу да форсираш кардио, понатака ќе додаваш постепено при стагнација и кога ќе престане напредокот.
Фала за советот. За Кал дефицит треба точно да бројам колку калории сум потрошил во вежбање а колку сум внел со исхрана или?
Ако кардиото е за зголемување на потрошувачката зошто не би ја користел паралелно да речиме 30 мин кардио 30 мин тежински вежби во еден ден така 3-4 пати неделно, не би имал така подобри резултати?
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.533
Поени од реакции
10.874
Фала за советот. За Кал дефицит треба точно да бројам колку калории сум потрошил во вежбање а колку сум внел со исхрана или?
Ако кардиото е за зголемување на потрошувачката зошто не би ја користел паралелно да речиме 30 мин кардио 30 мин тежински вежби во еден ден така 3-4 пати неделно, не би имал така подобри резултати?
Би имал, ама пробај како што ти кажаа, не брзај. Сега ако фатиш да јадеш здраво, во калориски дефицит, со тежински тренинзи, нема да ти се верува за колку брзо ќе ти се преобликува телото, а кога тоа ќе запне, тогаш ќе убациш кардио.

Изгуглај “rotacija uh realxm3forum” и фрли се на читање:)
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
427
Поени од реакции
582
Предлог за персонален тренер во Скопје? По можност некој што има свое студио, или некое место каде што ке има малку луѓе, нешто слично како МојТренер.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.919
Поени од реакции
32.870
Предлог за персонален тренер во Скопје? По можност некој што има свое студио, или некое место каде што ке има малку луѓе, нешто слично како МојТренер.
Бодибилдинг, или може и кросфит?
 
Член од
16 мај 2016
Мислења
427
Поени од реакции
582
Бодибилдинг, или може и кросфит?
Повеќе ме влече накај бодибилдинг. Сите видеа што сум ги видел за кросфит биле еден куп брзи, експлозивни вежби со еден куп кардио. Немам јас кондиција за такво нешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom