Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.787
Поени од реакции
35.436
На паковањето пишува 2 таблети зато толку и земам. :D Е сега незнам колкава улога игра желудникот пошто сонего имам мака,ако се најадам салам и ми прави тешкотиа во дишењето и истио проблем го имам и после користење на аргининот и аланинот. Тука малце се клавам во заблуда пошто си велам ова е само таблета и не би требало да ми прави тешкотиа туку да е проблемот до притискање на диафрагмата од желудник... Иначе со срце и со кардиоваскуларност никогаш немам мака.
Ако се напијам веј посебно ако сум најаден,тое ужас. Ме кини такихардиа и тежина во стомак.
На големи дози знам дека може да има таков тип на негативни ефекти, на помали не сум приметил.
Инаку јас секогаш го нарачував прашок, полесен ми е за пиење, ако нема вкус го турав во Цедевита/Цевитана од лимон :)
 
Член од
8 февруари 2021
Мислења
107
Поени од реакции
32
Гладијатор во Кисела Вода кај мечкаров гледам 1 000 пред 16 часот.
Ме интересира дали е многу гужва после 16 часот и некој искуство општо?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
725
Поени од реакции
388
Мислење за Wim Hof дали е legit.
Особено тоа со cold baths ме интересира првенствено.
И тоа со тие техники за дишење.
Иако претпоставувам дека не е нешто wow :)
PS. Можда е малце офф топик то тоа е :D
 
Член од
28 јануари 2023
Мислења
10
Поени од реакции
6
Здраво! Имам прашање до искусните вежбачи. Дома имам тег од 15кг. Што вежби би можел да комбинирам со него,по колку серии,повторување, и по кој план за тренинг да се водам т.е како да ги распоредам вежбите. Поздрав! :)
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.157
Здраво! Имам прашање до искусните вежбачи. Дома имам тег од 15кг. Што вежби би можел да комбинирам со него,по колку серии,повторување, и по кој план за тренинг да се водам т.е како да ги распоредам вежбите. Поздрав! :)
За да сфатиш што сакам да кажам морам да бидам малку вулгарен, ќе извиниш јебига, ама “к*р ќе свиткаш” со 15 кг :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Понеделник:
Здраво! Имам прашање до искусните вежбачи. Дома имам тег од 15кг. Што вежби би можел да комбинирам со него,по колку серии,повторување, и по кој план за тренинг да се водам т.е како да ги распоредам вежбите. Поздрав! :)
Можеш да правиш доста вежби ама поубаво е да имаш уште еден за да ги вежбаш и двете страни во исто време.

Иначе овде можеш да ги најдеш сите вежби, имаш горе и да си бираш по мускулни групи:
Exercise Finder | Bodybuilding.com

Прави по 3 серии 8-12 повторувања. Ако можеш повеќе од 12 на сите 3 серии тогаш прави myo-reps. Распореди ги вежбите по Push Pull Legs протокол, односно еден ден вежби за гради, рамо, трицепс, втор ден за грб, задно рамо и бицепс, трет ден за нозе и стомачни. Нормално комбинирај со други вежби како склекови, згибови и слично, не се ослонувај само на тегчето. Максимум по 3 вежби за секоја мускулна група.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
725
Поени од реакции
388
Дали се многу, дали е ви ред секој ден да се прави по 50-100 склекови ?
Чичњеви со 5+ кг тежина.
И jogging 10-20 min
И слични вежби со мала тежина ~ 5 кг
Пример рамо,бицепс и слично.
ПС. И ако може некој квалитетен Јутуб канал за изведување вежби, и работи поврзани со вежбање,кардио,хиит и слично
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Дечки, за во Хром слушнав дека ќе отварале теретана нова и многу добра кај малиот кружен. Дали знаете за која точно станува збор, и дали е отворена? Одам во Infinity, ама ептен е гужва некако.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
371
Поени од реакции
829
Ден 1:
Стомак
Нозе

Ден 2:
Гради
Трицепс

Ден 3
Бицепс
Грб

Вежбите за рамо каде да ги вметнам? И дали е ова ок за трипати во неделата?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Дали се многу, дали е ви ред секој ден да се прави по 50-100 склекови ?
Чичњеви со 5+ кг тежина.
И jogging 10-20 min
И слични вежби со мала тежина ~ 5 кг
Пример рамо,бицепс и слично.
ПС. И ако може некој квалитетен Јутуб канал за изведување вежби, и работи поврзани со вежбање,кардио,хиит и слично
Можеш да правиш никој не ти брани, ама треба да кажеш дали имаш некоја цел со таков вид на тренинг. Ако немаш цел тогаш прави што сакаш, зошто да не.

Ден 1:
Стомак
Нозе

Ден 2:
Гради
Трицепс

Ден 3
Бицепс
Грб

Вежбите за рамо каде да ги вметнам? И дали е ова ок за трипати во неделата?
ОК е ама не е оптимално, за оптимално треба секоја мускулна група по 2 пати во неделата. Али како зa 3 пати неделно ова е добар бодибилдерски сплит, долго време така вежбав кога почнав. Ако си почетник ќе имаш напредок. Еве вака пробај:

Понеделник: Гради и трицепс
Среда: Грб и бицепс
Петок: Нозе и рамо
Стомак секој тренинг можеш, не ти требаат многу вежби за тоа, една до две доста се. Али ако нејќеш секој ден стави стомак кај нозе и рамо зашто тој ден најбрзо се завршува.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
371
Поени од реакции
829
Можеш да правиш никој не ти брани, ама треба да кажеш дали имаш некоја цел со таков вид на тренинг. Ако немаш цел тогаш прави што сакаш, зошто да не.


ОК е ама не е оптимално, за оптимално треба секоја мускулна група по 2 пати во неделата. Али како зa 3 пати неделно ова е добар бодибилдерски сплит, долго време така вежбав кога почнав. Ако си почетник ќе имаш напредок. Еве вака пробај:

Понеделник: Гради и трицепс
Среда: Грб и бицепс
Петок: Нозе и рамо
Стомак секој тренинг можеш, не ти требаат многу вежби за тоа, една до две доста се. Али ако нејќеш секој ден стави стомак кај нозе и рамо зашто тој ден најбрзо се завршува.
Фала ти. Пред паузава од 4-5 месеци вежбав редовно и сега сакам пак да почнам. Што препорачуваш за кинење fat (не ми текнува наш збор)? Откако престанав да вежбам не пазев со храна.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.396
Ден 1:
Стомак
Нозе

Ден 2:
Гради
Трицепс

Ден 3
Бицепс
Грб

Вежбите за рамо каде да ги вметнам? И дали е ова ок за трипати во неделата?
1.Gradi ramo
2.Noze(snaga)
3.Grb i race. Racete vo super set.
4.Den pauza
5.Noze hipertrofia.
6.pauza.
7.Pauza.
Ili vaka.
1.Noze
2.Gradi ramo
3.Grb
4.Noze
5.Race
6 i 7 pauza.
ili vaka.
1.Gradi ramo i triceps
2.Noze
3.Grb i biceps
4.pauza
5.Noze
6 i 7 pauza.
Vratni i zadno ramo gi vezbas vo den za grb.
Stomak koga sakas kako posledna vezba mozis da oddelis 15min. Den trening da se gubi samo za stomak nevredi.
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
725
Поени од реакции
388
Можеш да правиш никој не ти брани, ама треба да кажеш дали имаш некоја цел со таков вид на тренинг. Ако немаш цел тогаш прави што сакаш, зошто да не.


ОК е ама не е оптимално, за оптимално треба секоја мускулна група по 2 пати во неделата. Али како зa 3 пати неделно ова е добар бодибилдерски сплит, долго време така вежбав кога почнав. Ако си почетник ќе имаш напредок. Еве вака пробај:

Понеделник: Гради и трицепс
Среда: Грб и бицепс
Петок: Нозе и рамо
Стомак секој тренинг можеш, не ти требаат многу вежби за тоа, една до две доста се. Али ако нејќеш секој ден стави стомак кај нозе и рамо зашто тој ден најбрзо се завршува.
Цел да се раздвижам малце....само дан е пре многу пример секој ден...или 2-3 пати неделно ова...дан е многу 200-500 скелкови во неделата и општо другите вежби со 5 кг за бицепс,рамо, и слично..
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.787
Поени од реакции
35.436
Ден 1:
Стомак
Нозе

Ден 2:
Гради
Трицепс

Ден 3
Бицепс
Грб

Вежбите за рамо каде да ги вметнам? И дали е ова ок за трипати во неделата?
Ако си одлучил да одиш со оваа програма тогаш:

Ден2:
Гради
Предно/Средно рамо
Трицепс

Ден 3:
Бицепс
Грб
Задно рамо и Трапез

И би ги ротирал ден 1 и ден 2, ако веќе одиш 3 пати да имаш што е можно поголем одмор на горниот дел (освен ако не правиш 2 пати дедлифт, еднаш за нозе, еднаш за грб).


Ако имаш повеќе денови во неделата еве ти интересна комбинација од ми40, ако има интерес може да ја прикачам и цела програма на cloud, една од најдобрите програми што ги имам следено досега (заедно со совети за храна, изведување на вежби и тн.).
1675561493957.png

или
1675561697226.png
Автоматски споено мислење:

Цел да се раздвижам малце....само дан е пре многу пример секој ден...или 2-3 пати неделно ова...дан е многу 200-500 скелкови во неделата и општо другите вежби со 5 кг за бицепс,рамо, и слично..
Ако не друго ќе бидеш спремен да аплицираш за џандар :D
Или ако не те мрзи да снимаш прогрес, може да станеш и јутјубер, име на видео: „I did 100 pushups every day for a YEAR" :D
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom